تولید پردازنده‌های 10 نانومتری اینتل از نیمه دوم سال 2018 آغاز می‌شود
۱۰ام بهمن ۱۳۹۶ مطالب آپی

پس از عرضه پردازنده‌های Coffee Lake از سوی اینتل، شاهد افزایش کارایی قابل توجهی از سوی پردازنده‌های این کمپانی بودیم. بیش از هر چیز، افزایش تعداد هسته‌های پردازشی در نسل هشتم پردازنده‌های اینتل توانست بیانگر قدرت و عملکرد بهتری باشند، اما آنچه که حالا از سوی این کمپانی انتظار می‌رود پردازنده‌های ۱۰ نانومتری می‌باشد که احتمالا در سری Ice Lake عرضه می‌شوند. طبق اطلاعاتی که در دسترس هستند، سری Ice Lake با فناوری ساخت ۱۰ نانومتر و به همراه چیپست Z390 عرضه خواهند شد، همچنین در صدر لیست این پردازنده‌ها می‌توان شاهد مدل‌های Core i7 با ۸ هسته پردازشی بود.

طبق گفته Brian Krzanich، مدیر اجرایی کمپانی اینتل، تولید پردازنده‌های ۱۰ نانومتری شرکت اینتل قرار است تا از نیمه دوم سال میلادی جاری آغاز شود. از سوی دیگر، طبق آنچه منبع خبر اشاره داشته است، انتظار می‌رود تا تولید انبوه این پردازنده‌ها تا پایان سال میلادی جاری، سبب عرضه پردازنده‌های ۱۰ نانومتری در سال ۲۰۱۹ شود. علاوه بر این، پس عرضه سری ۱۰ نانومتری، می‌توان شاهد معرفی پردازنده‌هایی بهبود یافته نیز در سری +۱۰ نانومتر بود.

برای نوت بوک‌ها از جمله الترابوک‌ها، کمپانی اینتل در حال آماده سازی سری Whiskey Lake همراه با طراحی ۲+۴ یا ۳+۴ (چهار هسته پردازشی همراه با واحدهای گرافیکی GT2 یا GT3)، برای جایگزینی سری Kaby Lake رفرش است. برای رده قدرتمندتر، کمپانی اینتل سری Coffee Lake H را عرضه می‌کند. سری Whiskey Lake در مدل‌هایی ۴ هسته‌ای و در سری Coffee Lake H در مدل‌هایی ۶ هسته‌ای نظیر Core i9-8950HK معرفی و عرضه می‌شوند. پردازنده Core i9-8950HK، برای اولین بار نام Core i9 را از رده Extreme به رده پردازنده‌های مخصوص دستگاه‌های قابل حمل می‌آورد. همچنین اشاره شده است، فرکانس پردازشی این پردازنده به ۴٫۸ گیگاهرتز رسیده و علاوه بر این، این پردازنده ضریب باز بوده و امکان اورکلاک آن فراهم است.

منبع: Guru3D


مطالب پیشنهادی