خصوصی‌سازی‌ ناموفق شرکت مخابرات؛ چالش‌ ماموریت وزارت ارتباطات
۹ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

به گزارش آپ آی آر به نقل از ایسنا، مدیرعامل وقت مخابرات زمانی می‌گفت مخابرات گنج است و همیشه بر سر گنج دعواست، صحبتی که در دولت و یازدهم دوازدهم به نظر می‌رسد که چندان دور از واقعیت هم نبوده چرا که از همان ابتدای دولت قبل، اختلافات با مخابرات از سر بحث‌های تعرفه‌ای آغاز شد و اینک در دولت دوازدهم شرایط به سمت و سویی رفته که دوباره درباره واگذاری غیردقیق مخابرات بحث می‌شود.

شرکت مخابرات ایران در سال ۸۸ طی یک معامله پرحاشیه واگذار شده بود و با توجه به عدم ایفای تعهدات فسخ شد. در حالی بدهی‌های سهامدار عمده به سازمان خصوصی بابت این معامله علت ابطال این قرارداد عنوان شد که پیش از این انتقادات بسیاری از سوی دولتمردان کنونی به این واگذاری ابراز شده بود.

اکنون که خصوصی‌سازی‌های ناموفق شرکت مخابرات ایران و بخش‌های تابعه، تخریب فضای رقابتی و عدم استفاده مناسب از ظرفیت قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و ضعف در نظارت از عواملی است که به عنوان چالش‌های حوزه ماموریت وزارت ارتباطات بیان می‌شود، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تاکید کرد که از ظرفیت قوه مقننه و برخی نهادها برای حل موضوع واگذاری غیر دقیق مخابرات بهره‌گیری خواهد شد.

محمدجواد آذری جهرمی امروز با اشاره به واگذاری غیردقیق مخابرات در سال‌های گذشته، تاکید کرد: از ابتدای آغاز به کار، سوالات و مراجعات زیادی در خصوص مجموعه مخابرات ایران داشته‌ام؛ موضوع ودیعه‌های اخذ شده از تلفن‌های همراه به ارزش حدود سه هزار و پانصد میلیارد تومان، موضوع واگذاری داکت‌ها و سیم مسی، موضوع انحصار مخابرات در پورتهای به اصطلاح فیبر نوری، موضوع نابرابری در معیشت نیروهای شرکتی در مخابرات، موضوع مشکلات کارگزاران روستایی، موضوع عدم پوشش مناسب جاده‌ای، موضوع عدم توسعه شبکه ثابت در شهرهای مهم کشور و تشکیل صفهای انتظار برای دریافت خط ثابت و بسیاری دیگر.

وی تصریح کرده واگذاری غیر دقیق مخابرات در سالهای گذشته این امکان را که اکنون دولت تمامی این مشکلات را حل نماید، از بین برده و نیاز به حل برخی از مسایل با بهره‌گیری از ظرفیت قوه مقننه و نیز برخی از موضوعات در تعامل دولت با سهامداران عمده یعنی مجموعه توسعه اعتماد مبین است. در حداکثر توان خود پیگیر حل این مشکلات خواهم بود.

انتهای پیام


مطالب پیشنهادی