چگونه درج خودکار لینک هنگام کپی نمودن متون را در نرم‌افزار OneNote غیرفعال کنیم؟
۶ام دی ۱۳۹۶ مطالب آپی

بدون شک افرادی که به مطالعه کتب الکترونیکی بسیار پرداخته و بخش عظیمی از اطلاعات خود را به‌وسیله رایانه شخصی تحت اشتراک قرار می‌دهند با نرم‌افزار قدرتمند OneNote آشنایی دارند. برنامه نامبرده که به‌منظور سازمان‌دهی دیجیتالی اسناد و تمامی ملحقات مربوط به آن از جمله متن، تصاویر، ویدئو، لینک‌های منابع و … توسعه یافته است در شیرین‌سازی زندگی به کام مصرف‌کنندگان و فراهم آوردن بستری جهت راحتی استفاده تأثیرات فراوانی را به سمت و سوی خود روانه ساخته است.

اگر شما نیز تاکنون نرم‌افزار محبوب OneNote را مورد استفاده خود قرار داده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌اید که برنامه مذکور به‌صورت کاملاً خودکار در هنگام کپی‌سازی متون از قالب صفحات اینترنتی اقدام به درج لینک مطلب در بطن سند نیز می‌نماید. این مهم اگرچه در زمینه رعایت حق نشر و در دسترس بودن آدرس‌های اینترنتی صفحات مربوطه می‌تواند بسیار مفید واقع شود، اما درصورتی‌که فردی قصد داشته باشد تا سندی را برای استفاده شخصی خود تولید نموده و از الصاق لینک مطالب در قالب آن جلوگیری به عمل آورد ممکن است کمی آزاردهنده تلقی گردد، زیرا پاک‌سازی تک تک آدرس‌های صفحات اینترنت در صورت ایجاد سندی مبتنی بر انواع و اقسام اطلاعات از منابع مختلف مدت زمان تقریباً فراوانی را می‌تواند هدر سازد.

OneNote

روشی که در این نوشته آموزشی کوتاه قصد پرداختن به آن را در سر داریم با غیرفعالسازی گزینه‌ای در قالب منوی تنظیمات، از درج خودکار لینک‌های صفحات اینترنتی به‌طور کلی جلوگیری به عمل می‌آورد. پیش از پرداختن به مبحث اصلی مطلب باید این نکته را متذکر شد که متأسفانه نرم‌افزار عمومی پیش‌فرض افزوده شده به قالب سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ (دربردارنده عنوان OneNote بدون هیچ‌گونه پیشوند و پسوندی) این مهم را در قالب خود نهان نساخته و امکانات بسیار محدودی را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهد، لذا محوریت اصلی نوشته فعلی بر پایه نسخه کلاسیک برنامه نامبرده (قابل تشخیص با برچسب OneNote 2016) گردآوری گشته است. نسخه پیش‌فرض تعبیه شده در بطن ویندوز ۱۰ اگرچه رابط کاربری ساده‌تر و غیر پیچیده‌ای را تحت استفاده کاربران قرار می‌دهد، اما محدودیت در قابلیت‌های آن ممکن است برخی را کمی دلسرد کند.

نسخه عمومی OneNote به‌طور پیش‌فرض همراه با سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ در قالب رایانه شخصی افراد نصب می‌گردد، اما ورژن عمومی آن به‌عنوان یکی از محصولات رایگان افزوده شده به بسته نرم‌افزاری مایکروسافت آفیس تحت اختیار همگان قرار گرفته است. بر همین اساس درصورتی‌که بسته آفیس هم‌اکنون در رایانه شخصی شما نصب شده است، نسخه عمومی OneNote نیز بدون شک در باطن آن حاضر می‌باشد، اما درصورتی‌که قصد دارید تا برنامه مذکور را به‌طور جداگانه دانلود نماید، پیشنهاد می‌شود که به لینک مقابل مراجعه کرده و سپس نسخه مبتنی بر دسکتاپ نرم‌افزار را دریافت نمایید (دانلود نسخه عمومی نرم‌افزار).

حال به‌منظور غیرفعالسازی قابلیت اشاره شده در نسخه کلاسیک نرم‌افزار (OneNote 2016) ابتدا یک فایل و یا سندی جدید را گشوده و سپس بر روی کلید File در گوشه سمت چپ بالایی صفحه کلیک کنید. درصورتی‌که کلید نامبرده به چشم نمی‌خورد، متأسفانه نسخه عمومی برنامه بر روی رایانه شخصی شما نصب است.

بر روی کلید Options کلیک کرده و سپس به دسته‌بندی Advanced در پنجره جدید به نمایش در آمده مراجعه کنید.

OneNote

گزینه “Include links to source when pasting from the web” را غیرفعال کرده و پس از کلیک نمودن بر روی کلید OK، نرم‌افزار را یک مرتبه راه‌اندازی مجدد کنید.

OneNote

نرم‌افزار قدرتمند OneNote به‌صورت خودکار تمامی یادداشت‌ها و اطلاعات مختلف را در حساب کاربری مایکروسافت همگام می‌نماید، بنابراین ورود به صفحه شخصی از قالب هر دستگاهی مانند رایانه شخصی، تلفن همراه هوشمند، تبلت و … و همچنین استفاده از نسخه‌های مختلف برنامه تمامی متون را مجدداً بازگردانی کرده و تحت دسترس کاربر قرار می‌دهد.


مطالب پیشنهادی