دستگاه های مورد نیاز ساخت و ساز یک ساختمان
۲۰ام اسفند ۱۳۹۶ مطالب آپی


———————- رپرتاژ آگهی —————–

برای پروژه های ساخت و ساز و ساختمانی به دستگاه های زیادی نیاز است تا بتوان با کمک این دستگاه ها کار ساخت و ساز را راحت تر انجام داد از جمله دستگاه هی که بسیار کاربرد دارد می توان به دستگاه بلوک زن ، دستگاه جدول زن و دستگاه بچینگ اشاره کرد .

ما در ادامه ی این مقاله به توضیحات اجمالی در مورد این دستگاه ها اشاره خواهیم کرد با ما در ادامه ی این مقاله همراه باشید .

طریقه ی کار کردن دستگاه بلوک زن سخت نبوده و به این گونه می باشد که در مرحله ی نخست باید سیمان ، ماسه و … را داخل سینی دستگاه بریزیم و سپس به کمک شنکش ، مواد مخلوط شده را داخل قالب بریزیم تا فضاهای خالی کاملا پر شود . سپس باید ویبره ی دستگاه را روشن کنیم که در این مرحله بار دیگر فضاهای خالی ایجاد می شود که باید مجددا پر شود اما در مرحله ی بعد نیاز است که سمبه ی  دستگاه را پایین بیاوریم تا مواد مخلوط شده متراکم شوند ، در آخرین مرحله لازم است که قالب را بالا بیاوریم که البته در این مرحله حتما باید سمبه پایین باشد و ویبره نباید روشن باشد.

 

جدول زن

 
دستگاه بلوک زن دارای انواع مختلفی است که می توان به :
دستگاه بلوک زن تمام اتوماتیک ، دستگاه بلوک زن نیمه اتوماتیک و دستگاه بلوک زن دستی و … اشاره کرد که هر کدام از آن ها بر اساس کاربردی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند .
استفاده کردن از بلوک دارای مزایای بسیار زیادی است که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم :
بلوک در برابر رطوبت و صدا بسیار مقاوم است همچنین سبب کاهش مصرف انرژی در ساختمان می شود .
بلوک  در برابر زلزله  از مقاومت بالایی برخوردار هستند و به علت وزن کمی که دارند باعث می شود که وزن سازه به میزان قابل توجهی پایین آید . مواد اولیه ایی که بلوک را تشکیل می دهد به گونه است که با طبیعت سازگار است از دیگر مزیت هایی که می توان به آن اشاره کرد می توان گفت که بلوک می تواند فشار بالا را تحمل کند .
به علت اینکه نصب بلوک بسیار سریع انجام می گیرد این خود عامل بسیار مهمی در کاهش هزینه ی دستمزد است و از نظر اقتصادی برای سازنده امتیاز مهمی به حساب می آید همچنین در زمان اجرا و جا به جایی باعث می شود هزینه های حمل و نقل به میزان قابل ملاحظه ایی کم شود .
از انواع دستگاه بلوک زن که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و کاربری زیادی دارد و استفاده از آن بسیار آسان و ساده است دستگاه بلوک زن اتوماتیک است.
 

دستگاه بچینگ پلانت

در این دستگاه بلوک زن اتوماتیک همه چیز به صورت اتوماتیک انجام می گردد و فقط در کنترل اپراتور است .
از آن جا که این دستگاه به صورت اتوماتیک است نیاز به جا به جایی دستگاه آهنی نیست و هم چنین این دستگاه به سیستم گردشی و حرکتی مجهز است  که شما با فشردن یک دکمه می توانید این کار و انجام دهید ، تعویض نمودن قالب این دستگاه به راحتی امکان پذیر است و به این وسیله می توان انواع قالب ها را تهیه کرد .
ایستگاه مرکز بتن ( ایستگاه تولید بتن ) کارگاه‌هایی هستند که بتن را با مقیاس صنعتی و یا تحت شرایط ویژه تهیه کرده و به مصرف کننده عرضه می‌کنند.
در پروژه‌های بزرگ عمرانی مانند راه سازی ، سد سازی و برج سازی پیمانکاران بیشتر تمایل به احداث یک ایستگاه تولید بتن با مقیاسی متناسب با نیاز پروژه در منطقهٔ عملیاتی خود دارند . هزینهٔ ساخت و راه اندازی یک ایستگاه مرکز بتن به نسبت خریداری بتن مورد نیاز از یک کارگاه تولیدی معمولاً با صرفه تر است. در مدیریت ایستگاه تولید بتن علاوه بر مباحث تئوری و آزمایشگاهی پیرامون بتن و تکنولوژی و طرح اختلاط آن مباحث دیگری مانند تولید بهینه ، مدیریت زمان ، مهندسی سیستم ، حسابداری و بازاریابی نیز اهمیت دارد.
طرح اختلاط
از دیدگاه نحوهٔ تولید بتن می‌توان آن‌ها را به طرح اختلاط خشک و طرح اختلاط تر مجزا کرد.
در طرح اختلاط خشک ، در ایستگاه تولید ، سیمان و سنگدانه ها با یکدیگر طی نسبت‌های وزنی مورد نیاز به صورت خشک ترکیب شده ، پس از انتقال به مخلوط کن به مخلوط خشک ، آب اضافه شده و با چرخیدن میکسر ، مخلوط بتن ، آمادهٔ بهره برداری می‌گردد . در کامیون‌های مخلوط‌کن که برای حمل بتن از این نوع ایستگاه‌ها استفاده می‌شود ، باید مخزن نگهدارندهٔ آب نیز بر روی آن نصب شده باشد.
در طرح اختلاط تر ، دانه‌های سنگی ، سیمان و آب در دیگ بتن که در ایستگاه تولید قرار دارد ترکیب شده و بتنی که به کامیون مخلوط‌ کن ( تراک میکسر ) منتقل می‌شود بلافاصله آمادهٔ استفاده‌ است. در ایران سیستم طرح اختلاط تر متداول تر از سیستم طرح اختلاط خشک است . در ادامه بخش‌های ایستگاه طرح اختلاط تر ، برای تولید بتن معمولی که در اغلب کارگاه‌ های بتن سازی رایج است ، آورده شده‌ است .
بخش‌های ایستگاه
اجزای یک ایستگاه تولید بتن با طرح اختلاط تر را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد: دپوی سنگدانه‌ها ، سیلوی سیمان ، بچینگ پلانت (دستگاه پیمانه و توزین کردن سیمان) ، مخزن و کنتور اندازه گیری آب.
مخلوط‌ ساز
مخلوط‌ساز یا دستگاه بچینگ در حقیقت هستهٔ اصلی یک ایستگاه تولید بتن را تشکیل می‌دهد . مخلوط‌ساز با استفاده از پمپ‌های تعبیه شده بر روی دستگاه سیمان را سیلو و سنگدانه‌ها را از دپو ، با نسبت‌های مشخص به داخل دیگ بتن ریخته و با استفاده از پمپ آب ، مقدار معین عبوری از کنتور آب را نیز به داخل دیگ هدایت کرده ، در دیگ این مواد با یکدیگر ترکیب شده و از قسمت تخلیه به داخل مسیر همزن ریخته می‌شود . ظرفیت تولیدی مخلوط‌ سازها بر اساس حجم دیگ آن بیان می‌گردد . سه مدل متداول ، بچینگ پلانت‌های با حجم دیگ ۰٫۵، ۰٫۷۵ و۱  متر مکعب می‌باشد.
 

بچینگ پلانت

 

 
 
دپوی سنگدانه‌ها
از نظر اصطلاح معمول در کارگاه‌ها ، سنگدانه‌های مورد استفاده در تولید بتن به سه گروه ماسه ، شن نخودی و شن بادامی طبقه بندی می‌شوند. در ایستگاه تولید بتن هر یک از این مصالح باید کاملا جدا از یکدیگر ذخیره گردند . در هنگام ساخت بتن ، اختلاط سنگدانه‌ها با نسبت دقیق و مشخصی صورت می‌گیرد . در مناطق سردسیر سنگدانه‌ها را در سیلوی ویژه‌ای نگهداری می‌کنند تا از سرد شدن مصالح و یخ‌زدگی آنها جلوگیری شود . اما به طور معمول سنگدانه‌ها به صورت دپو شده و در کنارهٔ ایستگاه انباشته می‌گردند . برای جدا نمودن سنگدانه‌های مختلف از دیوار حایل استفاده می‌شود . این دیوارهای حایل در قسمت پشت بچینگ پلانت به صورت شعاعی احداث می‌شوند تا بتوانند حداقل سه ناحیهٔ جداگانه برای دپوی ماسه ، شن نخودی و شن بادامی فراهم کنند . مقادیر شن و ماسه مورد نیاز با استفاده از دراگلاین به سمت سامانه پیمانه کن منتقل می‌شود . دراگلاین جرثقیل ثابتی است که بر روی دستگاه بچینگ پلانت نصب شده و با استفاده از دکل خود تا شعاع قابل توجهی توانایی حمل مصالح به بچینگ پلانت را دارد . شعاع دسترسی در دراگلاین‌هایی که بر روی بچینگ پلانت‌های متداول در ایران نصب می‌شوند حدود ۱۶ متر است.
سیلوی سیمان
برای نگهداری سیمان مورد استفاده در ساخت بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به شکل استوانه‌های نسبتا بلندی هستند که بر روی پایه‌هایی بتنی نصب می‌شوند. ظرفیت سیلوهای متداول سیمان در ایران ۳۰۰ تن می‌باشد. تعداد سیلوهای موجود در ایستگاه تولید بتن به میزان تولید بتن در آن کارگاه بستگی دارد.
بچینگ پلانت از دستگاهی است که بسیار کاربرد دارد در ادامه ما توضیحی اجمالی در مورد بچینگ پلانت خواهیم داشت .
بچینگ پلانت
بچینگ پلانت ( به انگلیسی Batch Plant یا Batching Plant ) هستهٔ اصلی یک ایستگاه تولید بتن است . در دستگاه بچینگ پلانت با استفاده از پمپ‌های تعبیه شده بر روی دستگاه ، سیمان از سیلوها و سنگدانه از دپو ، با نسبت‌های مشخص به داخل دیگ بتن ریخته می‌شود . با استفاده از پمپ آب ، نیز مقدار معینی از آب به داخل دیگ هدایت می‌شود . در دیگ این مواد با یکدیگر ترکیب شده و از قسمت تخلیه به داخل تراک میکسر ریخته می‌شود . ظرفیت تولیدی بچینگ پلانت‌ها بر اساس حجم دیگ آن بیان می‌گردد. در مدل‌های متداول در ایران، بچینگ پلانت‌ها با حجم دیگ ۰٫۵، ۰٫۷۵ و ۱ متر مکعب می‌باشند.
 

دستگاه بچینگ پلانت

 
مخزن و کنتور اندازه گیری آب
برای تولید بتن ، مخزن آب در کنار بچینگ پلانت قرار می‌گیرد و آب به وسیلهٔ پمپ آب به داخل دیگ بچینگ پلانت هدایت می‌شود . کنتور آب وظیفهٔ اندازه گیری میزان هدایت آب به داخل دیگ را دارد . ظرفیت مخازن هم بر اساس نوع و مقیاس ایستگاه تولیدی بتن متفاوت است ، اما به طور تقریبی برای یک کارگاه مشخص حدود ده هزار لیتر آب در یک روز کاری مورد نیاز است .
تراک میکسرها
میکسرها مخازن نگهداری بتن هستند که بر روی کامیونی تعبیه می‌شوند و با سرعت زاویه‌ای مشخصی حول محور مرکزی خود می‌چرخند . به کامیون و میکسر نصب شده بر آن تراک میکسر ( به انگلیسی Concrete Transport Truck ) گفته می‌شود. تراک میکسرها در بخش مخصوصی در زیر بچینگ پلانت قرار می‌گیرند و از آنجا بتن از دیگ بتن به داخل کامیون تخلیه می‌شود.
محصولات تولیدی
محصولات تولیدی در ایستگاه‌های تولید بتن ، به طور کلی در یکی از این رده‌ها طبقه بندی می‌شوند:

  • بتن آماده یا بتن معمولی (برای پروژه‌های متداول و معمول عمرانی)

    بتن روسازی (برای روسازی خیابان، بزرگ راه، فرودگاه و جدارهٔ کانال‌ها)

    بتن حجیم (برای سازه‌هایی که نیازمند بتن ریزی در مقیاس بزرگ هستند مانند سدسازی)

    فراورده‌های بتنی (مانند لوله، بلوک و بلوک‌های کفسازی)

 
 
 
 
 


مطالب پیشنهادی