افزودن و حذف آیتم‌های مورد نظر به منوی New میانبر کلیک راست ماوس در ویندوز
۴ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

بدون شک منوی کلیک راست ماوس در قالب یکی از اساسی‌ترین میانبرهای موجود در سیستم‌عامل ویندوز جهت کوتاهی مسیر اجرای برنامه‌ها و عملکردهای مختلف به شمار می‌رود که گستره فعالیتی آن با عنایت به وجود زیرمجموعه “New” نیز همچنان با فزونی بیشتری همراه گردیده است.

اگر هم‌اکنون بر روی صفحه دسکتاپ و یا موقعیتی در نرم‌افزار مدیریت فایل سیستم‌عامل (ویندوز اکسپلورر) کلیک راست کرده و سپس زیرمجموعه منوی New را بگشایید، مشاهده می‌نمایید که عملکردهای مختلفی نظیر ایجاد یک فولدر جدید، گشودن یک فایل متنی و … در اختیار قرار می‌گیرند که تعداد انتخاب‌های آن نیز با گذشت زمان و نصب دیگر برنامه‌های مختلف (از جمله محصولات بسته نرم‌افزاری آفیس مانند ورد، پاورپوینت و …) افزایش فراتری پیدا می‌نمایند. بر همین اساس ممکن است فردی برخی از برنامه‌های افزوده شده به قالب منوی نامبرده را کاملاً بلا استفاده یافته و وجود آن‌ها به جز گسترش اندازه میانبر محتوا فایده دیگری را به ارمغان نیاورد؛ از طرفی دیگر نیز این امکان وجود دارد که بعضی از پر کاربردترین نرم‌‎افزارهای شخص که به تعداد چندین بار در طول روز توسط وی مورد استفاده قرار می‌گیرند در حالت پیش‌فرض به قالب زیرمجموعه New منوی کلیک راست ماوس اضافه نشده و این مهم پیمودن مسیر بیشتری جهت اجرای آن‌ها را به دنبال داشته باشد.

منوی کلیک راست

صرف‌نظر از تمامی موارد موجود جهت استفاده از زیرمجموعه منوی New کلیک راست ماوس، شخصی‌سازی و سفارشی‌سازی آن مبنی بر افزودن و یا حذف برخی از ورودی‌ها و برنامه‌های موجود در قالب تمامی نسخه‌های سیستم‌عامل ویندوز برقرار می‌باشد که در این مقاله آموزشی کوتاه قصد داریم تا به طریقه چگونگی انجام آن بپردازیم.

ابتدا کلیدهای ترکیبی Windows + R را فشرده و سپس در پنجره کوچک جدید نمایان گردیده عبارت Regedit را تایپ نمایید؛ مشاهده می‌کنید که ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل به اجرا در می‌آید.

بخش کلاس‌های ریشه‌ای سیستم‌عامل را از طریق پنل موجود در سمت چپ پنجره ویرایشگر رجیستری و زیرمجموعه کلید HKEY_CLASSESS_ROOT بگشایید.

منوی کلیک راست

اکنون کافی است تا به‌منظور شخصی‌سازی میانبر نامبرده از طریق منوی کلیک راست ماوس، پسوند (نوع فایل) برنامه و یا فایلی که قصد افزودن و یا حذف آن را در سر دارید جستجو نمایید. به‌عنوان مثال شخص نویسنده در این مطلب قصد دارد تا فایل اجرایی نرم‌افزار فتوشاپ را به زیرمجموعه New منوی مذکور اضافه نماید. همان‌طور که مستحضر هستید نرم‌افزار ویرایشگر تصویر نامبرده از قابلیت ذخیره‌سازی و گشایش محتویات مختلف در انواع پسوندهای گوناگون برخوردار می‌باشد، اما نوع فایل‌های PSD. و PDD. به‌طور پیش‌فرض توسط برنامه (جهت گشودن محتوا به‌صورت مستقیم در محیط ویرایشگر) مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بر همین اساس کافی است تا از طریق پنجره ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل و زیرمجموعه کلید اشاره شده، ورودی مربوط به نرم‌افزار فتوشاپ تحت پسوندهای فوق را بیابید (در صورت نیاز می‌توانید با استفاده از کلیدهای ترکیبی Ctrl + F و تایپ پسوند مورد نظر، عملیات جستجو را با سرعت بسیار بیشتری به انجام رسانید).

بعد از جستجو و یافتن پسوند مربوطه، یک مرتبه بر روی آن کلیک راست کرده و پس از انتخاب گزینه Key از طریق منوی New (مسیر New > Key)، عنوان کلید ایجاد شده را به ShellNew تغییر دهید.

منوی کلیک راست

بر روی کلید جدید ایجاد شده مجدداً کلیک راست کرده و سپس گزینه String Value را از طریق منوی New انتخاب کنید (مسیر New > String Value)؛ مشاهده می‌نمایید که بلافاصله مقدار جدیدی در پنل سمت راست پنجره ویرایشگر تولید می‌گردد.

 حال کافی است به‌منظور اتمام عملیات و افزودن برنامه‌ مربوطه به منوی راست کلیک ماوس، عنوان مقدار جدید ایجاد شده را به NullFile تغییر داده (با کلیک راست نمودن بر روی آن و انتخاب گزینه Rename) و سپس مقدار رشته‌ای آن را نیز با تایپ عدد ۱ در کادر Value Date فعال سازید.

منوی کلیک راست

اکنون فایل اجرایی برنامه ویرایشگر تصویر فتوشاپ به قالب زیرمجموعه New منوی کلیک راست ماوس افزوده شده و این مهم را می‌توانید با مراجعه به مسیر آن مشاهده نمایید.

حذف برخی از ورودی‌های مورد نظر از طریق منوی فوق نیز به‌راحتی هر‌چه تمام‌تر انجام می‌شود. اگر اندکی دقت نموده باشید، حتماً به این نکته پی برده‌‎اید که افزودن میانبرهای مربوطه به چهارچوب محتویات کلیک راست ماوس با عنایت به ساخت کلید ShellNew صورت می‌پذیرد، لذا تمامی نرم‌افزارهای هم‌اکنون موجود در قالب منوی New کلید فوق را نیز در زیرمجموعه خود موجود دارند.

برای این منظور کافی است تا مجدداً ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل را گشوده و سپس به زیرمجموعه کلید HKEY_CLASSES_ROOT مراجعه نمایید.

حال دو مرتبه پسوند و یا نوع فایل مورد استفاده توسط برنامه مربوطه را از طریق فهرست به نمایش در آمده مورد جستجو قرار داده و پس یافتن و گشودن آن، کلید ShellNew را از قالب محتویات زیرمجموعه آن حذف نمایید تا ورودی مربوط به آن نیز از بطن منوی راست کلیک ماوس به‌طور کامل پنهان گردد (در صورت نیاز می‌توانید یک مرتبه برنامه مورد نظر را از طریق زیرمجموعه New منوی کلیک راست ماوس گشوده و سپس پسوندی که فایل تحت آن ایجاد گشته است را مشاهده نمایید).

منوی کلیک راست

در انتها ذکر این نکته نیز ضروری است که تمامی دگرگونی‌های انجام پذیرفته در چهارچوب ابزار ویرایشگر رجیستری سیستم‌عامل به‌صورت بلادرنگ صورت داده شده و هیچ‌گونه راه‌اندازی مجدد رایانه شخصی را نیازمند نمی‌باشد.


مطالب پیشنهادی