برای فایلهای گوگل درایوتان لینک مستقیم دانلود بسازید! – آپ آی آر دات نت
۲۱ام آبان ۱۳۹۶ مطالب آپی

یکی از فضاهای رایگان و مطمئن و همیشگی برای نگهداری و اشتراک گذاری فایلها Google Drive است و حتی همانطور که اطلاع دارید در Gmail این امکان وجود دارد تا فایلهایی که همراه با یک ایمیل برای شما ارسال شده اند را مستقیما به گوگل درایو (Google Drive) خود انتقال دهید . بنابراین میتوانید فایلهای ایمیل شده را بدون اینکه نیاز به دانلود و آپلود مجدد داشته باشید در یک فضای امن نگهداری و یا آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید.

گوگل درایو تقریبا امکان نمایش هر نوع فایلی را بدون نیاز به اینکه نرم افزار مربوط به آن را داشته باشید در مرورگر اینترنتی شما دارد .

اما همانظور که می‌دانید اگر لینک یکی از فایلهای به اشتراک گذاشته شده در گوگل درایو را برای دوستان تان ارسال کنید ، اون نمیتواند فایل را به صورت مستقیم دریافت کند . بلکه می بایست ابتدا وارد یک صفحه اختصاصی در گوگل درایو شده و بر روی دکمه Download در بالای صفحه (که پیدا کردن آن چندان هم آسان نیست) کلیک کند تا فایل را در رایانه خود دریافت کند.


اما آیا راهی وجود دارد تا فایلهای ذخیره شده بر روی گوگل درایو را به صورت لینک مستقیم در اختیار دوستانمان قرار دهیم و یا از فضای گوگل درایو بتوانیم به عنوان فضایی برای آپلود فایلهای وب سایتمان استفاده کنیم تا کاربران با امکان لینک مستقیم قادر به دانلود فایلهای مورد نظر باشند ؟

گوگل درایو برای این کار یعنی اینکه بخواهیم لینک مستقیم را در اختیار دیگران قرار دهیم گزینه‌ای را در نظر نگرفته است ولی ما می‌توانیم به سادگی و با یک ویرایش جزئی در لینک اشتراک گذاری ، آن لینک را مستقیم و قابل دانلود کنیم.

⬅️ وقتی شما در گوگل درایو فایلی را به اشتراک می‌گذارید لینکی شبیه به لینک زیر در اختیار خواهید داشت (که البته به جای عبارت FILE ID یک کد اختصاصی مربط به فایل شما قرار خواهد داشت) :

https://drive.google.com/open?id=FILE_ID

که با کلیک روی این لینک، فایل اشتراکی شما به صورت آنلاین در مرورگر کاربر نمایش داده می‌شود که اگر شما لینک بالا را به صورت زیر تغییر دهید ، به سادگی می‌توانید به کاربر یک لینک مستقیم قابل دانلود ارائه دهید:

https://drive.google.com/uc?export=download&id=FILE_ID

در واقع برای ارائه یک لینک مستقیم از فایلهای Google Drive فقط کافی است FILE_ID نمایش داده شده درلینک اول را که یک کد حدودا ۳۰ کاراکتری و ترکیبی از حروف و اعداد است را کپی کرده و به جای عبارت FILE_ID در لینک دوم قرار دهید . همین !

بعنوان مثال اگر شما روی این لینک کلیک کنید طبق معمول همیشه به Google Doc Viewer هدایت می‌شوید و سپس می توانید فایل را دریافت کنید اما با استفاده از ترفندی که معرفی کردم ، با کلیک بر روی این لینک ویرایش شده ، این فایل مستقیما برای شما دانلود می‌شود که زحمت کاربر را کمتر می‌کند. (فایل PDF فوق ؛ کتاب بیادماندنی قصه های خوب برای بچه های خوب – «مهدی آذریزدی» است که قبلا اینجا در مورد آن اینجا نوشته بودم)


البته گزینه Download در منوی فایل Google Doc Viewer نیز هست ولی فرقی که با این روش دارد در این است که گاهاً لینکی موقت را به ما می‌دهد و اینکه حتما باید به صفحه‌ی Google Doc Viewer برویم.


مطالب پیشنهادی