آموزش استفاده از قابلیت Broadcast List شبکه اجتماعی واتس‌اپ در سیستم‌عامل iOS
۵ام خرداد ۱۳۹۷ مطالب آپی

ایده ساخت و استفاده از چت‌های گروهی به‌منظور ارسال پیغام‌های گوناگون به تعداد افرادی ویژه در برخی از موارد می‌تواند مخرب و دهشتناک تلقی گردد، به‌خصوص که اگر حاضران نیز بروز کوچک‌ترین مشکلی را توهینی بزرگ به خود پنداشته و زمینه دلخوری‌های آتیه را فراهم آورند. گروهی را تصور کنید که تعداد دو هزار کاربر در آن حضور دارند، اما شخصی قصد دارد تا تنها از دویست نفر از دوستان خود در فهرست دعوت به یک مهمانی را به عمل آورد، آیا ایده ارسال دعوت‌نامه در برابر دید همگان عقلانی به شمار می‌رود؟

مطمئناً پاسخ بسیاری از خوانندگان عزیز خیر است، زیرا این مهم به‌راحتی می‌تواند زمینه بروز ناراحتی دیگر افراد دعوت نشده را فراهم آورد، اما ازآنجایی‌که ارسال پیغام به تک تک دویست نفر کاری بسیار سخت و طاقت‌فرسا به شمار می‌رود، آیا دیگر هیچ روشی برای ارسال دعوت‌نامه به‌صورت همگانی برای افراد مورد نظر در شبکه اجتماعی واتس‌اپ (WhatsApp) وجود ندارد؟

ایجاد یک گروه همگانی دیگر با وجود افراد مربوطه و مورد نظر جهت ارسال یک‌باره پیغام به‌تمامی آن‌ها در این‌گونه موارد به‌عنوان گزینه‌ای مطرح می‌باشد، اما این مهم در نگاهی کلی ایده‌آل به شمار نمی‌رود، زیرا گروه ایجاد شده در حالت فوق آزادی کاملی را در اختیار حاضران قرار داده و افراد به‌راحتی می‌توانند به ارسال پیغام‌های مختلف و خارج از مبحث موضوع مبادرت ورزیده و موضوعی ساده و دعوتی دوست داشتی را به دلایلی همچون کینه‌های شخصی و … در کسری از ثانیه به حاشیه بکشانند، حال باید چه چاره‌ای اندیشید؟

خوشبختانه نرم‌افزار سمت مشتری شبکه اجتماعی محبوب واتس‌اپ با طراحی و توسعه قابلیتی تحت عنوان فهرست انتشار یا به عبارتی دیگر Broadcast List بستری را جهت ارسال یک‌باره پیام به طیف وسیعی از افراد مختلف را بدون آگاهی دیگران از این مهم فراهم آورده و تمامی مشکلات پیشتر اشاره شده را کاملاً مرتفع نموده است. پیغام‌های ارسال شده با استفاده از ویژگی مذکور درست همانند پیامی شخصی و معمولی در فهرست گفتگوهای دریافت‌کننده ظاهر شده و فرد در هنگام گشودن آن به صفحه چت با فرستنده هدایت می‌شود، اما ارسال هرگونه پاسخی منجر به نمایش آن تنها برای شما و در فهرست پخش پیشتر ایجاد شده منتهی می‌شود که این مهم از انباشت بیش از حد ورودی‌های چت در صفحه اصلی گفتگوها برای فرد فرستنده نیز جلوگیری به عمل می‌آورد.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار شبکه اجتماعی واتس‌آپ را بر روی دستگاه مبتنی بر سیستم‌عامل iOS (آیفون یا آیپد) خود گشوده و سپس در صفحه اصلی گفتگوها بر روی کلید Broadcast Lists در قسمت فوقانی آن کلیک نمایید.

حال در صفحه جدید نمایان گردیده، به‌منظور ایجاد یک فهرست انتشار جدید بر روی کلید New List کلیک کنید.

واتس‌اپ

اکنون پس از انتخاب تمامی افراد مورد نظر خود از طریق فهرست مخاطبان ذخیره‌ای تلفن همراه، بر روی کلید Create در قسمت سمت راست بالای صفحه کلیک نمایید. ذکر این نکته نیز ضروری است که تعداد اشخاص قابل درج در فهرست در حال حاضر از محدودیتی برابر با ۲۵۶ نفر برخوردار می‌باشند، لذا دقت به این مهم ضروری بوده و لیست ایجادی نباید از مقدار فوق تجاوز نماید.

در نهایت پس از انتخاب تمامی مخاطبان و کلیک بر روی کلید Create، فهرست انتشار ایجاد و بلافاصله در دسترس قرار می‌گیرد. حال کافی است تا به‌منظور ارسال پیغامی به‌تمامی مخاطبان حاضر در لیست، محتوای مناسب را در صفحه مربوط به فهرست انتشار تایپ و به مخابره آن اقدام نمایید. همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، پیام‌های ارسالی برای دیگر افراد درست همانند گفتگویی معمولی در لیست چت‌های وی به نمایش در آمده و هنگامی‌که شخص پیغامی را در پاسخ به شما بفرست، این مهم در صفحه فهرست انتشار به نمایش در آمده و از انباشت بیش از حد گفتگوها در پنجره اصلی نرم‌افزار جلوگیری به عمل می‌آورد.

فرآیند شخصی‌سازی پارامترهایی نظیر تغییر عنوان پیش‌فرض، افزودن و یا حذف مخاطبان و … فهرست مخابره ایجاد شده نیز به‌راحتی هر چه تمام‌تر و همانند بسیاری از شبکه‌های اجتماعی قدرتمند حال حاضر نظیر تلگرام صورت می‌پذیرد. برای این منظور کافی است تا در ابتدا لیست ایجاد شده را گشوده و پس از کلیک نمودن بر روی کلید اطلاعات (دارای آیکون i)، به صفحه ویرایش محتوا جهت انتساب عنوانی به فهرست انتشار و یا حذف/افزودن مخاطبان جدید مراجعه نمایید. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که فرآیند پاک‌سازی لیست‌های مورد نظر نیز با استفاده از به چپ کشیدن ورودی فهرست و سپس انتخاب کلید Delete صورت می‌پذیرد.

واتس‌اپ


مطالب پیشنهادی