چگونه دسترسی افراد به عملکردهای آیفون در صفحه لاک اسکرین را محدودتر نماییم؟
۱۷ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

قفل نمودن تلفن همراه آیفون به‌تنهایی در زمینه دور نگاه داشتن افراد از دستگاه و عدم سوء استفاده‌های مختلف از اطلاعات شخصی تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد، اما قابلیت‌های افزوده شده از جانب کمپانی اپل در قالب صفحه لاک اسکرین جهت سهولت در انجام برخی از اقدامات همچنان به‌عنوان عاملی غیر ایمن می‌توانند گاهی اوقات مثمرالثمر واقع گردند. درست است که قفل بودن آیفون به‌طور کلی دیگر اشخاص را از دسترسی مستقیم به محتوای تلفن همراه باز می‌دارد، اما فهرست برخی از اعمال قابل انجام از طریق صفحه نامبرده، حتی با وجود قفل بودن دستگاه از قرار زیر می‌باشند:

مشاهده لیست کارهای روزانه با تمامی ویجت‌های مورد استفاده

مشاهده محتوای اعلان‌های اخیر مانند پیام کوتاه، پیغام‌های دریافتی از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و …

استفاده از بستر مرکز کنترل (Control Center)

به‌کارگیری دستیار مجازی سیری جهت برقراری تماس صوتی، تنظیم زنگ هشدار، جستجوی شبکه گسترده اینترنت و برخی دیگر از اعمالی که نیازمند گشودن قفل تلفن همراه نمی‌باشند.

پاسخ‌گویی به پیام‌های کوتاه دریافتی

کنترل و هدایت ابزارهای هوشمند موجود در منزل مانند افزایش و یا کاهش نور چراغ و …

تلاش جهت استفاده از ابزار کیف پول اپل (Apple Wallet)

پاسخ‌گویی به تماس‌های از دست رفته

دریافت تصویر از محیط (با استفاده از دوربین)

اگر فهرست فوق را مجدداً بررسی نماییم، در میابیم که هر چند اشخاص به‌طور مستقیم به محیط سیستم‌عامل و قالب تلفن همراه دسترسی نداشته و به‌عنوان مثال از مشاهده تصاویر شخصی و یا خوانش پیام‌های دریافتی عاجز هستند، اما اعمالی که همچنان بدون درج گذرواژه عبوری می‌توانند به انجام رسانند تقریباً متنوع می‌باشند که خود در صورت دسترسی فیزیکی برخی از افراد بی‌پروا به دستگاه تلفن همراه ممکن است زمینه آزار و اذیت‌های گوناگونی را برای دارنده ایجاد کنند (به‌عنوان مثال شخص با برقراری تماس تمامی اعتبار مکالمه فرد را از بین برده و یا زنگ‌های هشدار مختلفی را برای ساعت‌های نامناسب از شب هنگام تنظیم نمایند).

درصورتی‌که قصد دارید تا دسترسی افراد به عملکردهای مختلف آیفون حتی زمانی که دستگاه در حالت قفل قرار دارد را با محدودیت‌های بیشتری همراه سازید، پیشنهاد می‌شود که پس از گشودن منوی تنظیمات (Settings) و مراجعه به دسته‌بندی Touch ID & Passcode، رمز عبور خود را جهت نمایش محتویات وارد نمایید.

لاک اسکرین

همان‌طور که مشاهده می‌نمایید مسیر فعلی انبوهی از انواع و اقسام قابلیت‌های پیشتر اشاره شده در صفحه لاک اسکرین را در اختیار کاربر قرار می‌دهد که غیرفعالسازی هرکدام از آن‌ها به قطع کامل عملکرد منتهی می‌گردد. تمامی گزینه‌های قابل مشاهده در حالت پیش‌فرض در وضعیت فعال قرار دارند که غیرفعالسازی آن‌ها به جز دسترسی به دوربین (هنگام لغزش انگشت از سمت راست صفحه به چپ در صفحه لاک اسکرین) امکان‌پذیر می‌باشد.

لاک اسکرین

مسیر Touch ID & Passcode در حالت کلی قابلیت‌های متفاوتی را تحت اختیار قرار می‌دهد، اما تغییر برخی از ویژگی‌های عمیق‌تر نظیر نمایان گشتن اعلان‌های دریافتی در قالب صفحه لاک اسکرین، اما عدم نمایش محتویات موجود در بطن آن نیازمند جستجوی مسیرهای دیگری می‌باشد. علاوه بر آن ذکر این نکته نیز ضروری است که درصورتی‌که قصد دارید تا دسترسی به دستیار مجازی Siri در صفحه نامبرده همچنان فعال بوده، اما امکان برقراری تماس با استفاده از آن میسر نباشد، پیشنهاد می‌شود که گزینه Siri را در وضعیت پیش‌فرض خود (فعال) باقی گذاشته و Voice Dial را غیرفعال کنید.


مطالب پیشنهادی