چگونه رمز عبور حساب کاربری شخصی در شبکه اجتماعی اینستاگرام را تغییر دهیم؟
۲۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب آپی

همان‌طور که مستحضر هستید رمز عبور حساب‌های کاربری در ساختار اغلب برنامه‌ها و نرم‌افزارهای گوناگون از جمله شبکه اجتماعی اینستاگرام به‌عنوان یکی از ابتدایی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین سدهای موجود جهت جلوگیری از دسترسی‌های ناخواسته به شمار می‌رود. اهمیت این مهم در حالت کلی به حدی فراوانی است که برخی از سرویس‌های گوناگون در هنگام انتخاب رمز عبور توسط کاربر وی را وادار به درج مقدار گذرواژه‌ای ترکیبی به‌صورت تلفیقی از اعداد و حروف می‌نمایند، اما با وجود اینکه تأکید بر مورد فوق بارها و بارها در زیر ذره‌بین رسانه‌ها و دیگر افراد فعال در حوزه توسعه الگوریتم‌ها و رویه‌های امنیتی قرار گرفته است، باز هم اکثریت قریب به اتفاق افراد به‌هیچ‌عنوان توجهی به آن نکرده و گذرواژه‌ای بسیار ضعیف (اغلب دنباله‌های عددی مانند ۱۲۳۴ و …) را جهت ایمن‌سازی حساب کاربری خود بر می‌گزینند.

بدون شک شبکه اجتماعی اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین قالب‌های موجود برای افراد سودجو تلقی می‌گردد که شمار آن‌ها نه تنها با کاهش همراه نگشته، بلکه روز به روز نیز در حال افزایش است. گستردگی موضوع فوق به حدی فراوانی می‌باشد که برخی این مهم را به‌عنوان منبع درآمدی برای خود قرار و با دریافت مبالغ از افراد جهت نفوذ به حساب‌های کاربری از آن کسب در آمد می‌کنند.

ازآنجایی‌که موضوع انتخاب رمز عبور مناسب و قدرتمند برای حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و اینستاگرام نیز به‌عنوان یکی از بسترهای محبوب برای افراد سودجو به شمار می‌رود، لذا در این مقاله آموزشی کوتاه تصمیم بر آن شد تا طریقه چگونگی تغییر گذرواژه عبوری شبکه نامبرده را بیاموزیم.

تغییر رمز عبور شبکه اجتماعی اینستاگرام، صرفه نظر از مباحث نفوذ می‌تواند در زمینه عدم دسترسی به حساب کاربری و از دست دادن کامل آن نیز بسیار مفید واقع گردد، زیرا اکثر افراد اغلب یک مرتبه نام کاربری و گذرواژه خود را وارد و پس از ورود به حساب، دیگر رمز عبور را به‌طور کلی فراموش می‌کنند (همان‌طور که می‌دانید اینستاگرام به ذخیره‌سازی تمامی اطلاعات هویتی فرد در حافظه دستگاه مورد استفاده مبادرت ورزیده و درج مجدد آن‌ها در هر بار دسترسی به حساب را از کاربر طلب نمی‌نماید) که این مهم در زمینه بازیابی مجدد گذرواژه عبوری در آینده ممکن است آزار و اذیت‌های گوناگونی را به ارمغان آورد.

برای این منظور ابتدا نرم‌افزار شبکه اجتماعی اینستاگرام را گشوده و سپس به صفحه حساب کاربری خود (پروفایل) مراجعه کنید.

بر روی علامت سه نقطه موجود در گوشه سمت راست بالای صفحه یک مرتبه کلیک کنید (این گزینه ممکن است در سیستم‌عامل iOS در قالب یک آیکون کوچک دارای علامت چرخ‌دنده در مجاورت کلید Edit Profile قرار گرفته باشد).

رمز عبور

در صفحه تنظیمات جدید نمایان گردیده، گزینه Change Password را انتخاب نمایید؛ مشاهده می‌کنید که صفحه مربوط به تغییر رمز عبور حساب کاربری نمایان می‌گردد.

اکنون کافی است تا به‌منظور پیشبرد روند عملیات، ابتدا رمز عبور فعلی حساب کاربری را در کادر Current وارد و سپس گذرواژه جدید مورد نظر خود را دو مرتبه در کادرهای New و Verify تایپ کنید. همان‌طور که پیشتر نیز گفته شد، استقامت رمز عبور در زمینه جلوگیری از نفوذ به حساب تأثیرات فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد، لذا پیشنهاد می‌شود که مقادیر مستحکم نظیر ترکیبی از اعداد، حروف الفبا و علائم نقطه‌گذاری را جهت ایمن‌سازی بیشتر حساب کاربری انتخاب نمایید.

رمز عبور

در نهایت پس از درج رمز عبور جدید، کافی است تا به‌منظور ذخیره‌سازی و تائید تغییرات یک مرتبه بر روی علامت تیک و یا کلید Done (در سیستم‌عامل iOS) موجود در سمت راست بالای صفحه کلیک نمایید.

درصورتی‌که دستگاه تلفن همراه هم‌اکنون در اختیار نبوده و یا نرم‌‎افزار اینستاگرام بر روی آن نصب نیست، می‌توانید با مراجعه به آدرس مربوط به تغییر گذرواژه عبوری و سپس ورود به حساب کاربری خود، رمز عبور را به‌صورت مستقیم از طریق درگاه وب و بدون نیاز به اپلیکیشن به انجام رسانید.

رمز عبور

انتخاب رمز عبوری قدرتمند و مستحکم جهت ایمن‌سازی حساب کاربری همان‌طور که پیشتر نیز اشاره شد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، اما درصورتی‌که قصد دارید تا این مهم را همچنان با استقامت بیشتری همراه سازید، پیشنهاد می‌شود که سیستم احراز هویت دو مرحله‌ای یا به‌عبارتی‌دیگر Two Factor Authentication را نیز از طریق صفحه تنظیمات فعال سازید.


مطالب پیشنهادی