آموزش جلوگیری از درخواست وب‌سایت‌ها جهت نمایش پیغام‎های اعلان در فایرفاکس و کروم
۱۹ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

پیشرفت‌های کد نویسی انجام پذیرفته در قالب نرم‌افزارهای مرورگر صفحات اینترنتی اکنون قابلیت نمایش اعلان های بسترهای مختلفی را به‌صورت مستقیم در قالب محیط میز کار رایانه شخصی کاربر فراهم آورده‌اند. این مهم بدان معنی است که اگر مکانیسم عملکردی قابلیت در بطن یک وب‌سایت فعال بوده و کاربر در موقعیت دیگری در حال جستجوی شبکه گسترده وب باشد، سایت به‌صورت کاملاً خودکار در هنگام ارسال محتوای جدید پیغام اطلاعیه‌ای را برای فرد ارسال می‌نمایند (ذکر این نکته ضروری است که اطلاعیه‌های ارسالی از جانب هر وب‌سایت در خصوص محتوای پست شده ممکن است متفاوت باشد).

 ویژگی اشاره شده اگرچه در زمینه به‌روز نگاه داشتن شخص و مطالعه آنی و در لحظه محتویات وب‌سایت‌های مورد علاقه تأثیرات فراوانی را می‌تواند به خود اختصاص دهد، اما نمایش پیوسته پیغام فعال‌سازی دریافت اعلان به‌صورت جداگانه و پس از مراجعه به هر سایت متمایز ممکن است برای برخی کمی آزاردهنده به شمار رود.

نمایش اعلان

ازآنجایی‌که پرسش‌هایی در خصوص نحوه چگونگی غیرفعالسازی نمایش پیغام‌های اعلان از جانب کاربران در سطح شبکه گسترده اینترنت تاکنون چندین بار مطرح گردیده‌اند، لذا بر همین اساس تصمیم بر آن شد تا در این مقاله آموزشی کوتاه با یکدیگر طریقه قطع عملکرد قابلیت و جلوگیری از نمایان گشتن پیام‌های اطلاعیه در قالب مرورگرهای محبوب فایرفاکس و کروم را بیاموزیم.

متأسفانه نرم‌افزار فایرفاکس گزینه غیرفعالسازی مکانیسم را به‌صورت مستقیم از طریق محیط گرافیکی رابط در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار نداده و این مهم باید با استفاده از منوی تنظیمات مخفی مرورگر صورت پذیرد.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار مرورگر فایرفاکس را گشوده و سپس در کادر درج آدرس عبارت about:config را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که پیغامی در خصوص اختلال در عملکرد صحیح نرم‌افزار در صورت تغییر اشتباه تنظیمات نمایان می‌گردد که با کلیک نمودن بر روی کلید I accept the risk می‌توانید از آن عبور نمایید.

نمایش اعلان

اکنون پس از ورود به صفحه تنظیمات مخفی مرورگر، عبارت notification را در کادر جستجوی محتویات (Search) در قسمت فوقانی صفحه جهت دسترسی به دسته‌بندی گزینه‌های پیغام‌های اطلاعیه تایپ کنید.

حال پس از نمایان گشتن تنظیمات مربوطه، گزینه مربوط به اعلان‌ها تحت عنوان dom.webnotification.enabled را از طریق فهرست یافته و سپس دو مرتبه بر روی آن کلیک نمایید تا مقادیر رشته‌ای آن به حالت False (به معنای غیرفعال) تغییر وضعیت دهد.

اطمینان از غیرفعال شدن موفقیت‌آمیز قابلیت با توجه به نمایش عبارت False در ستون Value گزینه و همچنین بولد گشتن فونت انجام می‌پذیرد.

نمایش اعلان

بستر تنظیمات مخفی مرورگر فایرفاکس متأسفانه توانایی غیرفعال نمودن نمایش اعلان برای هر وب‌سایت به‌صورت جداگانه را فراهم نمی‌آورد که این خود اندکی از انعطاف‌پذیری آن می‌کاهد. در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که فعال‌سازی مجدد قابلیت با عنایت به ورود مجدد به منوی تنظیمات مخفی و سپس دو مرتبه کلیک نمودن بر روی گزینه پیشتر اشاره شده امکان‌پذیر است.


نحوه غیرفعالسازی قابلیت نمایش اعلان در مرورگر کروم

خوشبختانه مرورگر نامبرده گزینه مربوط به قطع عملکرد ویژگی را مستقیماً از طریق محیط گرافیکی نرم‌افزار فراهم آورده است. برای این منظور پس از گشودن برنامه، ابتدا بر روی کلید منو یک مرتبه کلیک کرده و سپس گزینه Settings را انتخاب نمایید.

حال در صفحه جدید نمایان گردیده، ابتدا بر روی لینک Advanced در انتهای صفحه یک مرتبه کلیک کرده و سپس کلید Content Settings در زیرمجموعه بخش Privacy and security را انتخاب کنید.

نمایش اعلان

اکنون کافی است تا پس از ورود به دسته‌بندی Notifications در صفحه جدید نمایان گردیده، دستگیره موجود در قسمت فوقانی پنجره را به Blocked (به جای برچسب Ask before sending) تغییر دهید.

نمایش اعلان

ذکر این ضروری است که غیرفعالسازی قابلیت نمایش اعلان در قالب مرورگر کروم در خصوص نحوه عملکرد وب‌سایت‌هایی که نمایش اطلاعیه پیشتر در بطن آن‌ها فعال گشته‌اند تأثیرگذار نمی‌باشد. درصورتی‌که قصد دارید تا این مهم را با مدیریت بیشتری تحت کنترل خود در آورید پیشنهاد می‌شود که صفحه فعلی را اندکی به سمت پایین هدایت کرده و پس از مشاهده فهرست مربوط به وب‌سایت‌های مربوطه، نمایش اعلان‌ در قالب هرکدام از آن‌ها را به‌صورت جداگانه خاموش نمایید.


مطالب پیشنهادی