ايتنا - مقررات برای چت‌روم‌ها
۵ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

استفاده از هرگونه کلمات و عبارات غیراخلاقی، تصاویر و صورتک‌های مجرمانه و انتشار محتوای مجرمانه در فضاهای اتاق‌های گفت‌وگوی مجازی ممنوع بوده و باید از طریق فیلتر کلمات کلیدی نیز بطور خودکار از استفاده از اینگونه کلمات جلوگیری شود.

 

به گزارش آپ آی آر از ایسنا، در اجرای مواد ۳۲ و ۳۳ قانون جرایم رایانه‌ای و تصمیمات کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در خصوص ساماندهی اتاق‌های گفت‌وگوی مجازی (chatroom) و جلوگیری از انتشار محتوای مجرمانه آنلاین، کلیه تارنماهای مذکور موظف شدند از ابتدای اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۳، نسبت به ثبت تارنمای خود در ستاد ساماندهی پایگاه‌های اینترنتی ایرانی (samandehi.ir) اقدام و کلیه ضوابط و شرایط مشروحه ذیل را در اتاق های گفتگوی خود اعمال کنند.
 
بر اساس اطلاعات سایت کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، در تمامی اتاق‌های گفت‌وگو ثبت نام و احراز هویت باید کامل اجباری باشد و تنها اعضایی که شرح ذیل توسط مدیر احراز هویت شده اند قادر به فعالیت هستند:

الف) احراز هویت از طریق ارسال ایمیل و یا پیامک بوده و فعالسازی آن توسط مدیر تارنما انجام می شود، به نحوی که توسط یک ایمیل و یا یک شماره تلفن مشخص، تنها یک کاربر منحصر بفرد امکان ثبت نام داشته باشد.

ب) ثبت نام کاربران مشروط به ارائه مشخصات در قالب یک فرم کامل اطلاعاتی است و صحت شماره تلفن از طریق ارسال کد فعال سازی تائید و راستی آزمایی شود.

ج) تمامی اطلاعات ثبت شده توسط کابران باید به صورت کاملاً امن توسط مدیر ذخیره شده و مسئولیت هرگونه سوءاستفاده از آن به عهده مدیر سایت است.

د) از ثبت نام ، با نام های کاربری مجرمانه جلوگیری بعمل آید.

هـ) ورود هرگونــه فعالیت کاربران بدون احــراز هویت و ثبت نام تحت عنــوان میهمان و یا عناوین دیگر ممنوع می باشد.

مدیران تارنماهای اتاق‌های گفت‌وگوی مجازی مکلف به رعایت مقررات ذیل هستند:

الف) ناظر و مدیر فعال در کلیه ساعات فعالیت سایت حضور داشته و کاربران مختلف را حذف کند، همچنین استفاده از هرگونه کلمات و عبارات غیراخلاقی، تصاویر و صورتک های مجرمانه و انتشار محتوای مجرمانه در فضاهای اتاق‌های گفت‌وگوی مجازی ممنوع شده و از طریق فیلتر کلمات کلیدی نیز بطور خودکار از استفاده از اینگونه کلمات جلوگیری بعمل آید.

ب) استفاده از مصادیق دارای محتوای مجرمانه از جمله تگها، اسامی ، عناوین ، تبلیغات و همچنین روش های نامناسب توسط دست اندرکاران تارنما برای افزایش بازدید و جذب کاربران به اتاق‌های گفت‌وگو ممنوع است و در صورت مشاهده بدون تذکر اصل سایت مورد پالایش قرار خواهد گرفت.

ج) چنانچه ناظران و رصد کنندگان کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در بازدید های سرزده از اتاق‌های گفت‌وگو و با انتشار محتوای مجرمانه مواجه شوند مراتب را متذکر خواهند شد و در صورت تکرار تذکرات علاوه بر فیلترسایت ، علیه مدیر اعلام جرم خواهد شد.

ضوابط و مقرراتی که سایت‌های پاپ آپ ملزم به رعایت آن هستند:

۱- چنانچه در اثر کلیک کردن با مرور سایتی قرار است بطور خودکار سایت‌های تبلیغی باز شود ( مثلا با نمایش یک پیغام ) که با کلیک بر روی سایت چه تعداد صفحات تبلیغاتی باز خواهد شد و چنانچه نمی خواهید این تبلیغات را مشاهده کنید ، سایت راببندید و از آن خارج شوید و یا اینکه بر روی بخش مشخصی کلیک کنید تا این تبلیغات به نمایش در نیاید.

۲- عنوان سایت سازنده پاپ آپ در ذیل صفحه پاپ آپ ذیل آنها اعلام گردد.


مطالب پیشنهادی