کوالکام پیشنهاد 121 میلیارد دلاری Broadcom را رد کرد
۳۰ام بهمن ۱۳۹۶ مطالب آپی

در معامله‌ای که گفته می‌شود یکی از بزرگترین معاملات انجام شده در حوزه ICT خواهد بود، کوالکام، تولیدکننده تراشه آمریکایی پیشنهاد ۱۲۱ میلیارد دلاری همتای آمریکایی دیگر خود یعنی Broadcom را نپذیرفت.

همان‌طور که مشخص است با رقم بسیار سنگینی مواجه هستیم! کوالکام در حال حاضر این پیشنهاد که به ازای هر سهم ۸۲ دلار در نظر گرفته شده را نپذیرفته است. به گفته این تولیدکننده تراشه، این معامله ریسک زیادی داشته و چندان مورد توجه سهام‌داران این کمپانی قرار نگرفته است. با این حال کوالکام اعلام نموده شرایط برای صحبت‌های بیشتر مهیا خواهد بود.

کوالکام طی مکاتباتی با Broadcom اظهار داشته که ارزش آن قطعا بیش از ۱۲۱ میلیارد دلار می‌باشد. باتوجه به ارزش بالاتر کوالکام در بازار بورس، طبیعتا سهام‌داران این کمپانی تمایلی به انجام شدن این معامله ندارند.


Broadcom

به اعتقاد کوالکام، در نظر نگرفتن ارزش افزوده‌ای که خرید NXP Semiconductor به کوالکام اضافه نموده است، دلیل ارزش‌گذاری پایین‌تر از حد انتظار برادکام می‌باشد. علاوه بر این، به نظر می‌رسد Broadcom توانایی‌های کوالکام در زمینه طراحی تکنولوژی‌های بی‌سیم ۵G را دست‌کم گرفته است؛ انتظار می‌رود ارتباطات نسل پنجم در رونق بخشیدن بازار اینترنت اشیا یاIoT  نقشی اساسی را ایفا کنند.

در همین راستا سهام‌داران کوالکام در تاریخ ششم مارس گردهم می‌آیند تا با رای‌گیری مشخص کنند آیا مدیران جدید این کمپانی از برادکام خواهند بود یا خیر.

حتی اگر چنین معامله‌ای صورت بگیرد بازهم مشخص نیست که Broadcom چه رویکردی را دنبال خواهد نمود. باتوجه به این‌که به اعتقاد بسیاری از رگولاتورها، کوالکام در بازار تراشه‌های گوشی‌های هوشمند نفوذ بسیاری بالایی دارد، نگرانی‌های بسیاری در خصوص این معامله بزرگ وجود دارد.

شایان ذکر است که ارزش سهام کوالکام باتوجه به جنجال آفرینی اخیر اپل و قطع همکاری با این تولیدکننده تراشه، کاهش داشته است. از سوی دیگر اتحادیه اروپا اخیرا جریمه‌ای ۱٫۲ میلیارد دلاری را به کوالکام تحمیل کرد؛ گفته می‌شود این تولیدکننده قراردادی انحصاری را با اپل به امضا رسانده که خیلی منصفانه نبوده است!

منبع: techcrunch


مطالب پیشنهادی