شهر بارسلونا به‌طور کامل لینوکس را جایگزین پلتفرم ویندوز می‌کند
۲۵ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

براساس گزارشی تازه از روزنامه اسپانیایی El País، شورای شهر بارسلونا اعلام کرد که تمامی محصولات مایکروسافت در این مراکز این شهر با نمونه‌های جایگزین از لینوکس، تعویض خواهند شد. با سخت‌افزار همراه باشید.

آنها هم اکنون تست‌های پایلوت به منظور جایگزینی Ubuntu با سیستم عامل ویندوز در بیش از ۱۰۰۰ کامپیوتر در داداگاه شهر بارسلونا را آغاز کرده‌اند.

کاربران شهر بارسلونا از نمونه‌های قابل جایگزین محصولات مایکروسافت در پلتفرم لینوکس مانند Open-Xchange به جای Exchange Server مایکروسافت، استفاده خواهند کرد. از دیگر مثال‌ها می‌توان به جایگزینی LibreOffice یا OpenOffice به جای مایکروسافت آفیس اشاره کرد.

همچنین کاربران برای انجام امور اینترنتی و وب‌گردی نیز دیگر به سراغ مایکروسافت اج یا اینترنت اکسپلورر نرفته و در عوض از موارد جایگزینی مانند موزیلا فایرفاکس بهره خواهند برد.


لینوکس

براساس گزارش این روزنامه اسپانیایی، شورای شهر قصد دارد پرداخت هزینه برای لایسنس محصولاتی که نیاز به مجوز دارند را متوقف نماید. این دقیقا همان نقطه‌ای است که نرم‌افزارهای متن‌باز مطرح می‌شوند؛ نرم‌افزارهایی که می‌توان با تغییر در کد آنها و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، به موارد دلخواه دسترسی داشت.

البته نرم‌افزارهای متن‌باز بی‌نقص نبوده و از استفاده از آنها به هیچ عنوان مانند پلتفرم محبوبی نظیر ویندوز، رایج نمی‌باشد. یکی از مشکلاتی که کاربران پس از مهاجرت از چنین پلتفرمی به یک سیستم عامل متن‌باز با آن مواجه خواهند شد؛ عدم وجود برنامه‌های ضروری برای انجام کارهایی مانند شبیه‌سازی می‌باشد.

پلتفرم ویندوز در مقایسه با لینوکس، پشتیبانی نرم‌افزاری و سخت‌افزاری بهتری را هم از تولیدکنندگان ثالث و هم خود مایکروسافت، ارائه می‌دهد. همچنین سیستم عامل لینوکس از نظر کاربرپسند بودند، شباهتی به ویندوز نداشته و بسیاری از کاربران در ابتدای امر باتوجه به استفاده دشوار آن، پا پس می‌کشند.

با ارائه ویندوز ۱۰، مایکروسافت به‌طور پیوسته امنیت این سیستم عامل را بهبود بخشیده و آن را به عنوان امن‌ترین نسخه از پلتفرم ویندوز معرفی نموده است.

منبع: windowslatest


مطالب پیشنهادی