اعتراف اوبر به پنهان‌کاری درباره هک اطلاعات ۵۷ میلیون کاربر
۳ام آذر ۱۳۹۶ مطالب آپی

به گزارش آپ آی آر به نقل از دویچه وله، شرکت “اوبر” متهم به پنهان‌کاری در مورد به سرقت رفتن اطلاعات بیش از ۵۰ میلیون کاربر خود شده است. اوبر پس از گذشت حدود یک سال از واقعه به این پنهان‌کاری اعتراف کرده و گفته است که هکرها در اکتبر سال ۲۰۱۶ اسامی، آدرس ایمیل و شماره تلفن ۵۰ میلیون کاربر این اپلیکیشن در سراسر جهان را به سرقت بردند.

به گفته دارا خسروشاهی، مدیرعامل ایرانی‌تبار اوبر، هکرها همچنین اطلاعات حدود ۷ میلیون راننده این شرکت را نیز، از جمله شماره گواهینامه‌های رانندگی آنان را هک کرده‌اند. در آمریکا در بسیاری از موارد از گواهینامه رانندگی به عنوان یک مدرک شناسایی استفاده می‌شود که همین ویژگی موجب می‌شود تا اطلاعات مندرج در گواهینامه برای هکرها ارزشمند باشد.

اوبر اعتراف کرده در آن زمان به سرقت رفتن این اطلاعات را به نهادهای امنیتی و همچنین به کاربران اطلاع نداده است. در عوض این شرکت برای نابود کردن اطلاعات مسروقه به هکرها صد هزار دلار باج داده است.

طبق قانون در صورت حمله موفق هکرها به یک شبکه، مسئولان آن شبکه موظفند تا به سرعت کاربران و همچنین نهادهای امنیتی آمریکا را از وقوع این اتفاق مطلع کنند. مسئولان اوبر گفته‌اند که احتمال می‌دهند، اطلاعات مسروقه پس از پرداخت باج به هکرها، از میان رفته‌و مورد سوءاستفاده قرار نگرفته‌اند.

به گزارش روزنامه “نیویورک تایمز” و شبکه خبری بلومبرگ دادستانی نیویورک اینک بررسی این پرونده را به جریان انداخته است.

به گفته اوبر در این حمله سایبری اطلاعات کارت‌های اعتباری مشتریان یا مسیر ترددشان دزدیده نشده است. جو سالیوان، مدیر بخش امنیت سایبری اوبر، از کار برکنار شده است.

خسروشاهی که تابستان امسال به سمت مدیرعامل اوبر منصوب شد، در بیانیه‌ای گفته‌است: «یک چنین چیزی نباید اتفاق می‌افتاد و من به دنبال پیدا کردن بهانه برای توجیه این اتفاق نیستم.» او اظهار داشته که شخصا “به تازگی” از این واقعه مطلع شده است.

موضوع هک شدن اوبر بار دیگر به بحث‌‌ها در مورد ریاست چندین ساله و پرحاشیه تراویس کالانیک، مؤسس اوبر و مدیرعامل پیشین این شرکت دامن زده است. کالانیک تابستان امسال تحت فشار سرمایه‌گذاران عمده اوبر به دلیل سوءمدیریت استعفا کرد.

شرکت اوبر فعالیت خود را در سال ۲۰۰۹ آغاز کرد و به سرعت محبوبیت یافت. کاربران از طریق اپلیکیشن اوبر می‌توانند به جای تاکسی از خدمات خودروهای شخصی استفاده کنند. رانندگان اوبر نیز در مقایسه با رانندگان تاکسی مبلغ به مراتب کمتری را دریافت می‌کنند.

انتهای پیام


مطالب پیشنهادی