آموزش نحوه تغییر فرمت ذخیره‌سازی آیفون از HEIF و HEVC به JPG و MP4
۵ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

همان‌طور که مستحضر هستید، سیستم‌عامل تازه‌نفس iOS 11 در قالب نگهداری تصاویر و فایل‌های ویدئویی دریافتی توسط دستگاه تلفن همراه تغییراتی را به خود دیده و رویه‌های سنتی را از پشتیبانی پیش‌فرض خارج نموده است. اگر به‌تازگی سیستم‌عامل دستگاه خود را ارتقاء داده و سپس به دریافت عکس و یا فیلم به‌وسیله سنسور دوربین اقدام نموده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌ای که محتوا در ساختار فرمت‌های HEIF و HEVC در حافظه داخلی آیفون و یا آیپد ذخیره‌سازی می‌گردند.

قالب‌های فرمتی نوین نامبرده که اخیراً توسط کمپانی اپل مورد استفاده قرار گرفته‌اند در عمل راندمان بسیار فراتری را تحت اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده و تصاویر و همچنین فیلم‌های ویدئویی را با اندازه‌ای تقریباً نصف فرمت‌های سنتی JPEG و MPEG-4 ذخیره‌سازی می‌نمایند که خود در زمینه بهره‌گیری از حداکثر فضای ارزشمند حافظه داخلی و فزونی پتانسیل آن تأثیراتی فراوانی را سبب می‌گردند، اما هنگامی‌که صحبت از سازگاری به میان می‌آید، به دلیل قدمت اندک و عمومیت کمتر آن‌ها در مقایسه با قالب‌های پیش‌فرض اشاره شده ممکن است مشکلاتی را در زمینه پشتیبانی ضعیف‌تر توسط محصولات نرم‌افزاری و همچنین سیستم‌عامل‌های مختلف برای کاربر به ارمغان آورند؛ لذا افرادی که عملیات ویرایش و اعمال تغییرات گوناگون بسیاری را بر روی تصاویر و فیلم‌های ویدئویی دریافتی توسط دوربین دستگاه خود (به‌وسیله رایانه شخصی) به انجام می‌رسانند ممکن است همچنان قالب‌های فرمتی پیش‌فرض یعنی JPEG و MPEG-4 را ترجیح دهند.

اگرچه کمپانی اپل فرمت‌های جدید و نوین HEIF و HEVC را جایگزین قالب‌های پیش‌فرض نسخه یازدهم سیستم‌عامل خود نموده است، اما خوشبختانه گزینه‌ای جهت تغییر نحوه ذخیره‌سازی این مهم را در بطن منوی تنظیمات چهارچوب نرم‌افزاری نیز گنجانده است تا افراد بر اساس نیازهای خود ساختار مناسب را گزینش نمایند.

برای این منظور ابتدا منوی تنظیمات دستگاه تلفن همراه را گشوده و سپس به دسته‌بندی Camera مراجعه کنید.

اکنون کافی است تا پس از نمایان گشته صفحه جدید، به زیرمجموعه Formats وارد شده و سپس قالب ذخیره‌سازی را از حالت High Efficiency (فرمت‌های HEIF و HEVC) به Most Compatible (فرمت‌های JPEG و MPEG-4) تغییر داده و در صورت نیاز دستگاه را یک مرتبه راه‌اندازی مجدد نمایید.

HEIF

اکنون فرمت ذخیره‌سازی محتوای تصویری و ویدئویی توسط دستگاه از قالب‌های نوین HEIF و HEVC به حالت‌های سنتی ذکر شده تغییر یافته و گستردگی سازگاری با محصولات نیز افزایش فراتری پیدا نموده است، اما این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که هرکدام از تصاویر و فیلم‌های دریافتی توسط دوربین تلفن همراه اکنون دو برابر فضای بیشتری از حافظه داخلی را به خود اختصاص می‌دهند.

همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، فرمت‌های نوین HEIF و HEVC در مقایسه با قالب‌های استاندارد پیش‌فرض راندمان فراتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، اما از منظر سازگاری متأسفانه در حال حاضر از مشکلاتی رنج می‌برند. ذکر این نکته نیز ضروری است که تغییر ساختار ذخیره‌سازی محتوای سیستم‌عامل از طریق دستورالعمل فوق در تبدیل قالب تصاویر و ویدئوهای هم‌اکنون موجود در حافظه داخلی دستگاه تأثیرگذار نمی‌باشد. به‌عنوان مثال اگر گزینه Most Compatible را انتخاب کرده و سپس به دریافت عکس و فیلم‌هایی توسط دوربین دستگاه اقدام کنید، هنگامی‌که ساختار فرمتی را در آینده به High Efficiency تغییر دهید، محتوای پیشین همچنان در قالب JPEG و MPEG-4 در بطن حافظه باقی می‌مانند.

 علاوه بر آن ازآنجایی‌که نحوه کدگذاری تصاویر و فیلم‌های ویدئویی در ساختارهای HEIF و HEVC اندکی پتانسیل پردازشی واحد پردازنده مرکزی را نیازمند می‌باشند، لذا پشتیبانی از آن‌ها تنها به نسخه‌های جدید محصولات کمپانی اپل یعنی آیفون ۷، آیفون ۷ پلاس، آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس، آیفون ایکس و آخرین نسل آیپد پرو محدود گشته است.


مطالب پیشنهادی