اختلال نرم‌افزاری عامل سقوط هواپیمای نظامی روسیه اعلام شد
۶ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

اختلال نرم‌افزاری عامل سقوط هواپیمای نظامی روسیه اعلام شد

به تازگی قانونگذاران اسپانیایی اعلام کرده‌اند که شرکت تولیدکننده هواپیماهای ایرباس و مدیران امنیتی اروپا از حفره نرم‌افزاری که باعث شد هواپیمای نظامی A400M سقوط کند، آگاهی داشتند.

به گزارش آپ آی آر از سی‌نت، در تاریخ مه ۲۰۱۵ یک دستگاه هواپیمای نظامی Airbus A400M در نزدیکی سویا در کشور اسپانیا سقوط کرد و بررسی‌های بعدی نشان داد این اتفاق در حالی صورت گرفته است که از چهار موتور اصلی هواپیما، سه موتور آن هنگام بلند شدن از کار افتاده است.

شایان ذکر است که در این سانحه از شش سرنشین هواپیما چهار نفر جان خود را از دست دادند.

گفتنی است که هواپیمای نظامی ایرباس که برای حمل بار و افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد، با تحلیل دقیق داده‌ها حرکت می‌کند و در آسمان به پرواز درمی‌آید. با این وجود گفته می‌شود زمانی که مهندسان پیش از پرواز هواپیما، نرم‌افزارهای مکمل را روی آن نصب می‌کردند، داده‌های اصلی از سیستم مرکزی پاک شده است.

خلبان‌ها در همان لحظات اولیه هشدار دادند که در قسمت نرم‌افزاری هواپیما یک مشکل اصلی ایجاد شده است و موتورها از کار افتاده‌اند. مدت کوتاهی پس از مخابره این پیام، گزارش‌های بعدی به برج مراقبت ارسال شد و طولی نکشید که هواپیما سقوط کرد.

پس از این سقوط، ارتش اسپانیا بررسی‌های خود را آغاز کرد تا علت حادثه مشخص شود.

تابستان امسال بررسی‌ها به پایان رسید و گزارش نهایی که هم‌اکنون منتشر شده است نشان داده که شرکت ایرباس به واسطه اختلال نرم‌افزاری پیش آمده در این سقوط دخیل بوده است.

بر اساس بررسی‌های مجزایی که خبرگزاری رویترز انجام داده است، مهندسان از این نرم‌افزار معیوب تحت تاثیر قرار گرفتند و البته در اکتبر ۲۰۱۴ مرکز تولیدکننده موتورهای هواپیما در این زمینه به شرکت ایرباس و آژانس امنیت هوانوردی اروپا هشدار داده بود.

 


مطالب پیشنهادی