شنود برخی اپ‌ها برای زیر نظر گرفتن عادات تماشای تلویزیون کاربران
۱۵ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

یک تئوری توطئه معروف وجود دارد که اعتقاد دارد کمپانی‌هایی مانند فیسبوک با استفاده از میکروفون گوشی‌های هوشمند کاربران، تمام اطلاعات آنها را شنود می‌کنند. این شنود به منظور شناخت بهتر نسبت به کاربران، ردیابی فعالیت‌ها و در نتیجه نمایش تبلیغاتی مرتبط و کاربردی‌تر به آنها صورت می‌گیرد.

اگرچه فیسبوک به‌کارگیری چنین شیوه‌های تبلیغاتی را به طور کامل رد کرده است؛ اما به نظر می‌رسد برخی کمپانی‌های دیگر چنین کاری را انجام می‌دهند. براساس گزارش نشریه نیویورک تایمز، صدها اپلیکیشن شناسایی شده‌اند که از یک نرم‌افزار طراحی شده توسط کمپانی Alphonso بهره می‌برند. این نرم‌افزار به اپلیکیشن اجازه می‌دهد با استفاده از میکروفون گوشی هوشمند، عادات تماشای تلویزیون شما را ردیابی کند.

این کمپانی در واقع نرم‌افزاری را طراحی کرده که براساس صدا می‌تواند نوع برنامه تلویزیونی را شناسایی کند. در واقع عملکرد این نرم‌افزار مشابه Shazam در شناسایی آهنگ می‌باشد. به ادعای کمپانی Alphonso، این نرم‌افزار مکالمات کاربر را ضبط نمی‌کند و فقط سیگنال‌هایی که از تلویزیون پخش می‌شوند توجه کرده و براساس دیتابیسی که در نرم‌افزار وجود دارد؛ نوع برنامه را تشخیص داده و احتمالا این اطلاعات را به تبلیغ‌کنندگان می‌فروشد.


شنود

به گفته نیویورک تایمز، مشکل از آنجایی شروع می‌شود که این نرم‌افزار در اپ‌هایی که فکرش را هم نمی‌کنید، مانند بازی‌هایی که برای کودکان تولید می‌شوند نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. Alphonso مدعی شده که نرم‌افزارش به هیچ عنوان در اپ‌های مخصوص کودکان به‌کار نرفته است.

البته توجه داشته باشید که به لطف سیستم صدور مجوزی که در سیستم عامل اندروید و iOS به‌کار گرفته شده؛ این نرم‌افزار و موارد مشابه نمی‌توانند بدون اطلاع شما شنود را آغاز کنند. در واقع تا زمانی که کاربر اجازه استفاده از دوربین، گالری تصاویر، میکروفون، مکان‌یابی و غیره را به اپلیکیشن ندهید؛ این نرم‌افزار یا اپلیکیشن نیز قادر به انجام چنین اعمالی نخواهد بود.

به گفته نیویورک تایمز، در حدود ۲۵۰ بازی در گوگل پلی استور از نرم‌افزار Alphonso برخوردار هستند که برخی از آنها نیز در اپ استور اپل دیده شده‌اند.

منبع: ubergizmo


مطالب پیشنهادی