با Gen-Z جایگزینی برای درگاه PCIe آشنا شوید
۳ام اسفند ۱۳۹۶ مطالب آپی

طی یک کنسرسیوم با گردهمایی چندین شرکت مطرح فناوری، از استاندارد Gen-Z به عنوان یک امکان ارتباطی همانند PCIe اما در عمل چندین برابر سریع‌تر معرفی شده است. استاندارد Gen-Z می‌تواند به لطف توان انتفال صدها گیگابایت داده در ثانیه جایگزینی شایسته برای درگاه PCIe مرسوم برای اتصالات کامپیوتری باشد. همچنین گفته می‌شود، این استاندارد به اصطلاح منبع باز است. در ادامه این مطلب با آپ آی آر همراه باشید.

بسیاری کمپانی‌های بزرگ در عرصه فناوری در این پروژه شرکت کرده‌اند که در این میان دو نام کمپانی اینتل و انویدیا را نیز می‌توان نام برد. از سوی دیگر تاسیس این پروژه برگرفته از تلاش کمپانی‌های AMD ، ARM ، Broadcom ، Cray ، Dell EMC ، Hewlett Packard Enterprise ، Huawei ، IDT ، Micron ، Samsung ، SK hynix و Xilinx است. هدف این پروژه بکارگیری استانداری بهتر و سریع‌تر برای اتصالات کامپیوتر بوده که در ادامه این فهرست بیش از ۵۰ کمپانی دیگر نیز در این پروژه شرکت کرده‌اند.

همانطور که اشاره شد، رابط Gen-Z همانند PCIe می‌تواند یک درگاه برای اتصال SSD یا کارت گرافیک و یا همچنین یک امکان ارتباطی برای اتصال پردازنده به سایر نقاط بکار برود. طی این کنسرسیوم اشاره شده است، اگر بر فرض مثال کارت گرافیک و SSD شما اگر با استاندارد PCIe نسل چهارم (دو برابر سریع‌تر از PCIe نسل سوم) نیز خطوط ارتباطی خود را تشکل دهند، با این حال این استاندارد خطوط ارتباطی در مقایسه با Gen-Z به ضوح بسیار کند است. شایان ذکر است، درمورد مصارف هوش مصنوعی و همچنین انتقال داه‌های بزرگ محدودیت خطوط ارتباطی PCIe کاملا روشن و قابل درک است.

استاندارد Gen-Z از یک نوع کانکتور مشابه جهت انتقال داده برخوردار است. همچنین Gen-Z دارای کمترین میزان تاخیر و همانطور که صحبت شد دارای بیشترین میزان از پهنای باند است. از سوی دیگر، در این کنسرسیوم آمادگی برای بکارگیری این استاندارد ذکر شده است.

منبع: Guru3D


مطالب پیشنهادی