چگونه منوی Programs and Features را در سیستم‌عامل ویندوز 10 به اجرا در آوریم؟
۲۸ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

اگر شما نیز اخیراً ویندوز ۱۰ رایانه شخصی خود را به‌روزرسانی و سپس اقدام به حذف نرم‌افزاری نموده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که رابط پیش‌فرض و آشنای سیستم‌عامل نامبرده که تحت برچسب Programs and Features شناخته می‌شود اکنون پنهان و فرد به بستر تنظیمات جدید و از نو طراحی شده برای این منظور هدایت می‌شود که استفاده از آن برای برخی که با بستر پیشین خو گرفته‌اند کمی مشکل و آزاردهنده می‌باشد.

خوشبختانه کمپانی مایکروسافت رابط دیرینه پاک‌سازی برنامه‌ها و نرم‌افزارهای سیستم‌عامل خود را به‌طور کامل از قالب آن حذف نکرده و تنها مسیر پیش‌فرض این مهم را با تغییر همراه ساخته است که در این مقاله آموزشی کوتاه قصد دارید تا با روش‌هایی جهت دستیابی به پنجره Programs and Features آشنایی پیدا کنیم.


مراجعه از طریق منوی کنترل پنل (Control Panel)

دسترسی به رابط پیش‌فرض حذف برنامه‌های سیستم‌عامل به‌راحتی از طریق کنترل پنل امکان‌پذیر می‌باشد، اما از آنجایی منوی نامبرده نیز پنهان بوده و فشردن کلیدهای ترکیبی Windows + X عنوان آن را در میانبر به نمایش در آمده نمایان نمی‌سازد، لذا مسیر مراجعه به منوی کنترل پنل نیز برخلاف گذشته اکنون اندکی طولانی‌تر گشته است.

برای این منظور ابتدا منوی استارت را گشوده و سپس عبارت Control Panel را در  کادر جستجوی محتوا تایپ کنید، مشاهده می‌نمایید که ورودی مربوطه در فهرست نتایج به نمایش در می‌آید که با کلیک کردن بر روی آن، منوی کنترل پنل به‌راحتی اجرا می‌گردد.

Programs and Features

اکنون کافی است تا بر روی لینک Uninstall a Program در زیرمجموعه Programs کلیک کرده و یا پس از تغییر قالب نمایش منو، برنامه Programs and Features را اجرا نمایید.

Programs and Features


استفاده از کلیک راست در منوی استارت

اگر بر روی یکی از اپلیکیشن‌های موجود در منوی استارت کلیک راست نمایید، مشاهده می‌کنید که گزینه‌ای تحت عنوان Uninstall در میانبر نمایان گردیده به نمایش در می‌آید، حال اگر اپلیکیشن مربوطه به‌صورت پیش‌فرض در قالب سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ موجود بوده و یا فرآیند دانلود و سپس نصب آن از طریق فروشگاه مایکروسافت (Store) صورت پذیرفته باشد، انتخاب گزینه مذکور به حذف مستقیم و بلافاصله‌ای آن منتهی می‌گردد، اما اگر اپلیکیشن کلیک راست شده به‌طور سنتی توسط کاربر نصب گردیده باشد، گزینه اشاره شده در جهت پاک‌سازی نرم‌افزار اقدام به گشودن رابط پیش‌فرض Programs and Features می‌نماید.

Programs and Features

ذکر این نکته نیز ضروری است که روش فعلی ممکن است مدت زمان فراوانی را دوام نیاورده و در بسته‌های به‌روزرسانی آینده توسط کمپانی مایکروسافت تغییر یابد، اما استفاده از آن در حال حاضر امکان‌پذیر است.


استفاده از فرامین اجرای مستقیم نرم‌افزارها و سرویس‌ها

همان‌طور که مستحضر هستید، استفاده از فرامین گوناگون از طریق CMD و یا پنجره Run به‌منظور اجرای مستقیم و سریع نرم‌افزارها و خدمات مختلف به‌عنوان یکی از قدرتمندترین قابلیت‌های مربوطه در سیستم‌عامل نامبرده همچنان برقرار می‌باشد؛ بر همین اساس ازآنجایی‌که رابط پیش‌فرض حذف و پاک‌سازی برنامه‌های نصبی ویندوز ۱۰ نیز خود در قالب نرم‌افزارهای اجرایی دسته‌بندی می‌گردد، لذا استفاده از این روش نیز میسر می‌باشد.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید به نمایش در آمده دستور زیر تایپ نمایید:


rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL appwiz.cpl

مشاهده می‌کنید که رابط پیش‌فرض Programs and Features بلافاصله به اجرا در می‌آید (ذکر این نکته نیز ضروری است که تایپ عبارت Control Panel در پنجره فعلی نیز به نمایان گردیدن منوی کنترل پنل منتهی می‌شود.)

Programs and Features

ازآنجایی‌که اجرای چندین و چند باره رابط مذکور از طریق تایپ فرمان فوق اندکی مشکل و زمان‌بر می‌باشد، لذا پیشنهاد می‌شود تا میانبری را جهت مراجعه مستقیم ساخته و سپس آن را در مکان مناسب و در دسترسی نظیر صفحه دسکتاپ قرار دهید.

برای این منظور ابتدا بر روی صفحه دسکتاپ کلیک راست کرده و سپس از طریق منوی نمایان گردیده گزینه New > Shortcut را انتخاب کنید.

اکنون در کادر Type the location of the item، فرمان اشاره شده را درج و سپس بر روی کلید Next کلیک کنید.

Programs and Features

حال در پنجره جدید عنوان مناسبی را به میانبر نسبت و سپس بر روی کلید Finish کلیک کنید؛ مشاهده می‌کنید که فایل جدیدی بر روی صفحه دسکتاپ ایجاد می‌گردد که با کلیک کردن بر روی آن، منوی پیش‌فرض Programs and Features بلافاصله به اجرا در می‌آید. در انتها باید این نکته را نیز متذکر شد که اگرچه دستورالعمل‌های نوشته فعلی بر پایه ویندوز ۱۰ تدوین گشته‌اند، اما استفاده از برخی روش‌های آن در دیگر نسخه‌های سیستم‌عامل ویندوز نیز امکان‌پذیر می‌باشد.


مطالب پیشنهادی