منتظر پردازنده‌های کافی لیک رفرش با پیشتازی i9-9900K هشت هسته‌ای باشید!
۳۰ام خرداد ۱۳۹۷ مطالب آپی

همانطور که می‌دانید، اینتل قصد دارد برای اولین بار یک پردازنده‌ی هشت هسته‌ای برای پلتفرم میان رده‌ی خود عرضه کند. پردازنده‌های هشت هسته ای اینتل، پیش از این تنها در پلتفرم رده بالا و حرفه‌ای X یافت می‌شدند. اما به دلیل حضور قدرتمند AMD با پردازنده‌های هشت هسته‌ای رایزن در پلتفرم میان‌ رده، اینتل نیز در سیاست های خود کمی تجدید نظر کرد. البته پلتفرم‌های X همچنان برتری‌هایی مانند حافظه ۴ کاناله و مسیرهای ارتباطی بیشتر  را حفظ می‌کنند. با این‌حال، حضور یک پردازنده هشت هسته‌ای در پلتفرم‌ میان‌رده برای افرادی که مسیرهای ارتباطی بیشتر و حافظه ۴ کاناله اهمیتی ندارد، حتی در کنار یک مادربورد ارزان قیمت از سری H می‌تواند انتخاب بسیار هوشمندانه‌ای باشد.


 

چیپست Z390 که مدت ها قبل مشخصات آن منتشر شد، دارای مشخصات کاملا مشابه با Z370 است و تفاوت آنها به پشتیبانی از ۶ پورت USB 3.1 و شبکه بی‌سیم AC داخلی برای Z390 برمی‌گردد. طبق اطلاعاتی که وبسایت آپ آی آر از یک منبع کاملا موثق دریافت کرده است، اینتل چیپست Z390 و پردازنده‌های کافی لیک رفرش را برای ۳ ماه سوم امسال (۲۰۱۸) تدارک دیده است که اکنون در آستانه‌ی ورود به آن هستیم. پردازنده های Coffe-Lake Refresh دارای لیتوگرافی ۱۰ نانومتری (۱۰nm) خواهند بود و بدین ترتیب، دست اینتل برای افزایش کارایی آنها باز خواهند بود. اینتل ۴ پردازنده تازه نفس کافی لیک را برای عرضه در نظر دارد که شامل پردازنده‌ شش هسته ای i5-9400 برای جایگزینی با i5-8400، پردازنده شش هسته‌ای ضریب باز i5-9600K برای جایگزینی با i5-8600K و پردازنده شش هسته‌ای i7-9700K مجهز به تکنولوژی INTEL HT برای جایگزینی با i7-8700K است. اما پردازنده چهارم مربوط به مدل ۸ هسته‌ای می‌باشد که اینتل آن را در رده‌ی i9 قرار داده است! این پردازنده Core i9-9900K نام دارد که قرار است کار را برای پردازنده های رایزن حسابی سخت کند! با این حساب، پردازنده‌های i9 از این پس رد رده‌ی میانه نیز حضور خواهند شد و بعید به نظر می‌رسد حتی Ryzen 7 2800X که AMD گفته بود برای روز مبادا نگه داشته است، حریف i9-9900K شود.


 

آپدیت ۱:

در خبرهای قبل، با مشخصات پردازنده ۳۲ هسته‌ای Threadripper 2990X آشنا شدیم. در اسکرین شات این خبر، یکی از پردازنده ها سانسور شده بود! اما اسکرین شات اصلی که امروز به دستمان رسید، نشان می‌دهد که این پردازنده دارای ۸ هسته و ۱۶ رشته پردازشی است. به نظر می‌رسد پردازنده مذکور همان Core i9-9900K باشد! پردازنده شماره ۷ نیز ظاهرا i9-9700K است که در این صورت، حداکثر ۱۲ الی ۱۵ درصد قویتر از i7-8700K خواهد بود. در همین اسکرین شات، پردازنده ۸ هسته ای شماره ۵ حدود ۳۵ درصد از پردازنده شماره ۷ قویتر است، اگر تمام این موارد درست باشد و پردازنده ۸ هسته ای مورد بحث در حالت اورکلاک تست نشده، i9-9900K نسبت به i7-8700K حدود ۵۰ درصد در بهترین حالت ممکن قویتر ظاهر خواهد شد!


 

منبع: آپ آی آر


مطالب پیشنهادی