قیمت کارت‌های گرافیکی مجددا رو به افزایش است
۲۸ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

اگر جزو طرفداران پروپاقرص کامپیوترهای شخصی و خصوصا جمع کردن سیستم‌های قدرتمند باشید؛ کارت‌های گرافیکی یکی اجزای اصلی و جدایی‌ناپذیر در سیستم شما خواهند بود. اگر این موضوع را در نظر بگیرید مسلما تعویض این قطعه هر چند ماه یک‌بار، چندان دور از ذهن نخواهد بود. با سخت‌افزار همراه باشید.

این‌که دقیقا چه اتفاقی باعث افزایش قیمت کارت‌های گرافیکی می‌شود، هنوز مشخص نشده است. با بررسی و مطالعه روند بازار قطعات سخت‌افزاری کامپیوترهای شخصی در می‌یابیم که هر یک الی دو هفته در میان، ظاهرا با کاهش عرضه این قطعات، قیمت آنها در بازار با افزایش روبرو می‌شود.

یکی از مواردی که خصوصا این روزها خیلی از کاربران به عنوان دلیل اصلی این گرانی‌ها، به آن اشاره می‌کنند؛ تقاضای بسیار زیاد برای کارت‌های گرافیکی جهت ماینینگ یا استخراج ارزهای رمزگذاری شده مانند بیت کوین می‌باشد. اما با بررسی دقیق‌تر می‌توان به سادگی متوجه شد که این برای توجیه گران شدن محسوس کارت‌های گرافیک، یک دلیل خوب یا حداقل اصلی، نخواهد بود.

کارت‌های گرافیکی

به‌طور کلی، با مشاهده تصویر بالا می‌توان دریافت که قیمت بسیاری از کارت‌های گرافیک بین ۱۰ الی ۲۰ درصد افزایش داشته که کاهش عرضه، خصوصا در بخش مدل‌های رده بالا، علت اصلی آن محسوب می‌شود. همچنین از روی آمار و ارقام ارائه شده توسط کامپیوتربیس، می‌توان متوجه شد که این کمبود در عرضه احتمالا تا ماه مارس سال جاری نیز ادامه خواهد داشت.

برای مثال، کارت گرافیکی قدرتمند Geforce GTX 1060 و GTX 1070 به ترتیب چیزی در حدود ۴۰ و ۶۰ یورو افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.


کارت‌های گرافیکی

این روند افزایش قیمت برای محصولات AMD حتی بدتر نیز می‌شود؛ کارت‌های گرافیکی سری Radeon این شرکت خصوصا مدل‌های جدیدتر سری Vega مدت‌هاست دچار کمبود عرضه و متعاقبا افزایش قیمت شده‌اند.

با این حال هنوز دقیقا مشخص نیست که این رشد ناگهانی و محسوس در قیمت این قطعات محبوب در بین کاربران کامپیوترهای شخصی، بر پایه چه دلایلی رخ می‌دهد.

منبع: guru3d


مطالب پیشنهادی