سامسونگ نخستین حافظه‌ 16 گیگابیتی GDDR6 جهان را تولید می‌کند
۳۰ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

کمپانی سامسونگ الکترونیکس، که یکی از پیشگامان صنعت حافظه‌های پیشرفته محسوب می‌شود؛ امروز به طور رسمی اعلام کرد که تولید انبوه نخستین حافظه GDDR6 با نرخ تبادل اطلاعات ۱۶ گیگابیتی را برای استفاده در پردازش‌های گرافیکی پیشرفته در دستگاه‌های گیمینگ، کارت‌های گرافیکی و همچنین اتومبیل‌ها، سیستم‌های شبکه و هوش مصنوعی، بزودی آغاز می‌کند.

جینمن هان، معاون ریاست بخش برنامه‌ریزی محصولات دسته حافظه و مهندسی کاربردی در شرکت سامسونگ الکترونیکس گفته است:


با تولید زودهنگام نخستین حافظه‌های ۱۶ گیگابیتی GDDR6 دنیا، ما گروهی از حافظه‌های گرافیکیDRAM  را در بالاترین عملکرد و چگالی و در بهترین زمان ممکن ارائه خواهیم کرد. با معرفی نسل جدید حافظه‌های GDDR6، ما می‌توانیم به حضورت خود در بازارهای گیمینگ و کارت‌های گرافیکی قوت بخشیده و نیاز همیشگی به حافظه‌های گرافیکی پیشرفته در سیستم‌های شبکه و اتوموبیل‌ها را تامین نماییم.

این حافظه‌های جدید که بر پایه معماری ۱۰ نانومتری سامسونگ تولید می‌شوند از چگالی ۱۶ گیگابیتی(۲ گیگابایت) بهره خواهند برد که این دو برابر حافظه ۸ گیگابیتی GDDR5 این کمپانی می‌باشد. حافظه جدید سامسونگ از سرعت پین ۱۸ گیگابیت بر ثانیه و سرعت انتقال اطلاعات ۷۲ گیگابایت بر ثانیه برخوردار می‌باشد که افزایش محسوسی را نسبت به نمونه‌های GDDR5 نشان می‌دهد.


GDDR6

به لطف استفاده از طراحی جدید و کم مصرف مدار حافظه GDDR6، این حافظه‌ها اکنون در ولتاژ کاری ۱٫۳۵ ولتی عملیاتی بوده و همچنین مصرف انرژی آنها نسبت به نسل قبلی، در حدود ۳۵ درصد بهتر شده است. حافظه ۱۶ گیگابیتی GDDR6 با فناوری ۱۰ نانومتری تقریبا ۳۰ درصد افزایش بهره‌وری در تولید را نیز به همراه داشته است.

نسل بعدی حافظه‌های سامسونگ به نظر می‌رسد نقش بسیار مهمی را در بازار کارت‌های گرافیکی قدرتمند، ایفا خواهد کرد. باتوجه به رشد سریع در بخش‌هایی نظیر پردازش ویدیوهای ۸K Ultra HD، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و هوش مصنوعی، به‌کارگیری این حافظه‌های سریع و کارت‌های گرافیکی قدرتمند، امری ضروری به شمار می‌رود.

منبع: techpowerup


مطالب پیشنهادی