آموزش نحوه بازگردانی مجدد کلید View Image در موتور جستجوگر گوگل
۳ام اسفند ۱۳۹۶ مطالب آپی

قابلیت جستجوگر مبتنی بر تصاویر موتور قدرتمند کمپانی گوگل از بیش از یک دهه پیش تاکنون به یکی از اصلی‌ترین ستون‌های جستجوی محتوا در شبکه گسترده اینترنت مبدل گشته است که ماهیت و نحوه عملکرد آن اکنون به لطف تغییر در برخی از سیاست‌ها و قراردادهای گوگل با دیگر فراهم آورندگان تغییرات کوچکی را به خود دیده است.

اگر تاکنون به جستجوی تصاویر با استفاده از موتور جستجوگر گوگل اقدام نموده باشید، حتماً با کلید محبوب “View image” آشنایی کامل دارید. کلید نامبرده که به‌عنوان لینکی مستقیم جهت عبور از وب‌سایت میزبان محتوا و دسترسی سریع به تصویر مورد نظر ایفای نقش می‌کرد در نوع خود سهولت‌های بسیار فراوانی را در زمینه مشاهده بلافاصله‌ای عکس و عدم نیاز به مراجعه به قالب سایت مربوطه برای مصرف‌کنندگان به ارمغان آورده بود، اما موقعیت آن چندی پیش به‌طور کاملاً ناگهانی پنهان و استفاده از آن هم‌اکنون به‌عنوان یک گزینه توسط موتور جستجوگر گوگل دیگر میسر نمی‌باشد.

View Image

علت اصلی این مهم بر طبق برخی از گمانه‌زنی‌ها به عقد قراردادی در فیمابین گوگل و فراهم آورنده Getty Images به‌منظور اعمال محتویات تصویری کمپانی نامبرده به نتایج جستجوهای کاربران و عدم استفاده همگان از سرویس پیش‌فرض بازگردانی می‌گردد که بخشی از این توافق‌نامه نیز ظاهراً به حذف کلید View Image مرتبط می‌باشد، اما نکته‌ای که توجه به آن حائض اهمیت است آسیب دیدن کاربران در این بین و تغییر الگوی جستجوی برخی از آن‌ها به واسطه قرارداد مذکور می‌باشد. آیا قابلیت مشاهده مستقیم تصاویر توسط موتور جستجوگر گوگل دیگر میسر نبوده و کاربران جهت دسترسی به محتویات باید به محیط وب‌سایت مراجعه نمایند؟

در پاسخ به سؤال فوق باید گفت که خیر، زیرا نقش‌آفرینی توسعه‌دهندگان بی‌طرف و سوم شخص فعال در عرصه بهبود تجربه کاربران و استفاده‌کنندگان از شبکه گسترده اینترنت به طراحی و تولید افزونه‌ای کاملاً کم حجم و در عین حال رایگان منتهی گشته که کلید View image را مجدداً بازگردانی و عملکرد پیش‌فرض آن را تضمین می‌نماید. اگرچه امکان مشاهده مستقیم تصاویر بدون نیاز به مراجعه به قالب وب‌سایت‌های میزبان با استفاده از کلیک راست نمودن بر تصویر و سپس انتخاب گزینه View image (در مرورگر فایرفاکس) و Open image in new tab (در مرورگر کروم) همچنان به‌عنوان یک گزینه امکان‌پذیر است، اما مشاهده کلید نامبرده خود تسلی خاطری را برای مصرف‌کنندگان به ارمغان می‌آورد.

آموزش نوشته فعلی بر پایه دو مرورگر محبوب حال حاضر یعنی فایرفاکس و کروم گردآوری گشته است، اما به‌روزرسانی آن در آینده به‌منظور افزودن دستورالعمل‌های نحوه دریافت افزونه برای دیگر نرم‌افزارهای موجود (در صورت عرضه پلاگین) نیز صورت می‌پذیرد.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار مرورگر فایرفاکس را گشوده و سپس به لینک مقابل جهت دریافت افزونه مراجعه نمایید (دانلود افزونه View image برای نرم‌افزار مرورگر فایرفاکس).

پس از بارگذاری کامل صفحه، کافی است تا بر روی کلید آبی رنگ Add to Firefox کلیک کرده و سپس گزینه Install (و یا Get Extension) را در منوی شناور به نمایش در آمده انتخاب نمایید.

View Image

پس از دریافت و نصب موفقیت‌آمیز افزونه یک مرتبه مرورگر را راه‌اندازی مجدد نموده و پس از مراجعه به بخش جستجوی تصاویر موتور گوگل (image.google.com)، به جستجوی عادی محتویات اقدام نمایید؛ مشاهده می‌کنید که کلید View image در موقعیت پیشین و پیش‌فرض دو مرتبه خود قابل مشاهده می‌باشد.

View Image

دریافت افزونه برای مرورگر کروم نیز درست همانند دستورالعمل فوق انجام می‌پذیرد، کافی است تا ابتدا به لینک مقابل در انتهای پاراگراف فعلی مراجعه و پس از کلیک نمودن بر روی کلید ADD TO CHROME، به دریافت و نصب افزونه مبادرت ورزید (دانلود افزونه View image برای نرم‌افزار مرورگر کروم).

View Image

ذکر این نکته نیز ضروری است که عدم مشاهده کلید View image پس از نصب افزونه و اطمینان از فعال بودن از طریق منوی تنظیمات به عدم به‌روزرسانی مرورگر باز می‌گردد، لذا به‌منظور مرتفع‌سازی آن نسبت به دریافت آخرین آپدیت نرم‌افزار اقدام نمایید.

View Image

افزونه معرفی گشته در نوشته فعلی از اندازه اندکی برخوردار بوده و کدهای منبع آن نیز از طریق بستر گیت‌هاب قابل دریافت می‌باشد، لذا نگرانی از بابت وجود بدافزار و یا تبلیغ‌افزار در قالب بسته‌بندی آن وجود ندارد (برخلاف برخی از پلاگین‌های معروف اخیر که به این طلسم گرفتار شده و محتویات تبلیغاتی مختلفی را پیوسته برای کاربر به نمایش در می‌آورند).


مطالب پیشنهادی