اصلاح نظام بانکی در اولویت بانک مرکزی در سال جاری است
۱۴ام فروردین ۱۳۹۷ مطالب آپی

به گزارش آپ آی آر، رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید: مؤسسات مالی غیرمجاز دیگر در کشور “وجود ندارد.” ولی‌الله سیف در گفت‌وگو با ایلنا تاکید کرد: ساختارهایی ایجاد شده تا اموالی که تا کنون شناسایی نشده بررسی شوند و راه برای رفع مشکل سپرده‌گذاران مالباخته در سال آینده حل شود.

سیف در این گفت‌وگو نظام بانکی ایران را مستلزم اصلاح ساختاری دانست و گفت: اصلاح نظام بانکی بحثی جدی برای بانک مرکزی است و قصد این است که شرایط به وضعیتی تبدیل شود که مطابق با استانداردهای روز دنیا باشد.

ورود مؤسسات مالی نامعتبر به اقتصاد ایران، بدهی‌های سنگین ‌آن‌‌ها به مردم و گم‌شدن سرمایه‌ها مسئله‌ای بود که در سال‌های گذشته به‌ویژه در سال ۹۶ مشکلات زیادی ایجاد کرد.

در همین حال سایت دویچه وله نوشت: بسیاری بانک مرکزی را به دلیل صدور مجوز برای این مؤسسات مسئول مستقیم می‌شناسند. سوال این جا است که اگر بانک مرکزی نظارتی بر عملکرد آن‌ها نداشته چرا این مجوزها را صادر کرده است.

ولی‌الله سیف در مورد سرشاخه‌های اصلی این مؤسسات و شناسایی و معرفی آ‌ن‌ها به افکار عمومی گفت که “این بخش از کار مانده است” و مراجع قضایی پرونده تمامی این افراد را در دست دارند و در حال بررسی آن‌ها هستند.

رئیس کل بانک مرکزی با این وعده که قوه قضائیه با افراد متخلف “قطعا” برخورد خواهد کرد ادامه داد: «همکاران ما با همکاری وزارت اطلاعات اقدام به شناسایی افراد می‌کنند، همچنین دارایی‌هایی که از محل سرمایه‌های مردم تهیه شده و ممکن است به نام دیگران منتقل شده باشد را شناسایی کرده و باز می‌گردانند.»

سیف در مورد شبهه ‌وابستگی این مؤسسات به برخی از نهادها گفت: «وابستگی به نهادی را من تایید نمی‌کنم و یا حداقل اطلاعاتی از این بابت ندارم ولی افرادی هستند که در کسوت‌های مختلف، مشاغل و رده‌هایی این اشخاص را حمایت می‌کنند که باید بررسی شود.»

سیف خاطرنشان کرد که پیگیری این مساله برایش “هزینه‌هایی ایجاد کرده” با این حال دست نمی‌کشد و بانک مرکزی مطابق وظیفه خود “قطعا با اقدامی که مخل نظام پولی و بانکی باشد و اختلال ایجاد کند” برخورد خواهد کرد.

او افزود: «همه دغدغه ذهنی‌ام رفع و رجوع مشکل بقیه سپرده‌گذاران است. ساختارهایی را ایجاد کرده‌ایم تا اموالی که تاکنون شناسایی نشده‌اند را شناسایی کنیم تا در سال آینده مشکل این بخش از سپرده‌گذاران حل شود.»

انتهای پیام


مطالب پیشنهادی