آموزش رفع مشکل نمایش دو مرتبه‌ای درایوهای خارجی در مدیریت فایل ویندوز 10
۲۲ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

هنگامی‌که سخت‌افزارهای ذخیره‌ساز اطلاعات خارجی از جمله فلش مموری، دیسک سخت و … به رایانه شخصی مبتنی بر ویندوز ۱۰ متصل می‌گردند، درایو منتسب به قطعه علاوه بر این که به‌عنوان یک ورودی کاملاً متمایز از دیگر پارتیشن‌های داخلی سیستم در پنل ناوبری نرم‌افزار مدیریت فایل به نمایش در می‌آید، وجود آن را در زیرمجموعه آیتم‌های This PC و در قالب درایوهای داخلی رایانه شخصی نیز می‌توان مشاهده کرد، یعنی سخت‌افزار در دو موقعیت متفاوت در پنل نامبرده نمایان می‌گردد.

این مهم هرچند که به‌هیچ‌عنوان در زمینه بروز مشکلات در کارکرد سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ و عملکردهای آن تأثیری را به خود اختصاص نمی‌دهد، اما هنگامی‌که صحبت از زیبایی و تمیزی رابط کاربری و بخش‌های مختلف چهارچوب نرم‌افزاری و برنامه مدیریت فایل سیستم به میان می‌آید، وجود یک درایو در موقعیت‌های متفاوت برای برخی ممکن است جلوه ناپسند و نازیبایی را تداعی کند. مورد اشاره شده همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد در نوع خود می‌تواند به‌عنوان یکی از عوامل دسترسی سریع‌تر به درایو متصله ایفای نقش نماید، اما جلوگیری از نمایان گشتن چند باره آن در پنل ناوبری سیستم‌عامل نیز به‌راحتی هر چه تمام‌تر و از طریق رجیستری ویندوز صورت می‌پذیرد که در این مقاله آموزشی کوتاه قصد پرداختن به نحوه چگونگی آن را در سر داریم.

برای این منظور ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان گردیده عبارت regedit را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل به نمایش در می‌آید.

حال در ابزار ویرایشگر رجیستری، ابتدا از طریق پنل موجود در سمت چپ بر روی کلید HKEY_LOCAL_MACHINE کلیک کرده و سپس به مسیر ذیل مراجعه فرمایید:


ComputerHKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerDesktopNameSpaceDelegateFolders{F5FB2C77-0E2F-4A16-A381-3E560C68BC83}

 (در صورت نیاز می‌توانید جهت راحتی مراجعه، مسیر فوق را کپی و سپس در کادر جستجوی ابزار ویرایشگر رجیستری وارد نمایید.)

حال کافی است تا کلید {F5FB2C77-0E2F-4A16-A381-3E560C68BC83} را به‌منظور رفع مشکل نمایش چندباره درایو خارجی متصل به رایانه شخصی پاک نمایید. برای این منظور یک مرتبه بر روی کلید راست کلیک کرده و سپس از طریق منوی میانبر به نمایش در آمده گزینه Delete را انتخاب نمایید. ذکر این نکته نیز ضروری است که کلید فوق در قسمت پایینی پنجره ابزار ویرایشگر رجیستری جهت جلوگیری از پاک‌سازی مقدار اشتباه باید قابل مشاهده باشد.

ویندوز 10

اکنون مشکل نمایش درایو منتسب به سخت‌افزار خارجی در قالب پنل ناوبری نرم‌افزار مدیریت فایل سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ کاملاً مرتفع گشته است، اما این مهم هنوز هم به‌عنوان یک مورد در بطن پنجره‌های مرور (Browse) و گشودن آیتم (Open) برقرار می‌باشد (منظور از پنجره‌های فوق، صفحاتی می‌باشند که در هنگام آپلود محتوا از طریق رایانه شخصی در قالب سرویس‌دهنده‌های اینترنتی و … به نمایش در می‌آیند). درصورتی‌که قصد دارید تا نمایش پارتیشن قطعه در موقعیت‌های متفاوت در پنجره‌های نامبرده را نیز رفع نمایید کافی است تا دوباره با استفاده از دستورالعمل پاراگراف پیشین، به مسیر زیر مراجعه و سپس کلید مربوطه را پاک کنید:


ComputerHKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREWOW6432NodeMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerDesktopNameSpaceDelegateFolders{F5FB2C77-0E2F-4A16-A381-3E560C68BC83}

ویندوز 10

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، کلیدی که پاک‌سازی آن به رفع مشکل منتهی می‌گردد مجدداً تحت برچسب {F5FB2C77-0E2F-4A16-A381-3E560C68BC83} در آدرس مذکور قابل مشاهده می‌باشد. ذکر این نکته نیز ضروری است که این مهم تنها در قالب نسخه‌های مبتنی بر معماری ۶۴ بیت سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ حاضر بوده و کلید فوق در نسخه‌های دیگری چهارچوب نرم‌افزاری ذکر شده (مانند نسخه ۳۲ بیت) ممکن است قابل یافت شدن نباشد.


مطالب پیشنهادی