عرضه Galaxy Note 9 و Galaxy S9 سامسونگ با لوله‌های انتقال حرارت
۲۹ام آبان ۱۳۹۶ مطالب آپی

براساس گزارش جدیدی که توسط نشریه دیجی‌تایمز منتشر شده است، سامسونگ به استفاده از لوله‌های انتقال حرارت روی گوشی‎های پرچمدار خود در سال آینده ادامه خواهد داد. دیجی‌تایمز ادعا می‌کند که این اطلاعات را به نقل از زنجیره تأمین قطعه برای محصولات سامسونگ به‎دست آورده است. این گزارش در حالی منتشر شده است که پیش‌تر گمان می‌رفت پرچمداران جدید سامسونگ فاقد لوله‎های انتقال حرارت باشند. سامسونگ برای اولین‌بار از لوله‌های انتقال حرارت در گوشی Galaxy S7 و نسخه «Edge» آن استفاده کرده بود.

یکی از دلایلی که می‌توانست باعث شود تا سامسونگ قید لوله‌های انتقال حرارت را از پرچمداران آینده خود بزند، قیمت بالای این قطعات است. با اینکه لوله‌های انتقال حرارت می‌توانند از تولید حرارت زیاد درون گوشی‌های هوشمند جلوگیری کنند، راه‎های دیگر نیز وجود دارد که از جمله آن‌ها می‎توان به استفاده از «محفظه‌های بخار» اشاره کرد. با اینکه گزارش‌هایی مبنی بر آزمایش این روش توسط تعدادی از سازندگان گوشی‌های هوشمند منتشر شده است، به‎نظر نمی‎رسد فعلاً هیچ اقدامی برای سفارش قطعه برای طراحی محفظه‌های بخار صورت نگرفته است. به احتمال زیاد تا دو سال آینده، گوشی‌های هوشمند به این فناوری به منظور خنک‌شدن قطعات سخت‌افزاری خود مجهز نخواهند شد.

البته استفاده از محفظه‌های بخار نیز چندان ارزان‌ نخواهد بود؛ آن‌طور که پیداست، قیمت نهایی آن‌ها بیشتر از لوله‌های انتقال حرارت است که در گوشی‌های هوشمند استفاده می‌شود. البته اگر از قیمت بالای آن‌ها صرف‌نظر کنید، به دلیل توانایی بیشتر برای دفع حرارت گزینه‌ی مناسب‌تری در مقایسه با روش دیگر برای دفع حرارت مبنی بر استفاده از لوله‌های انتقال حرارت است.

ضمن قیمت بالاتر، استفاده از محفظه‌های بخار روی گوشی‌های هوشمند باعث تأثیر چشمگیر در ابعاد آن‌ها خواهد شد؛ البته به‎نظر می‎رسد که سازندگان به روش‌هایی برای کاهش ابعاد محفظه‌های بخار در گوشی‌های هوشمند خود دست یافته‌اند.


مطالب پیشنهادی