آموزش نحوه تغییر مقادیر سرور DNS در دستگاه‌های کروم‌بوک (Chromebook)
۱۱ام اسفند ۱۳۹۶ مطالب آپی

تغییر نشانی پروتکل اینترنت و سرویس‌دهنده DNS در زمینه افزایش سرعت و یا روانی تجربه جستجوی صفحات اینترنت گاهی اوقات ممکن است مفید واقع شود، بر همین اساس انجام این مهم توسط برخی پیوسته در دستور کار قرار گرفته و تغییر دوره‌ای مقادیر فوق به یکی از بخش‌های استفاده از شبکه گسترده وب برای آن‌ها تبدیل شده است.

تغییر مقادیر سرویس‌دهنده‌های DNS در سطح دستگاهی، صرفه نظر از سخت‌افزار مورد استفاده بسیار آسان و در کمترین زمان ممکن صورت می‌پذیرد، بر همین اساس ازآنجایی‌که تنظیم مجدد این مهم گاهی اوقات امری ضروری به شمار می‌رود، لذا تصمیم بر آن شد تا این مقاله آموزش کوتاه به نحوه چگونگی انجام آن در سیستم‌عامل کروم (Chrome OS) و دستگاه‌های مبتنی بر آن از جمله کروم‌بوک‌ها بپردازیم. دستورالعمل نوشته جاری تغییر تنظیمات DNS را در سطح چهارچوب نرم‌افزاری سیستم‌عامل و تنها برای یک شبکه بیسیم فراهم آورده است، لذا درصورتی‌که قصد دارید تا مقادیر مربوطه را برای تمامی دستگاه‌های بیسیم متصل به شبکه اینترنت تغییر دهید، پیشنهاد می‌شود تا از طریق تنظیمات داخلی سخت‌افزار مودم و روتر نسبت به این امر اقدام کنید.

ابتدا بر روی نوار اطلاع‌رسانی (Notification tray) یک مرتبه کلیک کرده و سپس به‌منظور ورود به بخش تنظیمات سیستم‌عامل کروم آیکون موجود به شکل چرخ‌دنده را انتخاب نمایید.

DNS

حال بر روی گزینه Wi-Fi در زیرمجموعه بخش Network کلیک کرده و سپس شبکه‌ای بیسیم وای فایی که هم‌اکنون به آن متصل هستید را انتخاب نمایید.

اکنون بر روی عنوان شبکه هم‌اکنون متصله به‌منظور گسترش تنظیمات یک مرتبه کلیک کرده و سپس گزینه تغییر اسامی سرویس‌دهنده‌های مورد استفاده تحت برچسب Name servers را بیابید.

کلیک نمودن بر روی منوی کشویی موجود در مجاورت گزینه نامبرده مقادیر مختلفی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که تنظیم دستی DNS با استفاده از Custom name servers صورت می‌پذیرد. بر همین اساس کافی است تا در جهت تغییر تنظیمات ابتدا گزینه فوق را انتخاب کرده و سپس نشانی‌های پروتکل اینترنت (IP آدرس) اولیه و ثانویه سرور دی‌ان‌اس مربوطه را به ترتیب در کادرهای به نمایش در آمده درج نمایید (آدرس اولیه در کادر اول و آدرس ثانویه در کادر دوم). به‌عنوان مثال تایپ مقادیر ۲۰۸٫۶۷٫۲۲۲٫۲۲۲ و ۲۰۸٫۶۷٫۲۲۰٫۲۲۰ بستر استفاده از مقادیر سرویس‌دهنده‌های OpenDNS را فراهم می‌آورند. علاوه بر آن درصورتی‌که قصد دارید تا به‌صورت خودکار و بدون درج هر‌گونه نشانی به سرورهای دی‌ان‌اس کمپانی گوگل متصل شوید، کافی است تا گزینه Google name servers را از طریق منوی کشویی پیشتر اشاره شده انتخاب نمایید.

DNS

پس از درج نشانی‌های سرورهای مربوطه، ابتدا یک مرتبه کلید Tab را فشرده و یا در موقعیتی بیرون از کادر ثانویه درج آدرس یک مرتبه کلیک نمایید. انجام این قدم به‌منظور ذخیره‌سازی تنظیمات بسیار مهم است، زیرا درصورتی‌که پنجره فعلی را مستقیماً بدون کلیک نمودن در مکان دیگری در خارج از کادر ببندید، نشانی دوم ثبت نشده و از اتصال به شبکه اینترنت جلوگیری به عمل می‌آید. این موضوع نه تنها جهت دستورالعمل فعلی، بلکه برای تمامی کادرهای درج مقادیر لازم و ضروری به شمار می‌رود (یکی از روش‌های عجیب ذخیره‌سازی تنظیمات در سیستم‌عامل کروم).

DNS

اکنون تمامی تغییرات انجام پذیرفته و مقادیر تنظیمات به خاطر سپرده شده توسط سیستم‌عامل در دفعات آتیه اتصال به شبکه در ساختار آن اعمال می‌گردند. در انتها ذکر این نکته حائز اهمیت است که دستورالعمل فعلی تنها در قالب شبکه پیشتر انتخاب شده صورت می‌پذیرد، لذا درصورتی‌که قصد دارید تا DNS سرویس‌دهنده‌های دیگر شبکه‌های بیسیم وای فای مورد استفاده را نیز تغییر دهید، کافی است تا مجدداً به بخش Network مراجعه و مراحل را دو مرتبه تکرار نمایید. متأسفانه رویه و روش کلی جهت تغییر یک‌باره تنظیمات برای تمامی شبکه‌های موجود در حال حاضر وجود نداشته و تدارک این مهم باید به‌صورت دستی انجام پذیرد (هرچند که تنظیم مقادیر از طریق تنظیمات دستگاه مودم و روتر همچنان به‌عنوان یک گزینه مطرح است).


مطالب پیشنهادی