بررسی کیس گیمینگ MSI BattleBox Essential
۱۶ام اسفند ۱۳۹۶ مطالب آپی

مانند گذشته، در اواسط هر بررسی، به انجام آزمون های محک (بنچمارک) مختف جهت ارزیابی کارایی خواهیم پرداخت.

– در این بررسی، پردازنده INTEL Core i5 7600 را چند پردازنده دیگر مقایسه خواهیم کرد. این پردازنده ها، INTEL Core i5 7640X/i7-6700K/i7-7700K و AMD Ryzen 7 1700 نام دارند.

– وجود حافظه ۳۲۰۰ مگاهرتزی، شرایط را برای مقایسه تست Cachemem نیز محیا ساخته است.

– برای ارزیابی کارت گرافیک MSI GTX 1060 GAMING X موجود در کیس MSI BattleBox Essential، قصد نداریم تا این کارت گرافیک را کارت های دیگر مقایسه کنیم. این بار به بررسی دو موضوع برای کارت گرافیک این کیس گیمینگ خواهیم پرداخت:

۱٫ قدرت اجرای بازی های رایانه ای با بالاترین تنظیمات ممکن و بدون اعمال هر گونه تکنینک تصحیح خطوط ناصاف یا AA در ۳ رزولیشن ۲K ،۱۰۸۰p و ۴K و API های DX11 و DX12

۲٫ بررسی گلوگاه یا محدودیت کارت گرافیک از سمت پردازنده مرکزی، با مقایسه و انجام مجدد تست ها توسط سیستم تست. در این حالت، کارت گرافیک را به سیستم تست اصلی خود منتقل می کنیم و پردازنده i7-8700K خود را تا فرکانس ۴٫۸ گیگاهرتز برای رفع هر گونه محدودیت اورکلاک خواهیم کرد.

– برای تست های ذخیره سازی، تست های AS SDD ،Crystal Disk Mark و ATTO را اجرا خواهیم کرد کارایی SSD و HDD این سیستم را محک می زنیم.

– در تست دما، دمای قسمت های Heatsink ،Caps ،Choke و هیت سینک چیپ ست اصلی مادربورد را به وسیله ترمومتر لیزی FLUKE 59MAX+ اندازه گیری می کنیم. البته دماهای قسمت VRM مربوط به داغترین المان می باشند. اینبار قصد داریم تا دماها را در دو حالت XMP با سرعت فن ها در حالت PWM نیز اندازه گیری کنیم. دلیل این موضوع، به تحویل کیس به صورت آماده به کاربران و فعال بودن این پروفایل است. در حالت دیگر، مانند گذشته حالت XMP را خاموش و فن ها را در حالت DC قرار می دهیم.

– برای اندازه گیری توان مصرفی سیستم نیز مانند  تست دما، در دو حالت XMP و DC عمل کرده و توان مصرفی سیستم را توسط وات متر دیجیتالی LUTRON DW-6163 اندازه گیری خواهیم کرد.

 

بار دیگر، نگاهی می کنیم به مشخصات کیس گیمینگ MSI BattleBox Essential:

 

مشخصات سیستم تست اصلی سایت جهت انجام مجدد تست های گرافیکی و بررسی گلوگاه:

 

مشخصات کیس گیمینگ MSI BattleBox Essential از زبان CPU-Z:

 

مقدار تایمینگ های اصلی و فرعی حافظه های GEIL EVO X 3200 از زبان نرم افزار محبوب ازراک:

 

نکته قابل تامل در خصوص بایوس مادربورد، به اعمال ولتاژهای VCCSA و VCCIO بعد از فعال کردن XMP بر می گردد. ابتدا میزان این ولتاژها در حالت پیشفرض:

 

همانطور که ملاحضه گردید، ولتاژ VCCIO برابر با ۰٫۹۶۸ ولت و ولتاژ VCCSA برابر با ۱٫۰۶۴ ولت است. این ولتاژها کاملا عادی است. اما پس از فعال کردن XMP چطور؟

 

ولتاژ VCCIO به ۱٫۳۲۸ و ولتاژ VCCSA به ۱٫۳۷۶ ولت افزایش یافته است! این مقادیر به حدی بالاست که می تواند تاثیر قابل توجهی در افزایش دمای پردازنده بگذارد. حداکثر ولتاژ مورد نیاز مادربورد برای هر دو پارامتر در حالت XMP، نهایت ۱٫۲ ولت است. امیدواریم با آپدیت های بعدی بایوس، این مشکل مرتفع گردد.

مشخصات کارت گرافیک از زبان GPU-Z:

 

مشخصات SSD کیس MSI از زبان SSD-Z:

 

در انتها بنچمارک ها نيز به شرح زير است:

۱) ۳DMark 11 Advanced Edition 1.05
2) 3DMark 2013
3) AIDA 64 Extreme Edition 5.92.4300
4) WINRAR 5.4
5) HandBrake 1.0.3
6) HITMAN 2016
7) Rise of the Tomb Raider
8) ATTO 3.05
9) Cinebench R11.5 x64
10) DiRT Rally
11) Cinebench R15 x64
12) Wprime v1.55
13) Crystal Disk Mark 3.0.4
14) AS SSD 2.0.6485

 

 


مطالب پیشنهادی