آموزش نحوه اشتراک اینترنت همراه از طریق بستر شبکه وای فای (Wi-Fi)
۱۱ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

دسترسی به شبکه گسترده وب جهت به انجام رسانی طیف وسیعی از انواع و اقسام کارهای گوناگون بدون شک نقطه‌ای عطف در زندگی بسیاری از افراد به شمار می‌رود که خوشبختانه فناوری اینترنت همراه امروزه این مهم را به‌راحتی هر چه تمام‌تر فراهم آورده است، اما بروز مشکلاتی همچون اتمام بسته مصرفی، عدم وجود امکان تمدید سرویس اینترنت در حال و حاضر و … گاهی اوقات ممکن است زمینه ایجاد سدهای مختلفی جهت اتصال به شبکه نامبرده را مزید بر علت گردند.

خوشبختانه دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند امروزه تماماً از قابلیت اشتراک اینترنت همراه برخوردار بوده و قابلیت فوق را به‌صورت مستقیم از طریق چهارچوب نرم‌افزاری سیستم‌عامل برای مصرف‌کنندگان خود فراهم می‌آورند. امکان مذکور که همگان با آن آشنایی داشته و توسط طیف گسترده‌ای از کاربران مورد استفاده قرار می‌گیرد به‌طور کلی بستری را فراهم می‌آورد تا ترافیک بسته اینترنت همراه با عنایت به مسیرهایی از جمله وای فای، کابل یو اس بی و همچنین بلوتوث منتقل گشته و نیاز به دریافت مستقیم پاکت‌های داده از طریق دستگاه تلفن همراه مرتفع گردد که بر همین اساس نیز امکان اشتراک اینترنت همراه به‌راحتی فراهم می‌گردد.

ازآنجایی‌که این مهم امروزه توسط تعداد فراوانی از مصرف‌کنندگان مورد استفاده قرار گرفته و درخواست‌های مربوطه پیرامون نحوه به کارگیری آن بسیار بالا می‌باشد، لذا تصمیم بر آن شد تا در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه چگونگی اشتراک اینترنت همراه از طریق فناوری شبکه وای فای را بیاموزیم.

پیش از پرداختن به مبحث آموزش باید خاطر نشان کرد که اشتراک اینترنت همراه اگرچه در قالب تمامی دستگاه‌های تلفن همراه وجود دارد، اما پشتیبانی شرکت ارائه‌دهنده خدمات از قابلیت نامبرده نیز به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین پیش‌نیازهای مربوطه به شمار می‌رود. خوشبختانه این مهم اغلب در بطن دستگاه‌هایی اعمال می‌گردد که از جانب شرکت‌های مخابراتی قفل شده و استفاده از آن‌ها تنها با سیم کارت‌های یک کمپانی امکان‌پذیر می‌باشد. بر همین اساس ازآنجایی‌که دستگاه‌های تلفن همراه وارداتی موجود در کشور ایران معمولاً در قالب نسخه‌های بین‌المللی طبقه‌بندی می‌گردند، لذا محدودیت‌های این چنینی نیز در حال حاضر از کاربران ایرانی به دور می‌باشند.

نکته دیگری که دقت به آن ضروری است عملکرد تلفن همراه به مانند یک دستگاه مودم می‌باشد که این مهم آن را مستعد افزایش مصرف باتری و کاهش زود هنگام میزان انرژی ذخیره‌ای موجود در بطن آن می‌نماید. بنابراین پیشنهاد می‌شود که از اشتراک طولانی مدت اینترنت همراه جهت جلوگیری از فزونی حرارت تولیدی خودداری کرده و پس از اتمام کارکرد نیز حدالامکان فرآیند اشتراک و ارتباط با شبکه اینترنت را قطع نمایید تا از بروز صدمه به قالب دستگاه تلفن همراه خودداری به عمل آید.

برای این منظور ابتدا منوی تنظیمات دستگاه تلفن همراه را گشوده و سپس به بخش اتصال تترینگ وارد شوید.

مسیر این مهم اغلب در نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل آندروید و همچنین پوسته‌های سفارشی مورد استفاده توسط کمپانی‌های مختلف متفاوت می‌باشد، اما موقعیت آن اغلب به‌صورت مستقیم در منوی تنظیمات و یا زیرمجموعه بخش‌های Wi-Fi و گزینه‌های بیشتر (More) قرار گرفته است؛ لذا پیشنهاد می‌شود که منوی نامبرده را اندکی مورد جستجو قرار دهید (به‌عنوان مثال در دستگاه‌های تلفن همراه ال جی، مسیر فوق مستقیماً در منوی تنظیمات و سپس اتصال تترینگ (Tethering) واقع گشته است).

پس از جستجوی اشاره شده در پاراگراف پیشین، گزینه هات اسپات وای فای (Wi-Fi Hotspot) را یافته و سپس آن را فعال کنید. اکنون تلفن همراه به مانند یک نقطه دسترسی جهت اتصال دیگر دستگاه‌های موجود به قالب آن عمل می‌نماید که این مهم خود زمینه اشتراک اینترنت همراه نیز امکان‌پذیر می‌کند. فعال‌سازی موفقیت‌آمیز قابلیت وای فای هات اسپات با عنایت به نمایش آیکونی در بخش اعلان‌های نمایشگر قابل مشاهده می‌باشد.

اینترنت همراه

اکنون پیش از حسن ختام نوشته فعلی باید خاطر نشان کرد که عملکرد تلفن همراه به مانند یک دستگاه مودم تمامی ویژگی‌های امنیتی مربوطه نظیر تنظیم شناسه تشخیص (SSID) و گذرواژه مربوطه جهت ایمن‌سازی شبکه را نیز در قالب آن اعمال می‌نمایند. بر همین اساس پیشنهاد می‌شود که بخش پیکربندی نقطه دسترسی (Set up Wi-Fi hotspot) را گشوده و سپس با تغییر منوی کشویی Security به WPA2 PSK و سپس درج رمز عبور، اشتراک شبکه اینترنت را از دسترسی‌های غیرمجاز ایمن سازید.

اینترنت همراه


مطالب پیشنهادی