آیا فناوری شارژ بیسیم از سرعت کمتری نسبت به روش سنتی (شارژ با سیم) برخوردار می‌باشد؟
۶ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

اگر شما نیز تاکنون به بازیابی انرژی دستگاه تلفن همراه خود با استفاده از شارژرهای بیسیم مبادرت ورزیده باشید، حتماً با جذابیت و تمیزی روند عملیات آشنایی دارید. استفاده از فناوری شارژ بیسیم اگرچه در نوع خود بسیار کاربردی به شمار رفته و بهبودهای فراوانی نیز از جانب توسعه‌دهندگان در قالب آن پیاده‌سازی گشته است، اما آگاهی با نکات عملی جهت کسب حداکثر بهره‌وری به‌کارگیری آن بدون شک تأثیرات گوناگونی را می‌تواند با خود به همراه آورد.

یکی از سؤالاتی که امروزه دهان به دهان در بین مصرف‌کنندگان فناوری شارژ بیسیم به چرخش در آمده است میزان سرعت بازیابی انرژی توسط صفحات القای امواج الکترومغناطیسی و اتکا به آن جهت فراهم آوردن شارژ در حداقل زمان ممکن می‌باشد. آیا فناوری شارژ بیسیم در مقایسه با رویه‌های سنتی استفاده از کابل و آداپتورهای شارژر از سرعت کمتری برخوردار است؟

فناوری شارژ بیسیم

پاسخ صحیح پرسش فوق متغیرها و فاکتورهای گوناگونی را در پشت پرده خود نهفته دارد. فناوری شارژ بیسیم در گذشته به‌هیچ‌عنوان از راندمان مناسبی جهت بازیابی میزان انرژی از دست رفته برخوردار نبوده و با تولید گرمای فراوان عملاً منجر به بروز معایبی برای دستگاه تلفن همراه می‌گشته است، اما این مهم امروزه و به لطف پیشرفت علم و دانش با بهسازی‌های هنگفتی همراه شده و دیگر به‌عنوان مشخصه‌ای چشمگیر مطرح نمی‌باشد. فناوری شارژ بیسیم نیز درست همانند رویه‌های سنتی خود از نسخه‌های گوناگونی مانند Fast Charging و … بهره‌مند می‌باشد. بر همین اساس سرعت بازیابی انرژی به‌صورت بیسیم مستقیماً به مشخصه‌هایی همچون قدرت صفحه القای امواج الکترومغناطیسی، دستگاه تلفن همراه و آیتم تحت مقایسه بازگردانی می‌گردد. همان‌طور که مستحضر هستید روش‌های مورد استفاده جهت بازیابی انرژی باتری دستگاه‌های تلفن همراه به دو دسته مبتنی بر سیم و بیسیم از قرار زیر طبقه‌بندی می‌گردند:

شارژ مبتنی بر سیم: رویه سنتی بازیابی انرژی که از گذشته تا به امروز در قالب تمامی دستگاه‌های تلفن همراه به کار گرفته می‌شود.

فناوری Quick Charging: نسخه بهبود یافته فناوری پیشین که با سرعت بسیار فراتری به بازیابی میزان انرژی از دست رفته باتری مبادرت می‌ورزد، اما استفاده از آن نیازمند پیش‌نیازهایی همچون پشتیبانی دستگاه تلفن همراه و آداپتورهای به‌خصوصی می‌باشد.

فناوری شارژ بیسیم: صورت بیسیم روش اولیه که در عمل از سرعت کمتری نیز برخوردار است.

فناوری شارژ بیسیم سریع (Fast Wireless Charging): درست همانند نسخه بهبود یافته شارژ سنتی، این مهم نیز سرعت فراتری را در فرآیند بازیابی انرژی فراهم می‌آورد، اما متأسفانه در قالب تمامی دستگاه‌های تلفن همراه پشتیبانی نمی‌گردد.

تکامل روش سنتی شارژ باتری دستگاه‌های تلفن همراه و وجود مدت زمان کافی به‌منظور بهسازی تکنولوژی و ارائه نسخه‌های بهبود یافته از آن منجر گشته است تا گزینه دوم فهرست فوق، یعنی فناوری Quick Charging نسبت به دیگر رویه‌های موجود سرعت بسیار چشمگیر‌تری را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده و به‌هیچ‌عنوان قابل قیاس با آن‌ها نباشد، اما نیازمندی پیش‌نیازهایی جهت به‌کارگیری آن متأسفانه به‌عنوان سدهایی در زمینه استفاده به‌طور کامل مطرح می‌باشند.

همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، تلفن همراه و نحوه طراحی مدار محافظتی آن نقش هنگفتی را در خصوص مقدار سرعت بازیابی انرژی بازی می‌کند. بر همین اساس مقایسه یک دستگاه نوین مبتنی بر شارژ سریع بیسیم با تلفن همراه دربردارنده نسخه سنتی شارژ سیم‌دار اگر سرعت بیشتری را فراهم نیاورد، بازیابی انرژی بدون شک با راندمان برابری صورت می‌پذیرد.

فناوری شارژ بیسیم سریع به دلیل قدمت اندک آن توسط تعداد محدودی از تلفن‌های همراه پشتیبانی می‌گردد، اما مورد فوق متأسفانه تنها به دستگاه نامبرده منتهی نگشته و وجود یک شارژر سریع‌السیر و صفحات القای الکترومغناطیس ویژه‌ای را نیز نیازمند می‌باشد. شارژرهای سریع بیسیم به دلیل تولید گرمای بیشتر اغلب سیستمی را جهت دفع میزان حرارت تولیدی اضافی احتیاج دارند که این مهم مستقیماً بر عهده فن‌های خنک‌کننده موجود در قالب صفحات گذاشته شده است. ازآنجایی‌که چرخش فن و جا به جایی هوای موجود در اطراف آن در زمینه تولید نویز تأثیراتی را شامل می‌گردد، لذا دستگاه‌های شارژر بیسیم سریع با سر و صدای بیشتری به عملکرد می‌پردازند که در مقایسه با رویه‌های سنتی ممکن است برای برخی آزاردهنده به شمار روند.

فناوری شارژ بیسیم

مطمئناً توضیحات مطرح گشته تا به اکنون کاملاً بیانگر این موضوع می‌باشند که پاسخ قاطع و شفافی در خصوص سرعت فراتر فناوری شارژ بیسیم در مقایسه با روش‌های سنتی آن وجود ندارد. قوانین عمومی در حوزه فناوری شارژ بیسیم حکایت از تندی و راندمان کمتر آن دارند، اما دانستیم که این مهم امروزه آن‌چنان از صحت برخوردار نبوده و توجه به فاکتورهای متنوعی همچون تلفن همراه، آداپتور شارژر مورد استفاده، سازگاری دستگاه و … همگی در این زمینه تأثیرگذار می‌باشند.

بازیابی میزان انرژی باتری دستگاه‌های تلفن همراه با استفاده از آداپتور و سیم (رویه سنتی سیم‌دار) همچنان نیز به‌عنوان روش بسیار پر راندمان، بی‌خطر و سریع توسط متخصصان فراوانی مورد پیشنهاد قرار می‌گیرد، اما جذابیت و مشخصه‌های کاربردی فناوری شارژ بیسیم نیز کاملاً غیر قابل انکار می‌باشند. مطمئناً بسیاری از افراد فرآیند تمیز قرار دادن تلفن همراه خود بر روی صفحه‌ای جهت شارژ آن و عدم نیاز به استفاده از آداپتور و دست و پنجه نرم کردن با مشکلات همچون کوتاهی سیم، گره خوردن و یا قطعی آن و … را ترجیح می‌دهند؛ به همین منظور پیشنهاد می‌شود که فناوری نوین نامبرده تنها زمانی تحت استفاده قرار گیرد که سرعت بازیابی انرژی در اولویت قرار ندارد (مانند عملیات شارژ تلفن همراه در طول شبانه‌روز و هنگامی‌که فرد در خواب است).

اکنون به‌عنوان حسن ختام نوشته ذکر این نکته نیز ضروری است که استفاده از هر دو روش شارژ نامبرده (اتصال دستگاه به آداپتور برق توسط سیم و سپس قرار دهی آن بر روی صفحه القای الکترومغناطیسی بیسیم) تأثیری را در فزونی سرعت بازیابی میزان انرژی از دست رفته به ارمغان نمی‌آورد. اگرچه فرآیند شارژ دستگاه در صورت بروز سناریو نامبرده برقرار نمی‌گردد، اما امتحان این مهم نیز به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود.


مطالب پیشنهادی