آموزش نحوه غیرفعالسازی موقت و یا دائمی آهنگ استارت‌آپ در سیستم‌عامل مکینتاش
۸ام فروردین ۱۳۹۷ مطالب آپی

روشن‌سازی و یا راه‌اندازی مجدد سیستم‌عامل مکینتاش در حالت پیش‌فرض آهنگ و یا صدای زنگ ملایمی را پخش می‌نماید که وجود آن در زمینه آگاهی از موفقیت‌آمیز بودن عملیات بوت بسیار تأثیرگذار است، اما طنین آن در محیط‌های ساکت مانند کتابخانه و یا مواقع لزوم (نظیر استفاده از دستگاه در مجاورت فردی در حالت خواب) ممکن است زمینه آزار و اذیت دیگران را فراهم آورد.

خوشبختانه غیرفعالسازی قابلیت پخش آهنگ شروع به کار سیستم‌عامل به‌صورت موقتی در فرآیند بوت آینده دستگاه به‌راحتی هر چه تمام‌تر امکان‌پذیر می‌باشد، اما جلوگیری از فعالیت دائمی آن نیازمند انجام تغییراتی در بخش‌های ریشه‌ای چهارچوب نرم‌افزاری با استفاده از دستوراتی در رابط ترمینال می‌باشد که در این مقاله آموزشی کوتاه قصد پرداختن به نحوه چگونگی انجام آن‌ها را در سر داریم.


غیرفعالسازی موقت آهنگ شروع به کار سیستم‌عامل مکینتاش

یکی از خلاقانه‌ و در عین حال ساده‌ترین روش‌های موجود جهت غیرفعالسازی موقتی آهنگ شروع به کار سیستم‌عامل، تغییر سطح بلندی صدا پیش از خاموش نمودن دستگاه می‌باشد. پخش آهنگ نامبرده توسط چهارچوب نرم‌افزاری مکینتاش مستقیماً به میزان بلند صدا پیش از خاموش‌سازی لپ‌تاپ وابسته می‌باشد، بر همین اساس افزایش این مهم تا آخرین سطح موجود به طنین صدایی بلند در هنگام روشن نمودن مجدد دستگاه و کاهش آن نیز به نزول صوت مربوطه منتهی می‌گردد.

اکنون با توجه به توضیحات پاراگراف پیشین، درصورتی‌که قصد دارید تا سیستم‌عامل مکینتاش در فرآیند شروع به کار خود در آینده از پخش آهنگ مربوطه خودداری به عمل آورده و قابلیت آن به‌صورت موقتی غیرفعال شود، کافی است تا میزان بلندی صدای دستگاه را پیش از خاموش نمودن آن با استفاده از کلید F10 و یا از طریق رابط نرم‌افزاری به‌طور کامل بی‌صدا (Mute) کرده و سپس به خاموش‌سازی آن مبادرت ورزید. درصورتی‌که انجام این مهم با استفاده از دستگاه مورد استفاده امکان‌پذیر نمی‌باشد، کافی است تا میزان بلندی صدا را بر روی کمترین سطح خود تنظیم کنید تا شرایطی مشابه شبیه‌سازی گردد.

مکینتاش


غیرفعالسازی دائم آهنگ شروع به کار سیستم‌عامل مکینتاش

اگرچه استفاده از روش فوق جهت غیرفعالسازی موقتی آهنگ شروع به کار دستگاه بسیار خلاقانه به شمار می‌رود، اما فراموشی کاهش میزان بلندی صدا در هنگام خاموش‌سازی آن در برخی از اوقات ممکن است از درصد کارآمدی آن کاسته و فرد را وادار به قطع کامل فعالیت آن با استفاده از دستورات رابط ترمینال نماید.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Command + Space را جهت گشودن ابزار جستجوی محتوا فشردن و پس از تایپ عبارت Terminal، کلید اینتر را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که رابط ترمینال سیستم‌عامل مکینتاش نمایان می‌گردد.

حال دستور زیر را در پنجره رابط ترمینال تایپ کرده و در هنگام نمایان کشتن پیغام درخواست درج رمز عبور، آن را وارد نمایید:


sudo nvram SystemAudioVolume=%80

مکینتاش

اکنون به‌منظور اعمال تغییر تنظیمات دستگاه را یک مرتبه راه‌اندازی مجدد نمایید؛ مشاهده می‌کنید که آهنگ شروع به کار سیستم‌عامل دیگر طنین‌انداز نشده و به‌صورت کامل غیرفعال گشته است. درصورتی‌که قصد دارید تا تغییرات انجام پذیرفته را منفصل کرده و مقادیر پیش‌فرض را فراخوانی نمایید کافی است تا دستور زیر را در پنجره رابط مجدداً تایپ نمایید:


sudo nvram -d SystemAudioVolume

دستورات معرفی شده تا به اکنون در قالب برخی از دستگاه‌های مبتنی بر سیستم‌عامل مکینتاش عمل کرده و اعمال آن‌ها ممکن است به سخت‌افزارهای موجود در بطن وسیله وابسته باشد. بر همین اساس درصورتی‌که استفاده از فرامین فوق برای شما مفید واقع نشده و آهنگ استارت‌آپ همچنان در هنگام بوت پخش می‌شود، پیشنهاد می‌شود تا دستورات زیر را نیز به ترتیب در رابط ترمینال درج و نتیجه را بررسی نمایید:


sudo nvram SystemAudioVolume=%01

sudo nvram SystemAudioVolume=%00

" "=sudo nvram SystemAudioVolume

(در دستور آخر، یک فاصله (اسپیس) در بین علامات نقل‌قول قرار گرفته است).

از جمله دیگر روش‌های موجود جهت غیرفعالسازی موقتی و یا حتی دائمی آهنگ شروع به کار سیستم‌عامل مکینتاش می‌توان به فشردن و نگاه داشتن کلید بی‌صدا نمودن دستگاه (Mute) درست پس از قرار گرفتن سیستم‌عامل در فرآیند بوت اشاره کرد، اما تمامی روش‌های موجود با توجه به محدودیت‌های چهارچوب نرم‌افزاری و همچنین سخت‌افزاری ممکن است از قابلیت اجرایی گشتن برخوردار نبوده و برخی از آن‌ها هیچ‌گونه تأثیری را با خود به ارمغان نیاورند، لذا پیشنهاد می‌شود تا روش‌های درج شده در نوشته فعلی را به ترتیب امتحان نمایید.


مطالب پیشنهادی