آموزش ذخیره‌سازی محتویات یک دایرکتوری در قالب فایل متنی در ویندوز
۱۲ام اسفند ۱۳۹۶ مطالب آپی

ذخیره‌سازی و یا چاپ فهرستی از فایل‌های موجود در یک دایرکتوری ممکن است گاهی اوقات در دستور کار برخی از مصرف‌کنندگان سیستم‌عامل ویندوز قرار گیرد که متأسفانه کمپانی مایکروسافت روشی صریح و سریع را جهت انجام این اقدام از طریق رابط کاربری محصول خود فراهم نیاورده است.

اصطلاح دایرکتوری در حالت کلی به مسیرهایی از سیستم‌عامل اطلاق می‌شود که محتویات مختلفی در قالب انواع و اقسام فایل‌های مبتنی بر پسوندهای متفاوت در بطن آن‌ها نگهداری می‌گردند، حال این مهم ممکن است به‌عنوان یک پرونده توسط چهارچوب نرم‌افزاری ویندوز ایجاد و یا به‌وسیله شخص به انجام رسیده باشد. مشاهده فهرستی از فایل‌های موجود در دایرکتوری‌های گوناگونی به‌راحتی آب خوردن انجام می‌پذیرد، کافی است تا پوشه مربوطه را گشوده و سپس محتویات موجود در داخل آن را مشاهده نمایید، اما در مواردی که شخص بنای چاپ و یا ذخیره‌سازی لیستی از فایل‌های مسیر را جهت انجام اقدامات گوناگونی همچون تطبیق با یک نشانی دیگر، ذخیره‌سازی فهرستی از نرم‌افزارهای نصبی و … را در سر داشته باشد باید چه تمهیداتی را به کار بندد؟

آیا دریافت یک تصویر از صفحه نمایشگر و سپس چاپ آن با استفاده از پرینتر اقدامی مناسب و معقول تلقی می‌گردد؟ در پاسخ باید گفت که خیر، زیرا روشی که در این نوشته قصد پرداختن به مبحث آن را در سر داریم ذخیره‌سازی فهرستی از تمامی فایل‌های موجود در یک مسیر از سیستم‌عامل را با استفاده از پایانه‌های اجرای دستورات ویندوز از قبیل CMD و پاورشل به‌راحتی و در کمترین زمان ممکن فراهم می‌آورد.

پیشبرد دستورالعمل گردآوری گشته در ادامه در قالب هر دو رابط اشاره شده به‌صورت کاملاً یکسان صورت پذیرفته و پایانه مورد استفاده توفیری را در نتایج خروجی ایجاد نمی‌کند، لذا پیشنهاد می‌شود تا محیط دستوری دلخواه خود را انتخاب نمایید.

اولین قدم در ذخیره‌سازی فهرستی از فایل‌های موجود در مراجعه به مسیر مربوطه از طریق پایانه‌های اجرای دستورات نهفته است. این مهم در داخل محیط رابط با استفاده از دستور cd صورت می‌پذیرد، اما پیشنهاد می‌شود که جهت راحتی کار به استفاده از برنامه مدیریت فایل سیستم‌عامل اقدام نمایید.

برای این منظور کافی است تا ابتدا از طریق برنامه مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز به مسیر مربوطه مراجعه و پس از نگاه داشتن کلید Shift صفحه‌کلید و کلیک راست نمودن بر روی فولدر مربوطه، گزینه open PowerShell window here و یا Open command window here را انتخاب نمایید، مشاهده می‌کنید که رابط انتخابی با خط فرمان میسر جاری نمایان می‌گردد.

حال به‌منظور ذخیره‌سازی فهرستی از فایل‌های دایرکتوری در قالب یک فایل متنی دستور زیر را تایپ و سپس کلید اینتر را بفشارید. جایگزینی عبارت filename با هر عنوان دلخواه دیگری بلامانع است (اما دقت کنید که پسوند txt فایل دست نخورده باقی بماند).


dir > filename.txt

دایرکتوری

پس از تایپ دستور فوق، مشاهده می‌کنید که خط فرمان بدون هیچ‌گونه خطایی مجدداً به مسیر بازگردانی می‌گردد که این به معنای اجرای موفقیت‌آمیز فرمان است. اکنون یک فایل متنی با عنوان دلخواه پیشتر انتخاب شده از طریق دستور فوق در مسیر جاری (فولدر حاوی محتویات) ایجاد گشته که فهرستی از تمامی فایل‌های مربوطه را به همراه جزئیات کاملی از پسوند، زمان و تاریخ ایجاد و یا نوشت فایل را در بطن خود جای داده است. برای این منظور می‌توانید به‌صورت معمولی به مسیر مراجعه و سپس فایل متنی را با استفاده از یک نرم‌افزار ویرایشگر نظیر نوت پد بگشایید.

دایرکتوری

(درصورتی‌که قصد دارید تا فهرستی از محتویات مسیر را مستقیماً در محیط پایانه و بدون ایجاد فایل مشاهده کنید کافی است تا دستور فوق را تنها به‌صورت dir تایپ نمایید).

دستور اشاره شده در پاراگراف‌های پیشین فهرستی از تمامی محتویات را با همراه جزئیات کامل ایجاد و ذخیره‌سازی می‌نماید. بر همین اساس درصورتی‌که قصد دارید تا فایل ایجاد شده تنها عناوین محتوا را تولید نمایید، کافی است تا فرمان را با به‌کارگیری سویچ‌های مختلفی بهبود دهید:


cmd /r dir /b > filename.txt

پس از تایپ و اجرای موفقیت‌آمیز فرمان فوق، فایل متنی دربردارنده محتویات بهبود یافته در مسیر جاری ایجاد و قابل مشاهده توسط نرم‌افزارهای ویرایشگر مناسب می‌باشد.

دایرکتوری

ذکر این نکته نیز ضروری است که دستور فوق در حالت کلی به رابط پاورشل تفهیم می‌کند تا پس از اجرای فرمان از روند عملیات خارج و مجدد به خط فرمان باز گردد، بر همین اساس درصورتی‌که استفاده از پایانه CMD ویندوز را در دستور کار خود قرار داده‌اید، دیگر درج بخش ابتدایی دستور، یعنی cmd /r لازم و ضروری نبوده و کافی است تا فرمان را به‌صورت dir /b > filename.txt اجرا نمایید.


مطالب پیشنهادی