سن‌دیسک فلش درایو USB-C یک ترابایتی را به نمایش گذاشت
۲۲ام اسفند ۱۳۹۶ مطالب آپی

سن‌دیسک فلش درایو USB-C یک ترابایتی را به نمایش گذاشت

 
سن‌دیسک، از شرکت‌های تابعه وسترن دیجیتال، از نمونه اولیه یک فلش درایو ۱ ترابایتی رونمایی کرد.

به گزارش آپ آی آر به نقل از سایت اینکوایرر، این درایو USB-C برای تولید انبوه آماده نیست ولی این هدف در آینده‌ای نه چندان دور محقق خواهد شد، به خصوص با توجه به اینکه کارت‌های میکرو اس دی اکنون در حال نزدیک شدن به ظرفیت  ۵۱۲MBهستند.

البته اشتباه نکنید! این خبر خیلی شوکه کننده‌ای نیست، حداقل از این جهت که کینگستون سال‌هاست که درایوهای کوچک ۱ ترابایتی را تولید می‌کند – هرچند که آنها وزن و قیمت زیادی دارند (هر چند اولین‌هایشان با قیمت بیش از ۱۵۰۰ پوند عرضه شدند.)

 

در واقع در سال گذشته در نمایشگاه CES، که این محصول منحصر به فرد از آنجا ریشه گرفته است، کینگستون یک Kingston Datatraveler Ultimate GT دو ترابایتی (با یک پورت USB 3.0 A) را عرضه نمود، که همچنان با قیمت در حدود ۱۳۰۰ پوند قابل تهیه است.

 

 
ولی حداقل برخی نشانه‌های عملی شدن تولید اینگونه درایوها را می‌توان در تلاش‌های سن‌دیسک مشاهده نمود. وجود رابط USB-C سبب می شود تا این ابزار روی تلفن‌ها هم همانند لپ‌تاپ‌ها، برای تازه کارها، به راحتی کار کند.
 
واقعیت این است که فلش درایوها همچنان نسبتا گران هستند.
یک درایو ۲٫۵ اینچی سن‌دیسک ۹۶۰GB در زمان نگارش این مطلب چیزی در حدود ۲۵۸ پوند قیمت دارد؛ و یک میکرو اس دی ۴۰۰GB به قیمت ۲۲۸٫۴۹ پوند عرضه می‌شود. از این رو جای شگفتی خواهد داشت اگر قیمت آن کمتر از ۶۰۰ پوند باشد و اگر در آینده نزدیک به بازار عرضه شود، هرچند که بعید هم نیست؛ به هر حال سن‌دیسک در این‌باره اطلاعات خاصی در اختیار قرار نداده است.
 
نکته اینجاست که کاملا امکان آن وجود دارد. تردید چندانی در این وجود ندراد، به ویژه با ابداع ۳D-NAND که امکان تولید در هر دو حالت عمودی و افقی را فراهم آورده است.
فرم فاکتورهای معمول برای درایوهای ۲٫۵ و ۳٫۵ اینچی صرفا ابزارهایی با سازگاری با نسخه قبلی مربوط به دوران HDD هستند. اگر آنها را باز کنید مشاهده می‌کنید که از جنبه فضا، تقریبا هیچ چیزی در آنها تغییر نکرده است.
ولی چیزی که باعث شده دوران فلش‌ها پایان نپذیرد همیشه به بحث هزینه تولید در مقایسه با هزینه‌ای که کاربر نهایی مایل به پرداختش باشد مربوط می‌شده است.

در حال حاضر، به قدری تقاضا برای ابعاد کوچک‌تر برای تلفن‌ها و تبلت‌ها وجود دارد که سبب شده تا ساخت ورژن‌هایی با ظرفیت به مراتب بالاتر(که بر حسب تعریف درصد بیشتری از تراشه های بد را دارا هستند) در حجم‌هایی که می‌توانند باعث مقرون به صرفه شدنشان شوند غیراقتصادی شوند.  

به همین خاطر، فعلا، بهتر است فقط به فکر لذت بردن از وجود این ابزار کوچک و تحسین آن بپردازیم و آرزو کنیم هر چه زودتر از راه برسد.

 


مطالب پیشنهادی