پروژه‌ای آلمانی یک قطار با امکانات باورنکردنی را نشان می‌دهد
۲۳ام آبان ۱۳۹۶ مطالب آپی

اگر پیگیر خبرهای دنیای فناوری باشید، احتمالا می‌دانید که دوران قریب الوقوع سواری‌های بدون راننده در پیش است. مسلما این دوران بر روی روش‌های حمل و نقل عمومی خصوصا وسایل نقلیه‌ای مانند قطار تاثیر بسیار زیادی گذاشته و حتی ممکن است کاری کند که مردم دیگر روش‌های رایج فعلی را به فراموشی بسپارند.

اما یک شرکت دولتی که صاحب امتیاز خطوط ریلی کشور آلمان می‌باشد، ظاهرا راهکار جالبی برای این مشکل پیدا کرده که اتفاقا جذابیت زیادی خصوصا برای گیمرها، خواهد داشت. این کمپانی از تصمیم خود برای تولید نوعی قطار پرده برداشت که در واقع می‌توان گفت یک خانه دیجیتالی کامل به همراه وسایلی مانند تلویزیون و کنسول‌های بازی است.

حتی ایده پردازان این طرح، یک باشگاه مجهز و محل بازی برای کودکان را نیز در نظر گرفته‌اند. این شرکت اعتقاد دارد با استفاده از ایده‌ها و پروژه‌هایی مانند این می‌توان با ماشین‌های خودران رقابت کرد و حتی اگر درست برنامه‌ریزی شود، از آنها پیشی گرفت.


قطار

برای آن دسته از افرادی که از صندلی‌های پشت‌به‌پشت خوششان نمی‌آید، طراحان صندلی‌هایی با قابلیت چرخش را در نظر گرفته‌اند که حتی برخی از آنها دارای بالشتک‌های مخصوصی در دو طرف صندلی به جهت افزایش حریم خصوصی کاربر، می‌باشند. بدین ترتیب مسافران در تمامی حالات وضعیت بهتری را تجربه خواهند کرد.

طراحان این پروژه یک نمونه در مقیاس کوچک و ماکت را آماده کرده و به نمایش گذاشته‌اند. اما به اعتقاد کارشناسان آماده‌سازی چنین پروژه‌ای به صورت واقعی امر بسیار دشواری خواهد بود. علاوه بر دشواری‌های طراحی و تولید، ممکن است حتی از نظر امنیتی نیز قادر به اخذ مجوزهای لازم نباشند. به نظر می‌رسد یکی از موانع مشکل ساز از نظر امنیتی، باشگاه موجود در این قطار باشد. بنابراین گیمرها می‌توانند خوشحال باشند، چرا که تجهیزات مورد نیاز آنها احتمالا هیچ‌گونه منع قانونی نخواهند داشت.

البته حمل و نقل ریلی در جاهای دیگر نیز دچار تغییراتی می‌شود، اما ایده‌هایی مانند این باعث خواهند شد تا مصرف انرژی‌های سبز رواج بیشتری پیدا کرده و از سوی دیگر، در امر جابجایی نیز تسریع به عمل آید. برای مثال کشور هند، اخیرا یک قطار خورشیدی را معرفی کرده و این در حالی است که ژاپن به عنوان سرزمین قطارهای فوق‌سریع شناخته می‌شود.

به نظر می‌رسد، این ایده در آینده می‌تواند مسافرت‌های مدرن را تاحدودی تحقق ببخشید؛ خصوصا افرادی که دائما در سفر هستند و یا گیمرهایی که در طول سفر هم نمی‌توانند دست از بازی کردن بردارند!

منبع: engadget


مطالب پیشنهادی