فروش PC در فصل تعطیلات 2018 فراتر از انتظار بود
۲۴ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

به‌نظر می‌رسد که فصل تعطیلات سال ۲۰۱۸، سرانجام پس از ۶ سال افزایش میزان فروش کامپیوترهای شخصی یا PC را تجربه کرد. براساس تحلیل IDC، تعداد کل کامپیوترهای شخصی فروخته شده در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۷ مجموعا ۷۰٫۶ میلیون واحد بوده است؛ در مقایسه این رقم برای سال قبل از آن، ۷۰٫۱ میلیون دستگاه می‌باشد.

این یعنی میزان فروش کامپیوترهای شخصی یا PC حدودا ۰٫۷ درصد رشد داشته که در واقع خلاف پیش‌بینی IDC مبنی بر کاهش میزان فروش ۲٫۷ درصد در سال ۲۰۱۷ را ثابت کرده است.

البته از سوی دیگر، میزان کل کامپیوترهای شخصی فروخته شده در سال ۲۰۱۷ حدود با ۰٫۲ درصد کاهش از ۲۶۰٫۲ میلیون به ۲۵۹٫۶ میلیون دستگاه رسیده است.


PC

این کاهش فروش در واقع بیشتر در ایالات متحده اتفاق افتاده که مجموعا ۱۶٫۵ میلیون دستگاه نوت‌بوک و دسکتاپ در آنجا به فروش رسید. این در حالی است که کشورهایی اروپایی، ژاپن، آفریقا و خاورمیانه شرایط فروش باثباتی را تجربه کرده‌اند.

اما شاید گفتن آن خالی از لطف نباشد که منطقه آسیا/اقیانوسیه و آمریکای لاتین باعث افزایش میزان فروش PC در سه‌ماهه چهارم سال گذشته میلادی شده‌اند.


PC

باتوجه به رشد چشمگیر در فروش گوشی‌های هوشمند؛ کامپیوترهای شخصی به سختی می‌توانند نظر بسیاری از کاربران که به دنبال دستگاهی جمع‌وجور و قابل حمل هستند را جلب کنند. نیهان ماهاجان، یکی از تحلیل‌گران ارشد IDC می‌گوید:


افزایش میزان فروش کامپیوترهای شخصی در فصل تعطیلات امسال باعث ایجاد حرکت در این بازار شده تا شاید آینده‌ای بهتر را تجربه کند. اما اگر به میزان رشد و محبوبیت بازارهای دیگر مانند گوشی‌های هوشمند توجه کنیم؛ نمی‌توان فروغ چندانی را برای کامپیوترهای شخصی متصور شد.

براساس آمار و ارقام منتشر شده توسط این موسسه تحلیلی‌-تحقیقاتی، کمپانی HP با فروش مجموعا ۱۶٫۵ میلیون دستگاه در سه‌ماهه چهارم سال گذشته در صدر جدول قرار دارد. پس از آن لنوو با ۱۵٫۷ میلیون، دل با ۱۱ میلیون، اپل با ۵٫۸ میلیون، ایسوس با ۴٫۵ میلیون و در نهایت ایسر با ۴٫۵ میلیون دستگاه، جایگاه‌های بعدی را بدست آورده‌اند.

منبع: windowslatest


مطالب پیشنهادی