ژوزه مورینیو و مربیان ایرانی
۲۲ام اسفند ۱۳۹۶ مطالب آپی

به گزارش خبر ورزشی، این عبارت و جمله معروف سرمربی موفق منچستریونایتد است که پشت آن یک دنیا حرف نهفته است. مرد پرتغالی بسیار مطالعه می‌کند و مشاوران خوبی هم دارد که کمک کرده‌اند تا همواره بهترین مصاحبه‌ها را انجام بدهد. خبرنگاران انگلیسی، ایتالیایی و حتی اسپانیایی و پرتغالی معتقدند بهترین نشست‌های خبری با تیترهای جذاب و فراموش‌نشدنی متعلق به ژوزه مورینیو است؛ مرد باهوشی که یک روانشناس بزرگ است و جنگ روانی را قبل از مسابقه آغاز می‌کند.

مورینیو به قول خودش نقش پرزگیر را برای شاگردانش دارد و اجازه نمی‌دهد آسیبی به تیمش وارد شود. مصاحبه‌های او در راستای کم کردن فشار روی بازیکنان، تخریب حریفان، تحت تأثیر قرار دادن داور و… و ایجاد یک فضای ایده‌آل برای تیمش انجام می‌شود.

مورینیو شاید نزد مربیان لیگ برتر انگلیس یا رقیبانش منفور باشد اما شاگردانش عاشق او هستند چرا که خوب می‌دانند حواس آقای سرمربی به همه جا هست!

به این جمله دقت کنید: «به مدل موهایم نگاه کنید. کاملاً آماده نبرد هستم!» یا اینکه: «اگر تمرین کردن کامبیاسو و زانتی را ببینید، آب و روغن قاطی می‌کنید!» همین‌طور جمله دیگری با این مضمون: «رانیری گفته است که احتیاجی به برد ندارد. پس از ۷۰ سال سن قهرمان سوپرکاپ شده و افتخار هم می‌کند. او باید ذهنیتش را تغییر بدهد چون به هیچ‌ جام مهمی نرسیده است!»

البته این آخر خیلی قبل‌تر از قهرمانی کلودیو رانیری با لسترسیتی بود. آنچه نوشتیم بدین خاطر است که یادآور شویم «مردان بزرگ جملات بزرگ دارند.» متأسفانه اغلب مربیان شاغل در لیگ برتر کشورمان چنین نیستند یا حداقل برای نشست‌های خبری قبل و بعد از بازی خود استراتژی ندارند. این موضوع شامل حال مربیان داخلی و خارجی لیگ برتر ماست و تعداد کسانی که می‌دانند در کنفرانس خبری چه باید بگویند و چه نگویند، بسیار اندک است. یکی از فلان رقیب آسیایی غول می‌سازد و حریف را رئال‌مادرید می‌خواند تا روحیه شاگردانش را تخریب کند و دیگری به بدترین شکل ممکن از داوری انتقاد می‌کند تا همه چیز را علیه خود و تیمش کند.

این در حالی است که مطالعه روی زندگینامه مربیان بزرگ دنیا، جملات و عبارات معروف آنان به همراه استفاده از مشاوران خبره می‌تواند چاره‌ساز باشد. امیدواریم مربیان زحمتکش لیگ برتر تجدیدنظری در اظهارنظرات خود در نشست‌های خبری داشته باشند و ضمن پرهیز از حرف‌های کلیشه‌ای از جملات و عبارات مناسب و حساب شده استفاده کنند.

انتهای پیام


مطالب پیشنهادی