اختلال در تلگرام از شبکه‌هاي ايران نيست
۲۵ام آبان ۱۳۹۶ مطالب آپی

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاکيد بر نقش فضاي مجازي در اطلاع رساني به مردم زلزله زده گفت: برنامه داريم تا در آينده براي آسيب پذيري کمتر زيرساخت هاي مخابراتي در مواقع بحران، از انرژي خورشيد استفاده کنيم. وي در پاسخ به سوالي درباره اختلال در تلگرام نيز اظهار داشت: حدود ساعت ۱۲ شب گذشته تماس هايي در اين زمينه داشتيم و بررسي ها هم نشان مي داد که ارتباط با شبکه پيام رسان تلگرام برقرار نمي شود؛ البته اشکالات و اختلال تلگرام از سوي ما نبود و پس از بررسي ها دليل اين موضوع اطلاع رساني مي شود. با آپ آی آر همراه باشید.


محمدجواد آذري جهرمي روز چهارشنبه پس از جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران با ارايه گزارشي از اقدامات انجام شده توسط اين وزارتخانه در مناطق زلزله زده افزود: از ساعات اوليه مجموعه اپراتورها در ستاد بحران فعال شدند.


وي افزود: در شب نخست وقوع اين حادثه در مجموع حدود ۱۴۷ سايت موبايل از دسترس خارج شدند که علت اصلي آن، قطعي برق بود که البته به سرعت در همان شب برخي از سايت ها به مدار بازگردانده شدند.


وي اظهار داشت: بالا بودن حجم مکالات به سمت مناطق زلزله زده سبب شد تا ظرفيت هاي موجود در مناطق آسيب ديده، اشباع شود که به سرعت ظرفيت آن افزايش يافت و تا ظهر ديروز (سه شنبه) همه شرايط منطقه و ارتباطات به شکل قبلي بازگشت.


وزير ارتباطات با بيان اينکه ممکن است مشکل آنتن دهي در برخي مناطق از گذشته باشد، اظهار داشت: در اين رابطه که اختلالي در ارتباطات مناطقي که دچار مشکل شده بودند، ادامه دارد هنوز ارايه نشده است.


وي در عين حال اظهار داشت: البته اپراتورهاي تلفن همراه با توصيه وزارت ارتباطات بسته هاي ويژه اي را براي اتصال مشترکان در نظر گرفته اند و براي سه روز اين بسته ها و همچنين مکالمات رايگان تمديد شده و همچنين بسته هاي اينترنتي خاص در مناطق زلزله زده فعال شده است.


وي خاطر نشان کرد: با وجود نکات منفي و شايعات پخش شده در فضاي مجازي، بايد بگويم فضاي مجازي نقش بسيار خوبي در کمک رساني، اطلاع رساني و پيدا کردن افراد توسط عزيزانشان داشته است که بايد براي ايجاد نظام کنترل شايعات و مراجع پخش اخبار در فضاي مجازي تلاش ويژه اي کرد و بتوانيم از حداکثر مزاياي فضاي مجازي استفاده کنيم.
آذري جهرمي درباره امکانات و تسهيلات ويژه در نظر گرفته شده در منطقه زلزله زده، تصريح کرد: همين امروز نيز همکاران ما در سازمان فضايي در حال فعاليت هستند که بالن اينترنت را در اين منطقه فعال کنند و بتوانند خدمات آن را ارايه دهند که در آينده در اين زمينه اطلاع رساني بيشتري خواهد شد.


وي ادامه داد: در کنار اين خدمات، اپراتورهاي ارتباطي و کارکنان وزارت ارتباطات روز گذشته در اقدامي انسان دوستانه ۵ هزار پتو و ۵۰۰ تخته چادر را تهيه کردند و صبح امروز به مناطق زلزله زده فرستاده شده است.


به گفته آذري جهرمي، روز گذشته يکي از معاونان اين وزارتخانه مسئول آن شد که با اپراتورها موبايل و تجهيزات اينترنت و تمامي تهيه کنندگان بخش اينترنت و مخابرات هماهنگي شوند تا بتوانند اقلام و مواد بهداشتي که هلال احمر و ستاد بحران اعلام نياز کرده، جمع آوري کنند.


وزير ارتباطات گفت: ما از ستاد بحران گزارشي درباره اختلال در ارتباطات نداريم و اگر باشد به سرعت تيم هايي براي حل اين موضوع به منطقه مي فرستيم تا بتوانيم ارتباطات که لازمه اطلاع رساني است فراهم شود.


وي قطعي برق را علت اصلي بروز برخي اختلال هاي ارتباطي برشمرد و گفت: از اين منظر زيرساخت هاي ارتباطي ما کمي آسيب پذيري دارد و اميدواريم در آينده در مناطق خطرپذير از انرژي خورشيدي براي تامين برق سايت هاي اصلي استفاده کنيم تا در مواقع خطر و حوادث آتي با چنين خطري مواجه نشويم.دیدگاه شما در مورد اختلال در تلگرام روز گذشته چیست؟

مطالب پیشنهادی