چگونه سیستم‌عامل iOS را از اتصال خودکار به شبکه‌های بیسیم وای فای منع کنیم؟
۹ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

همان‌طور که مستحضر هستید، سیستم‌عامل‌های دستگاه‌های تلفن همراه هوشمند نظیر آندروید، iOS و … اغلب از مکانیسمی جهت اتصال خودکار به شبکه‌های بیسیم وای فای بهره‌مند می‌باشند. بدون شک شما نیز تاکنون با این رفتار مواجه گشته‌اید که دستگاه تلفن همراهتان پس از اتصال به قالب یک نقطه دسترسی، تدارک عملیات اتصال مجدد به آن در آینده را به‌صورت کاملاً خودکار صورت داده و درج گذرواژه عبوری و یا جستجوی دستی شبکه بیسیم وای فای را به‌هیچ‌عنوان از کاربر درخواست نمی‌نماید.

قابلیت اشاره شده در پاراگراف پیشین شاید در نگاه نخست بسیار کاربردی به نظر رسیده و واقعیت امر نیز درست همین‌طور است، اما هنگامی‌که سناریو اتصال خودکار دستگاه به شبکه‌های بیسیم آشکار و بدون محافظت به میان می‌آید، بروز آزار و اذیت‌هایی گوناگون برای فرد ممکن است به امری اجتناب‌ناپذیر مبدل گردد. مطمئناً اتصال خودکار دستگاه تلفن همراه به نقاط دسترسی مکان‌های متفاوتی که شخص در طول روز چندین بار به آن‌ها سر زده و یا مدت زمانی تقریباً فراوانی را در آنجا سپری می‌کند (مانند محیط دانشگاه و یا محل کار) در صورت مصون بودن شبکه با استفاده از نام کاربری و گذرواژه امنیتی و نیازمندی درج چندین و چند باره مقادیر مربوطه پس از هر مرتبه اتصال امری آزاردهنده تلقی می‌گردد (ذکر این نکته ضروری است که منظور از گذرواژه امنیتی، رمز عبور شبکه وای فای نیست، زیرا نقطه دسترسی این دسته از شبکه‌ها اغلب کاملاً آشکار بوده و چهارچوب امنیتی شبکه با عنایت به رویه‌های دیگری نظیر نام کاربری و گذرواژه عبوری منحصربه‌فرد برای هر شخص برقرار گشته است).

اگر به خاطر داشته باشید پیشتر با تدوین مقاله‌ای نحوه چگونگی جلوگیری از اتصال خودکار سیستم‌عامل ویندوز به شبکه‌های وای فای گوناگون را خدمت خوانندگان عزیز ارائه دادیم. بر همین اساس ازآنجایی‌که این قابلیت برای برخی به‌گونه‌ای حیاتی به شمار رفته و نیازمندی انجام آن در قالب تلفن‌های همراه هوشمند بسیار بیشتر از رایانه‌های شخصی احساس می‌شود، لذا در این نوشته تصمیم بر آن شد تا نحوه چگونگی غیرفعالسازی مکانیسم دسترسی خودکار به نقاط دسترسی بیسیم را در نسخه یازدهم سیستم‌عامل iOS یا به‌عبارتی‌دیگر iOS 11 بیاموزیم.

ابتدا منوی تنظیمات (Settings) تلفن همراه آیفون و یا آیپد را گشوده و سپس به دسته‌بندی Wi-Fi مراجعه نمایید.

شبکه وای فای مورد نظر خود را از طریق فهرست نقاط دسترسی موجود یافته و سپس بر روی آیکون آبی رنگ “i” موجود در مجاورت آن کلیک نمایید؛ مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به تنظیمات منحصربه‌فرد شبکه نمایان می‌گردد.

اکنون کافی است تا به‌منظور غیرفعالسازی مکانیسم اتصال خودکار، گزینه Auto-Join را به حالت خاموش تغییر وضعیت داده و دستورالعمل فعلی را برای دیگر شبکه‌های موجود نیز مجدداً تکرار نمایید.

اتصال خودکار

اطلاعات امنیتی منحصربه‌فرد هر شبکه نظیر گذرواژه عبوری نقطه دسترسی، شناسه و … با عنایت به غیرفعالسازی گزینه فوق همچنان در قالب حافظه دستگاه باقی‌مانده و درج دوباره آن‌ها به‌منظور اتصال مجدد در آینده به‌هیچ‌عنوان لازم و ضروری نمی‌باشد؛ این مهم تنها مکانیسم دسترسی خودکار به نقاط دسترسی مورد نظر را به حالت خاموش تغییر داده و تدارک اتصال دو مرتبه آن را منوط بر آغاز دستی توسط کاربر قرار می‌دهد.

قابلیت اشاره شده در نوشته فعلی متأسفانه تنها در بطن نسخه یازدهم سیستم‌عامل iOS موجود می‌باشد. درصورتی‌که ورژن‌های پیشین سیستم‌عامل نامبرده هم‌اکنون بر روی دستگاه آیفون و یا آیپد شما در حال فعالیت است، وادار نمودن چهارچوب نرم‌افزاری جهت فراموشی کامل شبکه به‌منظور جلوگیری از اتصال خودکار به قالب آن لازم و ضروری می‌باشد که این خود بدان معنی است که درج گذرواژه عبوری نقطه دسترسی جهت اتصال مجدد به آن در آینده امری اجتناب‌ناپذیر به شمار می‌رود.


مطالب پیشنهادی