آپدیت macOS 10.13.1 اپل و بازگشت یک مشکل قدیمی
۱۶ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

جدیدترین به‌روزرسانی اپل برای دو سیستم عامل iOS و macOS منتشر شده و در کمال تعجب مشکلاتی که کاربران با آن دست‌وپنجه می‌کنند بیشتر از نکات مثبت آن است!

پس از آن‌که برخی کاربران iOS 11.2 گزارش دادند که در این نسخه به راحتی می‌توان قابلیت Face ID را در گوشی آیفون ایکس فریب داد؛ حالا مواردی گزارش شده که macOS 10.13.1 درها را برای نفوذ هکرها باز گذاشته و بار دیگر مشکل آسیب پذیری روت که هفته گذشته شناسایی شده بود را مطرح کرده است.

به گزارش وب‌سایت Wired، با نصب این آپدیت در واقع شما پچ امنیتی که برای macOS ارائه شده بود را حذف می‌کنید. این یعنی شما باید مجددا پچ ارائه شده را نصب نمایید! اما نکته حائز اهمیت این است که برای نصب این پچ امنیتی انجام ری‌استارت ضروری بوده و بنابراین تا زمانی که این کار را انجام ندهید، کامپیوتر مک شما در معرض آسیب‌پذیری قرار خواهد داشت.

اپل در ابتدا گفته بود که نیازی به ری‌استارت نیست، اما چیزی نگذشت که نظر خود را تغییر داد. حالا این شرکت به کاربرانی که سیستم عامل مک خود را از High Sierra 10.13 به نسخه ۱۰٫۱۳٫۱ آپدیت کرده‌اند، توصیه می‌کند که برای کسب اطمینان از نصب صحیح این به‌روزرسانی امنیتی باید عمل ری‌استارت انجام شود.

اما چطور متوجه شوید که آیا این به‌روزرسانی امنیتی به درستی نصب شده یا خیر؟ اپل به کاربران توصیه می‌کند پس از نصب macOS 10.13.1 اقدامات زیر را انجام دهند:


  • برنامه Terminal را باز نمایید. این برنامه در پوشه Utilities در پوشه برنامه‌های مک قرار دارد.
  • دستور what /usr/libexec/opendirectoryd را تایپ کرده و سپس دکمه اینتر یا Return را فشار دهید.
  • حالا اگر آپدیت امنیتی ۲۰۱۷-۰۰۱ به درستی نصب شده باشد، شما یکی از عبارت‌های زیر را خواهید دید:

opendirectoryd-483.1.5 on macOS High Sierra 10.13

opendirectoryd-483.20.7 on macOS High Sierra 10.13.1

اما مساله نگران کننده کاربرانی هستند که خبر ندارند نسخه ۱۰٫۱۳٫۱ مشکل آسیب‌پذیری روت را بازمی‌گرداند و تا زمانی که خودشان این مشکل را به صورت دستی برطرف نکنند، در معرض حمله هکرها قرار دارند.

به نظر می‌رسد اپل در به‌روزرسانی آینده سیستم عامل مک، یک پچ عمومی را قرار می‌دهد تا تمامی سیستم‌ها را به سطح مناسبی از امنیت ارتقا دهد. اما پیش از آن باید مطمئن شوید در معرض این آسیب‌پذیری‌ها قرار نگیرید.

منبع: news.softpedia


مطالب پیشنهادی