آموزش نحوه تغییر زبان پیش‌فرض رابط کاربری سرویس Gmail به فارسی
۶ام اسفند ۱۳۹۶ مطالب آپی

همان‌طور که مستحضر هستید طراحی و توسعه بسیاری از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های رایانه‌ای با نیت عرضه و استفاده توسط طیف کثیری از انواع و اقسام افراد در کشورها و اقلیم‌های گوناگون بر پایه زبان پیش‌فرض انگلیسی انجام پذیرفته و سپس پشتیبانی از دیگر زبان‌های موجود نیز در قالب بسته‌های به‌روزرسانی و یا گزینه‌ای در منوی تنظیمات در دستور کار قرار می‌گیرد.

زبان انگلیسی به دلیل ساختار ساده و قابل فهم و از همه مهتر ساختار بین‌المللی آن توسط بسیاری از افراد مختلف مورد استفاده قرار گرفته و خارج از مرز ایران می‌توان گفت که تقریباً اکثریت قریب به اتفاق تمامی اشخاص گویش فوق را به‌عنوان زبانی ثانویه فرا می‌آموزند؛ بر همین اساس طراحی و توسعه رابط‌های کاربری نرم‌افزارهای بزرگ نیز بر پایه این مهم از جانب توسعه‌دهندگان صورت می‌پذیرد، اما نقش پررنگ زبان اصلی فرد در زمینه آگاهی از نحوه کارکرد گزینه‌ها و استفاده صحیح از برنامه را به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان نادیده گرفت.

سرویس‌های ارسال نامه‌های الکترونیکی یا به‌عبارتی‌دیگر ایمیل امروزه در قالب خدمات بسیار حیاتی و پرکاربرد دنیای نوین فعلی به شمار می‌روند که حتی افراد بدون تحصیلات عالیه دانشگاهی و دانش فنی ویژه نیز به استفاده از آن‌ها می‌پردازند، اما زبان متفاوت از گویش مادری فرد استفاده کننده از سرویس ممکن است در زمینه عدم به‌کارگیری حداکثر پتانسیل و قابلیت‌های برنامه مزید بر علت گردد.

سرویس ارسال نامه‌های الکترونیکی کمپانی گوگل که در میان مصرف‌کنندگان تحت عنوان عمومی Gmail مورد شناخت واقع می‌گردد اصل اشاره شده را به خوبی در طراحی و توسعه رابط کاربری فناوری خود به کار بسته و با افزودن انواع و اقسام زبان‌های زنده دنیا محدودیت‌های سد راه استفاده از خدمات را برای بسیاری از افراد با کاهش بیشتری همراه ساخته است. بر همین اساس ازآنجایی‌که استفاده از یک نرم‌افزار در قالب زبان فارسی برای برخی از مصرف‌کنندگان امکانی مهم به شمار می‌رود، لذا در این مقاله آموزشی کوتاه تصمیم بر آن شد تا با یکدیگر نحوه چگونگی تغییر زبان رابط کاربری سرویس ایمیل کمپانی گوگل را بیاموزیم. دستورالعمل نوشته فعلی به‌راحتی هر چه تمام‌تر و با تغییر تنها یک گزینه از طریق منوی تنظیمات صورت پذیرفته و به‌هیچ‌عنوان استفاده از برنامه‌های سوم شخص را نیازمند نمی‌باشد.

برای این منظور ابتدا به بخش خدمات ارسال نامه‌های الکترونیکی گوگل به نشانی mail.google.com مراجعه نمایید.

پس از درج آدرس ایمیل و گذرواژه عبوری و ورود به محیط حساب شخصی خود، ابتدا بر کلید دارای نماد چرخ‌دنده در گوشه سمت راست بالای صفحه یک مرتبه کلیک کرده و سپس از طریق منوی نمایان گردیده گزینه Settings را انتخاب کنید.

زبان

اکنون کافی است تا در منوی تنظیمات، ابتدا به سربرگ تنظیمات عمومی (General) مراجعه کرده و سپس با استفاده از منوی کشویی Gmail display language، زبان فارسی را از میان انبوه گزینه‌های موجود انتخاب نمایید.

حال صفحه را به سمت انتها هدایت و سپس بر روی کلید Save Changes کلیک کرده و تا پایان روند بارگذاری مجدد حساب کاربری شکیبا باشید.

زبان

پس از اتمام بارگذاری حساب، مشاهده می‌کنید زبان نمایشی محیط و رابط کاربری سرویس ایمیل کمپانی گوگل تغییر کرده و تمامی یا بخش عظیمی از نوشته‌ها و عناوین گزینه‌ها به زبان فارسی تغییر وضعیت می‌دهد. در صورت نیاز می‌توانید با مراجعه مجدد به مسیر و منوی کشویی نامبرده به تغییر مجدد زبان به گویش دلخواه اقدام نمایید.


مطالب پیشنهادی