انتشار پچ امنیتی ژانویه 2018 گوگل برای دستگاه‌های پیکسل و نکسوس
۱۵ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

ظاهرا کمپانی گوگل قصد داشته تا سال جدید را طوفانی آغاز کند؛ این شرکت پچ امنیتی ژانویه ۲۰۱۸ را برای دستگاه‌های پیکسل و نکسوس ارائه کرده است که مجموعا ۳۸ آسیب‌پذیری امنیتی را برطرف می‌کند.

در دومین روز از سال نو، گوگل می‌خواهد تا تمام دستگاه‌های نکسوس ۵ایکس، نکسوس ۶پی، پیکسل، پیکسل ایکس‌ال، پیکسل ۲، پیکسل ایکس‌ال ۲ و پیکسل سی را به‌طور همزمان بروزرسانی کند.

براساس گزارش بولتین، گوگل با این پچ امنیتی در واقع ۳۸ آسیب‌پذیری و نقص امنیتی در بخش‌های مختلف اندروید مانند اندروید ران‌تایم، مدیا فریم‌ورک، کرنل و اجزای تولید شده توسط ال‌جی، اچ‌تی‌سی، مدیاتک، انویدیا و کوالکام را برطرف کرده است.

گوگل در این رابطه گفت:


جدی‌ترین آسیب‌پذیری از بین این موارد در مدیا فریم‌ورک سیستم عامل اندروید دیده شد؛ این نقص به یک مهاجم ریموت اجازه می‌داد تا با استفاده از یک فایل طراحی شده و سفارشی، کدهای دلخواه خود را در قالب یک فرآیند به‌ظاهر تایید صلاحیت شده اجرا نماید.

پچ امنیتی

به گفته گوگل هنوز هیچ کاربری در معرض این ۳۸ آسیب‌پذیری قرار نگرفته است؛ اما توصیه می‌شود تمامی کاربران دستگاه‌های مذکور پچ امنیتی ژانویه ۲۰۱۸ را نصب کنند.

پچ امنیتی ژانویه ۲۰۱۸ اندروید در حال حاضر برای دستگاه‌هایی که پیش‌تر گفتیم به‌صورت OTA قابل دریافت می‌باشد. همچنین تمامی این دستگاه‌های به نسخه ۸٫۱ اندروید اورئو ارتقا پیدا خواهند کرد. این نسخه ماه گذشته توسط گوگل منتشر شده و شامل بهبودرسانی‌ها و ویژگی‌های جدید مختلفی است. منوی نیمه شفاف Quick Settings و تنظیم تم تیره و روشن براساس نوع تصویر پس‌زمینه هوم اسکرین، از این جمله هستند.

به علاوه در نسخه ۸٫۱ اندروید Oreo شاهد یک نوار جستجوی گوگل در زیر داک، ویجت At a Glance در قسمت بالای تقویم و اطلاعات آب‌وهوا و همچنین یک گزینه جدید در بخش developer برای دستگاه‌های پیکسل ۲ هستیم.

منبع: news.softpedia


مطالب پیشنهادی