چگونه از اجرای خودکار ویدئوها در مرورگر کروم (Chrome) جلوگیری کنیم؟
۱۶ام بهمن ۱۳۹۶ مطالب آپی

بدون شک قابلیت اجرای خودکار ویدئوها و فایل‌های تصویری توسط نرم‌افزارهای مرورگر (نظیر کروم) در هنگام مراجعه به برخی از وب‌سایت‌های گوناگون برای بسیاری از مصرف‌کنندگان و کاربران شبکه گسترده وب آزاردهنده تلقی می‌گردد که نه تنها مدت زمان بارگذاری صفحه را با افزایش دوچندانی همراه ساخته و در سنگینی آن نیز نقش به سزایی را ایفا می‌کند، مصرف بیش از حد ترافیک اینترنت، به خصوص برای استفاده‌کنندگان از سرویس‌های حجمی و محدود نیز از جمله دیگر معایب به ارمغان آورده شده توسط ویژگی مزاحم نامبرده به شمار می‌رود.

شدت این مهم اخیراً در قالب برخی از وب‌سایت‌ها که منبع اصلی درآمدزایی خود را بر پایه تبلیغات تصویری و ویدئویی برقرار ساخته‌اند با فزونی دو چندانی همراه گشته است. تصور کنید که برای خواندن متنی کوچک به محیط یک سایت مراجعه کرده و سپس با انبوهی از انواع و اقسام تبلیغات ویدئویی برخورد می‌نمایید که نه تنها چرخه بی‌پایانی را بر بارگذاری کامل صفحه ایجاد ساخته، بلکه چندین مگابایت از ترافیک سرویس اینترنت را برای محتوایی که به هیچ عنوان در دید کاربر قرار نداشته و برای وی اهمیتی ندارند نیز با هدر همراه می‌سازند. بنده به شخصه در هنگام مراجعه به وب‌سایتی که استراتژی فوق را در خصوص نمایش تبلیغات خود به کار بسته است به‌منظور جلوگیری از هدر رفت حجم اینترنت سریعاً آن را در فهرست سیاه قرار می‌دهم.

ازآنجایی‌که قابلیت نمایش خودکار ویدئوهای مختلف در قالب برخی از وب‌سایت‌ها بسیار آزاردهنده به شمار رفته و افزونه‌های مسدود ساز تبلیغات نیز گاهی اوقات در این خصوص نمی‌توانند مثمرالثمر واقع شوند، لذا در این مقاله تصمیم بر آن شد تا با یکی از ویژگی‌های داخلی نرم‌افزار مرورگر کروم (Chrome) در زمینه جلوگیری از انجام این مهم آشنایی پیدا کنیم.

پیش از پرداختن به مبحث اصلی موضوع باید خاطر نشان کرد که ویژگی مذکور در حال حاضر در بخش قابلیت‌های آزمایشی مرورگر کروم قرار داشته و هنوز به‌صورت عمومی به قالب منوی تنظیمات منتقل نگشته است، بنابراین بروز برخی از نارسایی‌ها در عملکرد و یا وجود باگ در فعالیت آن امری عادی به شمار می‌رود، اما نباید این نکته را نیز فراموش کرد که امکانات فوق اگرچه هنوز در مرحله تست و بررسی قرار دارند، اما کارکرد آن‌ها در بسیاری از مواقع تضمین شده می‌باشد.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار مرورگر کروم را گشوده و یا در صورت اجرا به سربرگ جدیدی مراجعه فرمایید.

دستور زیر را در کادر درج آدرس تایپ کرده و سپس کلید اینتر را بفشارید؛ مشاهده می‌کنید که بخش مربوط به قابلیت اجرای خودکار فایل‌های ویدئویی در بستر قابلیت‌های آزمایشی مرورگر کروم به نمایش در می‌آید:


chrome://flags/#autoplay-policy

کروم

حال کافی است تا در جهت غیرفعالسازی قابلیت، ابتدا منوی کشویی Autoplay policy را گشوده و سپس گزینه “Document user activation required” را انتخاب نمایید.

کروم

اکنون به‌منظور اعمال تغییر انجام پذیرفته یک مرتبه مرورگر را راه‌اندازی مجدد کرده و سپس به جستجوی شبکه اینترنت و مراجعه به وب‌سایت‌های گوناگون بدون نگرانی از بابت اجرای خودکار فایل‌های ویدئویی مراجعه فرمایید.

در انتها ذکر این نکته مجدداً ضروری است که همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد، عملکرد ویژگی اشاره شده در نوشته فعلی در برخی از وب‌سایت‌ها ممکن است به‌درستی صورت نپذیرفته و ویدئو با تأخیر همچنان اجرا شود. علاوه بر آن برخی از سایت‌های مختلف تبلیغات تصویری خود را به‌گونه‌ای صورت می‌دهند تا صرفه نظر از استفاده از افزونه‌ها و یا تغییر تنظیمات نرم‌افزار مرورگر، ویدئو به هر حال به نمایش درآید.


مطالب پیشنهادی