کمپانی AMD توسعه کنترلرهای GDDR6 را آغاز کرده است
۱۸ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

اگرچه هنوز این خبر به طور رسمی تایید نشده اما براساس گزارش‌های منتشر شده به نظر می‌رسد کمپانی AMD در حال کار بر روی کنترلرهای حافظه GDDR6 می‌باشد. بدون شک این نوع کنترلر حافظه‌ را در نسل جدید کارت‌های گرافیکی این شرکت شاهد خواهیم بود.

هر چه به زمان تولید انبوه و فراگیر حافظه‌های GDDR6 نزدیک‌تر می‌شویم، مسلما تلاش بیشتری را از سوی AMD به منظور به‌روزرسانی و ارتقای کنترلرهای حافظه خود شاهد خواهیم بود. این شرکت به دنبال روشی مقرون‌ به‌صرفه، آسان و در دسترس برای به‌کارگیری در محصولات آینده خود خواهد بود.


GDDR6

یکی از مهندسین تیم فنی AMD در سپتامبر ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که در حال کار بر روی یک کنترلر DRAM برای حافظه‌های GDDR6 می‌باشد. البته این مطلب خیلی زود از فضای اینترنت حذف شد اما واضح است که این شرکت از مدتی پیش کار تحقیق و توسعه این نوع از کنترلرها را آغاز کرده است.

حافظه‌های GDDR6 از مزایایی مانند فرکانس‌های عملیاتی بالاتر و مصرف انرژی پایین‌تری نسبت به GDDR5 بهره می‌برند. به همین دلیل انتظار می‌رود نسبت به حافظه‌های GDDR5X که هم اکنون در کارت‌های گرافیکی رده بالای انویدیا مورد استفاده قرار گرفته است، فرکانس‌های بالاتری را ارائه کنند.


GDDR6

حافظه‌های از نوع GDDR6 احتمالا با حداقل سرعت ۱۴Gbps که در واقع جزو سرعت‌های بالا در انواع GDDR5X محسوب می‌شود، کار خود را آغاز خواهند کرد. بدین ترتیب این نوع حافظه جدید پهنای باندی تقریبا بیش از دو برابر را نسبت به حافظه‌های GDDR5(با سرعت ۸Gbps) ارائه خواهند کرد. علاوه بر این، فرکانس هسته بالاتر حافظه و ولتاژ کاری ولت از مزایای این نوع جدید از حافظه‌های گرافیکی محسوب می‌شود.


منبع: techpowerup


مطالب پیشنهادی