آموزش نحوه نشانه‌گذاری (Bookmark) بخش‌های مورد نظر از سند در ویرایشگر Word
۲۴ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

ویرایش و یا مطالعه اسناد طولانی به خودی خود مدت زمان بسیار فراوانی را از فرد طلب کرده و نیازمند چندین ساعت و یا حتی گاهی اوقات چندین روز می‌باشد، حال تصور کنید که این مهم به‌وسیله مشکلاتی نظیر فراموشی نقاط علامت‌گذاری شده (Bookmark) توسط شخص و یا ترکیب قسمت خوانده شده با بخش‌های خوانده نشده فزونی یابد.

اگر شما نیز از آن دسته افرادی می‌باشید که به مطالعه کتاب و یا رمان‌های گوناگون علاقه‌مند می‌باشد، بدون شک تاکنون به این نکته پی برده‌اید که اسناد طولانی چوب الفی را نظیر یک نوار رنگی و … جهت نشانه‌گذاری و جدا نمودن بخش خوانده شده از بخش‌های خوانده نشده کتاب در بطن خود دارا می‌باشند تا فرد در آینده بتواند سریعاً به قسمت موردنظر خود مراجعه کرده و مشکلات موجود نظیر فراموشی صفحات و … به صفر کاهش یابند. علاوه بر آن استفاده از یک ورق کاغذ جهت نشانه‌گذاری بخش‌های مربوطه از کتاب در صورت عدم برخورداری از آیتم‌های نامبرده نیز تأثیرات فراوانی را در این خصوص می‌تواند به خود اختصاص دهد.

اکنون توضیحات مندرج در پاراگراف فوق را در نظر داشته و تمامی آن‌ها را به مطالعه یک سند به‌صورت دیجیتالی و در بطن رایانه شخصی نسبت دهید. آیا نشانه‌گذاری کتب الکترونیکی با استفاده از یک ورق کاغذ همانند نسخه‌های فیزیکی آن‌ها همچنان به‌عنوان یک گزینه امکان‌پذیر می‌باشد؟ در پاسخ باید گفت که بله و نرم‌افزار قدرتمند ویرایشگر اسناد کمپانی مایکروسافت یعنی Word این مهم را به‌راحتی و تحت عنوان قابلیتی تحت عنوان Bookmark فراهم آورده است. ابزار نامبرده که در این مقاله آموزشی کوتاه قصد پرداختن به نحوه چگونگی استفاده از آن را در سر داریم در حالت کلی با درج نشانه‌ و یا نشانه‌هایی در بخش موردنظر از سند، امکان مراجعه سریع به آن را در آینده و در کمترین زمان ممکن و تنها با یک کلیک فراهم می‌آورد که خود در صرفه‌جویی در زمان تأثیرات فراوانی را می‌تواند سبب گردد.

برای این منظور ابتدا سند موردنظر خود را گشوده و سپس نشانگر ماوس را در ابتدای بخشی (به‌عنوان مثال یک سطر و یا پاراگراف) که قصد نشانه‌گذاری آن را در سر دارید قرار دهید.

اکنون به سربرگ Insert مراجعه و سپس از بخش Links، بر روی گزینه Bookmark کلیک کنید؛ مشاهده می‌نمایید که پنجره مربوط به نشانه‌گذاری نمایان می‌گردد.

Bookmark

اکنون کافی است تا از طریق کادر Bookmark Name در پنجره جدید نمایان شده عنوانی را به نشانه فعلی نسبت داده و سپس بر روی کلید Add کلیک کنید. این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که عنوان نشانه باید به‌صورت یکپارچه انتخاب گردیده و از تایپ علائم نقطه‌گذاری همچون ویرگول (،)، خط تیره (-)، فاصله و … خودداری کنید، در غیر این صورت امکان افزودن Bookmark میسر نمی‌گردد.

Bookmark

اکنون نشانه مربوطه در بخش موردنظر از سند درج گشته و قابلیت مراجعه مجدد به آن در سریع‌ترین زمان ممکن در آینده فراهم شده است. برای این منظور کافی است تا پس از گشودن دوباره بدنه اصلی متن، مجدداً به مسیر پیشین مراجعه و سپس بر روی گزینه Bookmark کلیک کنید؛ مشاهده می‌نمایید که تمامی نشانه‌های پیشتر درج شده در کادر زیرین Bookmark Name فهرست شده‌اند که با انتخاب هرکدام از آن‌ها و سپس کلیک نمودن بر روی کلید Go To، نرم‌افزار شخص را سریعاً به آن بخش هدایت می‌کند.

Bookmark

در صورت نیاز می‌توانید با انتخاب نشانه‌ها و سپس کلیک نمودن بر روی کلید Delete، ورودی مربوطه را پاک کرده و یا با استفاده از گزینه‌های Name و Location، فهرست را بر اساس حروف الفبا و یا ترتیب موقعیت نشانه‌ها در متن مرتب نمایید.

موقعیت نشانه‌ها به‌طور پیش‌فرض جهت جلوگیری از ایجاد مشکلات در مطالعه متن در حالت پنهان قرار دارند. درصورتی‌که قصد دارید تا مکان فعلی بوک‌مارک‌ها در قالب سند هویدا گردند کافی است تا ابتدا بخش تنظیمات ویرایشگر ورد (با کلیک نمودن بر روی کلید File و سپس انتخاب گزینه Options) را گشوده و سپس از طریق سربرگ Advanced و بخش Show document content، گزینه Show bookmarks را فعال کنید.


مطالب پیشنهادی