مایکروسافت: درخواست برای ارائه اطلاعات کاربران با کاهش مواجه بوده است
۲ام اردیبهشت ۱۳۹۷ مطالب آپی

مایکروسافت: درخواست برای ارائه اطلاعات کاربران با کاهش مواجه بوده است

 
در سال ۲۰۱۷، تعداد درخواست‌های نهادهای اعمال قانون و دیگر آژانس‌های دولتی در سطح جهانی برای ارائه داده‌های مشتریان به کمترین میزان خود در پنج سال اخیر رسیده است.
 
به گزارشسرویس اخبار تکنولوژی از رایورز به نقل از cnet، مایکروسافت اخیراً گزارش دوسالانه خود در زمینه شفافیت را منتشر کرده که نشان می‌دهد سال ۲۰۱۷ از نظر درخواست‌ دولت‌ها در سراسر جهان، برای کسب داده‌های مشتریان با رکورد “کاهش” مواجه بوده است.
 
غول‌های تکنولوژی مانند مایکروسافت، اپل و گوگل اغلب ناچار به تن دادن به چنین درخواست‌هایی می‌شوند، درخواست‌هایی که مرتبط با دغدغه‌های اعمال قانون و یا امنیت ملی هستند.
معمولاً این شرکت‌ها، گزارش‌های شفافیت را هر دو سال یک بار منتشر می‌کنند که در آنها ذکر شده است که چه تعداد درخواست از ژانویه تا ژوئن و از ژوئن تا دسامبر، ارائه شده است.
 
اهمیت شواهد دیجیتالی در تحقیقات قانونی به طرز فزاینده‌ای رو به افزایش است، چرا که مسئولان اعمال قانون به دنبال سرنخ‌هایی از پیام‌های متنی و مکان تلفن‌های هوشمند می‌گردند. این درخواست‌ها با اهداف شرکت‌های تکنولوژی که به دنبال حفظ حریم خصوصی کاربران هستند در تناقضند، اما کسب‌وکارها غالباً از دستورات قانونی تبعیت می‌کنند.
 
با اینکه سال‌هاست درخواست‌ها از گوگل، اپل و فیس‌بوک رو به افزایش بوده است، لیکن بر اساس جدیدترین گزارش مایکروسافت، این روند برای این شرکت برعکس بوده است. این در حالی‌ست که گوگل و اپل هر دو افزایش بی‌سابقه درخواست‌ها صرفاً از نیمه نخست ۲۰۱۷ را گزارش نموده‌اند.
 

مایکروسافت می‌گوید که ۲۲۹۳۹ درخواست قانونی برای دریافت اطلاعات از مشتریان در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ دریافت نموده است که نشانگر کاهشی اندک نسبت به ۲۵۳۶۷ درخواست ارائه شده در نیمه نخست سال است. مجموع درخواست‌ها در سال ۲۰۱۷ برابر با ۴۸۳۰۶ مورد بوده است که کمترین میزان در پنج سال اخیر به شمار می‌رود.

 

آمار این سال‌ها بدین شرح است:

۲۰۱۷: ۴۸،۳۰۶

۲۰۱۶: ۶۱،۴۰۹

۲۰۱۵: ۷۴،۳۱۱

۲۰۱۴: ۶۵،۴۹۶

۲۰۱۳: ۷۲،۲۷۹

 

در مقایسه با آمارهای ۲۰۱۷ مایکروسافت، گوگل ۴۸۹۴۱ درخواست اطلاعات از سوی دولت‌های مختلف جهان صرفاً در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ دریافت نموده است. اپل در همین بازه زمانی با حدود ۳۰۸۱۴ تقاضا مواجه بوده است.

این درخواست‌ها در نیمه دوم سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۴۴۸۳۱ مورد بوده‌اند. مایکروسافت به حدود ۸۳ درصد از این درخواست‌ها پاسخ مثبت داده و اطلاعات را در ۳۷۲۰۹ مورد ارائه نموده است.

 

استیو لیپمن، مدیر مسئولیت سازمانی مایکروسافت، در مطلبی که در بلاگ مایکروسافت منتشر شد بیان کرد که بیشتر این درخواست‌ها از آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان بوده‌اند.

      در همین زمینه:

      – فیس‌بوک: فقط ما نبودیم که داده‌های شما را جمع آوری می‌کردیم

 

 


مطالب پیشنهادی