مایکروسافت قول می‌دهد دیگر هیچ‌گونه نصب اجباری را در ویندوز شاهد نباشید
۱۷ام بهمن ۱۳۹۶ مطالب آپی

کمپانی مایکروسافت و یک سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده فنلاندی، براساس مطالعاتی بر روی کامپیوترهایی که در آنها نصب اجباری ویندوز اتفاق افتاده است، توافقی را به امضا رساندند. این تحقیقات در اواسط سال ۲۰۱۶ انجام گرفته و مایکروسافت وعده‌های مثبتی در این خصوص داده است.

غول نرم‌افزاری تعهد داده که دیگر هیچ کاربری در کشور فنلاند با نصب اجباری اپلیکیشن یا سیستم عامل مواجه نخواهد شد؛ البته کماکان پیغام‌هایی مبنی بر در دسترس بودن نسخه‌های جدید به کاربر نشان داده می‌شود.

به گزارش آژانس خبری ژین‌هوآ، براساس مفاد این تفاهم‌نامه، مایکروسافت باید تمامی اطلاعات ضروری را مبنی بر دسترس بودن امکان ارتقا به نسخه‌های جدید را به کاربر نمایش داده و تا زمانی که کاربر تصمیم نگرفته است، فرآیند ارتقا را آغاز نکند.


نصب اجباری

کمپانی مایکروسافت سیستم عامل ویندوز ۱۰ را در جولای ۲۰۱۵ ارائه کرد. مایکروسافت تا تاریخ جولای ۲۰۱۶، یعنی دقیقا تا یک‌سال بعد به کاربران نسخه‌های قانونی ویندوز ۷ و ۸٫۱ اجازه ارتقای رایگان به این نسخه جدید را داده بود. بدین منظور این کمپانی یک اپلیکیشن با عنوان Get Windows 10 را ارائه نمود که از طریق بخش Windows Update برای تمامی کامپیوترهای مجاز برای ارتقا، در دسترس قرار گرفت.

این اپلیکیشن تمام فایل‌های ضروری را در پس‌زمینه دانلود کرده و سپس به‌طور پیوسته کاربر را برای اجرای ویندوز ۱۰ مطلع می‌کرد. مایکروسافت حتی واکنش دکمه کوچک X در گوشه بالا و سمت راست را نیز از بستن به تایید تغییر داده بود. در واقع اگر کاربر بر روی این دکمه کلیک می‌کرد، فرآیند ارتقا به ویندوز ۱۰ آغاز می‌شد!

به اعتقاد سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده فنلاند، این برنامه چیزی جز یک ابزار برای تبلیغات مستقیم ویندوز ۱۰ نبوده و متاسفانه بدون اطلاع کاربران زمینه لازم برای نصب و اجرای این نسخه از ویندوز را فراهم می‌کرده است.

اگرچه مایکروسافت هنوز این تفاهم‌نامه را به‌طور رسمی تایید نکرده، اما قول داده در آینده شاهد نصب اجباری ویندوز یا اپلیکیشن‌های دیگر نباشیم.

منبع: news.softpedia


مطالب پیشنهادی