بررسی درایو جامد Plextor M9PeY 512GB NVMe SSD
۳۰ام تیر ۱۳۹۷ مطالب آپی

درایو Plextor M9PeY 512GB NVMe SSD محصولی با کیفیت بالا، طراحی بسیار زیبا و جذاب است. بسته بندی این محصول نسبت به گذشته کاملا تغییر کرده و پلکستور بسته بندی درخور توجهی را برای محصول پرچم‌دار خود در نظرگرفته است. هیت سینک قدرتمند این SSD به خوبی می تواند حرارت تولیدی را دفع و کارایی را حفظ کند. در بخش کارایی، نماینده پلکستور بسیار خوب ظاهر شد و توانست عبارت “True Speed” را بار دیگر به ما ثابت کند. البته درایو ۹۶۰EVO بسیار قدرتمند ظاهر شد و تنها رقیب اصلی M9PeY در تست های ما بود. نورپردازی RGB، لوگوی Plextor و عبارت NVMe که در زمان نصب SSD در داخل کیس کاملا روبروی کاربران قرار خواهند گرفت، حس خوبی را به گیمرها القا می کند. در خصوص قیمت باید ابتدا اولویت خود را مشخص کنید. در حال حاضر، SSD های SATA با سرعت خواندن و نوشتن ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه و ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت، قیمتی در حدود ۱ ملیون تومان دارند. SSD مورد بحث نیز با برچسب قیمت حدود ۳۰۰ دلار در بازارهای جهانی و ۲ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان در بازارهای داخلی در دسترس است؛ ظرفیت مشابه، اما با ۶ برابر سرعت بیشتر! البته قیمت این SSD در بازارهای جهانی مناسب است اما در بازارهای داخلی به دلیل مسائل تاسف بار ارزی، قیمت بسیار بالایی دارد و برای اکثر افراد غیر قابل دسترس است.

نقاط قوت:
+ کیفیت ساخت بالا
+ هیت سینک قدرتمند و کارآمد
+ سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالا
+ حافظه های TOSHIBA BiCS 3D TLC 64 Layer NAND
+ طول عمر ۱,۵۰۰,۰۰۰ ساعت
+ طراحی بسیار زیبا
+ کنترلر پیشرفته‌ی Marvell 88SS1093 با موتور تصحیح خطا LDPC
+ نورپردازی چشم نوار RGB
+ پروتکل ارتباطی پیشرفته NVMe

نقاط ضعف:
قیمت نسبتا بالا (البته در ایران!)

در بخش انتهاي بررسي به نمرات کسب شده توسط محصولات در چند قسمت مختلف مي پردازيم. برای اطلاع از نحوه نمره دهی و نشان ها به صفحه جوایز آپ آی آر مراجعه کنید. درایو ذخیره ساز Plextor M9PeY 512GB NVMe SSD در اکثر بخش ها عالی ظاهر شد و توانست نمرات خوبی را از سمت ما کسب کند. اما این‌بار قصد داریم درباره‌ی نمرات کمی توضیح جداگانه ارائه دهیم:

 

– M8PeY-512 در بخش طراحی نمره ی کاملی گرفت. دلیل این موضوع، طراحی بسیار زیبای آن است.

– در بخش کیفیت ساخت، بهرحال به یک SSD از نوع TLC نمی توانیم نمره ی عالی بدهیم. منظور از نمره ی عالی، ۴٫۸ به بالا است که شامل نشان این بخش نیز می شود.

– در بخش کارایی نمره بسیار بالایی را M9PeY-512 به خود اختصاص داد، ولی در مواجه شدن با ۹۶۰EVO انتظار بیشتری داشتیم. اما بهرحال ۴٫۸ نمره ی نشان برای بخش کارایی است و کارایی آن عالی طلقی می شود.

– در بخش بسته بندی دلیل تعلق نگرفتن نمره ی ۵، به دلیل نبود CD بر خلاف مدل M6e-BK است. درایو M6e-BK حاوی یک CD حاوی نرم افزار در بسته بندی خود بود. این مورد برای یک SSD بسیار چشمگیر است!

– کامل نبودن نمره ی بخش امکانات نیز به دلیل مورد ذکر شده در بخش بسته بندی و حافظه های TLC است. بهرحال حافظه های TLC قیمت بسیار بهتری دارند اما، وجود حافظه ی MLC یکی از امکانات بسیار خوب است.

– نمره ی بخش قیمت در ازاء کارایی متاسفانه تا حدود زیادی به دلیل شرایط کشور است. بهرحال، این بررسی برای هموطنان ایرانی تهیه شده است.

در نهایت Plextor M9PeY 512GB NVMe SSD موفق به کسب نشان ” Editor`s Choice ” را از لابراتور تخصصی آپ آی آر گردید. دریافت این نشان به منزله تایید و تضمین عملکرد همه جانبه‌ی این محصول از سوی وبسایت آپ آی آر است.


مطالب پیشنهادی