آموزش نحوه تهیه نسخه پشتیبان از رجیستری سیستم‌عامل ویندوز
۲۷ام بهمن ۱۳۹۶ مطالب آپی

بدون شک ابزار ویرایشگر رجیستری ویندوز به‌منظور ایجاد تغییرات مختلف در زیرساخت‌های سیستم‌عامل و یا حتی نرم‌افزارهای نصبی از جمله حیاتی‌ترین بخش‌های آن به شمار می‌رود، زیرا شمار بسیاری از شخصی‌سازی‌ها تنها و تنها از طریق بستر نامبرده امکان‌پذیر بوده و گزینه و تنظیماتی جهت انجام آن به‌وسیله رابط گرافیکی وجود ندارد.

رجیستری ویندوز در حالت کلی نوعی پایگاه داده سلسه مراتبی به شمار می‌رود که فهرستی از تمامی تنظیمات و پیکربندی‌های مورد استفاده توسط سرویس‌ها، اپلیکیشن‌ها، اجزاء و بسیاری دیگر از بخش‌های موجود در چهارچوب سیستم‌عامل را در ساختار خود جای داده است. رجیستری سیستم‌عامل ویندوز از دو طرح اصلی کلیدها و مقادیر موجود در بطن آن‌ها تشکیل شده است که وجود آن‌ها با یکدیگر به‌منظور دسته‌بندی محتویات و ایجاد سلسله مراتبی جهت عملکرد بخش‌های مختلف امری ضروری به شمار می‌رود (کلیدها در واقع فولدرها و مقادیر نیز محتویات موجود در داخل آن‌ها محسوب می‌گردند).

وجود رجیستری جهت تضمین عملکرد صحیح و بی‌عیب و نقص ویندوز عاملی بسیار اساسی به شمار می‌رود، اما با این وجود دست‌کاری آن جهت ایجاد تغییرات در برخی از موارد امری اجتناب‌ناپذیر محسوب می‌گردد. کافی است تا شبکه اینترنت و یا حتی رسانه سخت‌افزار را اندکی جستجو کرده و با انبوهی از مقالات و نوشته‌های مختلف پیرامون سفارشی‌سازی‌های گوناگون مواجه شوید. حال ازآنجایی‌که بستر نامبرده در زمینه فعالیت صحیح و روان سیستم‌عامل ویندوز تأثیرات بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد، انجام تغییری اشتباه و یا حذف سهل‌انگارانه حتی یک کلید بدون شک به بروز اختلال منتهی گشته و تمرکز کاربر را با شدت دوچندانی برای این منظور طلب می‌نماید.

تهیه نسخه پشتیبان یا به‌عبارتی‌دیگر بک‌آپ از رجیستری سیستم‌عامل در زمینه آرامش خاطر و جلوگیری از ایجاد مشکلات گوناگون تأثیرات بسیار فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد، اما مشکل اصلی زمانی بروز پیدا می‌کند که سلسله مراتب فوق به دلیل ساختار بسیار عظیم خود امکان تهیه پشتیبان از تمامی ساختار رجیستری به یک‌باره را فراهم نیاورده و امکان ویرایش و یا جایگزینی فایل‌های بک‌آپ نیز با عنایت به پیکره آن‌ها و وضعیت فعلی سیستم‌عامل میسر نمی‌باشد، اما خوشبختانه کمپانی مایکروسافت قابلیت این مهم را به‌صورت کامل از قالب محصول خود حذف نکرده و قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از بخش‌های مختلف رجیستری را به‌راحتی هر چه تمام‌تر فراهم آورده است که در این نوشته به نحوه چگونگی انجام آن می‌پردازیم.

سفارشی‌سازی‌های رجیستری ویندوز اغلب با استفاده از مراجعه به کلیدی به‌خصوص و سپس تغییر مقادیر موجود در بطن آن صورت می‌پذیرند که این مهم امکان حذف سهل‌انگارانه دیگر بخش‌ها را نیز با کاهش بیشتری همراه می‌سازد، بنابراین اگر به‌صورت کلی به این قضیه نگاه کنیم، در میابیم که تهیه نسخه پشتیبانی از تمامی ساختار رجیستری عقلانی به شمار نرفته و استخراج تنظیمات بخش فعلی منطق بالاتری را در بطن خود نهان ساخته است.

برای این منظور کافی است تا ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان گردیده عبارت Regedit را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که ابزار ویرایشگر رجیستری نمایان می‌گردد.

حال کافی است تا به مسیر مورد نظر خود مراجعه کرده و سپس عملیات تدارک پشتیبان را در داخل آن صورت دهید. به‌عنوان مثال مسیر زیر را در نظر بگیرید:


HKEY_CLASSES_ROOTDirectoryshellexContextMenuHandlers

فرض کنید که قصد داریم تا از کلید ContextMenuHandlers و تمامی محتویات و مقادیر موجود در زیرمجموعه آن نسخه پشتیبانی را تهیه نماییم. برای این منظور کافی است تا ابتدا کلید نامبرده را از طریق پنل موجود در سمت چپ صفحه گزینش کرده و پس از کلیک راست نمودن بر روی آن، گزینه Export را انتخاب کنید.

رجیستری

عنوان مناسبی را به فایل خود نسبت و پس از تعیین موقعیت ذخیره‌سازی آن بر روی کلید Save کلیک کنید. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که درصورتی‌که قصد دارید تا نسخه پشتیبان از طریق ابزار رجیستری مجدداً قابل اجرا باشد، فایل مربوطه باید تحت پسوند reg. ذخیره‌سازی شود. برای این منظور کافی است تا عبارت reg. را پس از عنوان مورد نظر تایپ نمایید (به‌عنوان مثال ContextBackup.reg).

(تایپ پسوند در صورت انتخاب گزینه Registration Files از طریق منوی کشویی Save as type دیگر ضروری به شمار نمی‌رود).

فایل پشتیبان تهیه شده از طریق دستورالعمل فوق با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایشگری همچون Notepad به‌راحتی قابل ادیت و تغییر می‌باشد. علاوه بر آن درصورتی‌که فایل را تحت پسوند پیشتر اشاره شده ذخیره‌سازی نموده‌اید می‌توانید با اجرای مستقیم آن (از طریق دو بار کلیک چپ) تغییرات انجام پذیرفته را در کمترین زمان ممکن به قالب رجیستری اعمال و یا فایل را به اشتراک بگذارید.

رجیستری


تهیه نسخه پشتیبان کامل از تمامی تنظیمات رجیستری

قابلیت تهیه نسخه پشتیبان از تمامی تنظیمات موجود در ساختار رجیستری سیستم‌عامل ویندوز به‌راحتی هر چه تمام‌تر امکان‌پذیر می‌باشد، اما انجام این مهم مشکلات گوناگونی را در آینده سبب گشته و استفاده از دستورالعمل فوق بسیار پیشنهاد می‌شود.

برای این منظور کافی است تا پس از گشودن ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل و انتخاب شاخه اصلی، مجدداً بر روی آن کلیک راست و سپس گزینه Export را انتخاب نمایید. شاخه نامبرده در پنجره اصلی ابزار در واقع همان برچسب Computer که تمامی کلیدها و مقادیر در زیرمجموعه آن واقع شده‌اند می‌باشد.

رجیستری

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، فایل پشتیبان خروجی به علت برخورداری از تمامی تنظیمات از حجم بسیار بزرگی برخوردار گشته و امکان ویرایش مقادیر کلیدها نیز با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایشگر متنی به دلیل انبوه محتویات عملاً غیرممکن می‌باشد. علاوه بر آن امکان بازگردانی (رستور) کامل فایل از طریق محیط سیستم‌عامل نیز امکان‌پذیر نیست (به دلیل استفاده ویندوز از برخی از کلیدها و عدم امکان اعمال مجدد آن‌ها در هنگام فعالیت).

رجیستری

تهیه نسخه پشتیبان از رجیستری سیستم‌عامل ویندوز با استفاده از دستورالعمل فعلی به‌هیچ‌عنوان معقول به شمار نمی‌رود، زیرا علاوه بر تمامی معایب اشاره شده در پاراگراف فوق، امکان مشاهده و ردیابی شخصی‌سازی‌های انجام پذیرفته در قالب فایل نیز به‌طور کامل امکان‌پذیر نبوده و این مهم خود ممکن است عامل اصلی بروز اختلال در عملکرد ویندوز پس از بازگردانی نسخه پشتیبانی گردد.


مطالب پیشنهادی